Święto Niepodległości uczciliśmy mówiąc "nie" faszyzmowi

  • rozbrat.org
  • czwartek, 11 listopad 2010
Około 5 tysięcy osób zebrało się na trasie pochodu Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i innych ugrupowań nacjonalistycznych, by zablokować ich marsz. Przeciwko neofaszystom, oprócz koalicjantów z Porozumienia 11 Listopada - stowarzyszeń, fundacji, organizacji, grup nieformalnych - protestować przyszli niezrzeszone warszawianki i warszawiacy. W blokadzie marszu nacjonalistów uczestniczyli także mieszkańcy wielu innych miast. Była to największa w ciągu ostatnich lat demonstracja antyfaszystowska w Polsce. 

Pochód neofaszystów, który miał przejść Traktem Królewskim, został zmuszony do przeciskania się małymi uliczkami Powiśla, gdzie napotykał kolejne, spontanicznie organizowane blokady. Jedna z nich została otoczona  kordonem Policji. Około 200 osób usiadło na rogu ulicy Browarnej i Oboźnej, by w ten sposób zablokować faszystowski pochód. Kiedy piszemy to  oświadczenie, policja przetrzymuje je już trzecią godzinę. Odmawia demonstrantkom i demonstrantom kontaktu z dowódcą i nie podaje podstawy prawnej zatrzymania.

Podczas blokowania na Placu Zamkowym i w okolicach, policja nie reagowała, gdy nacjonaliści i ochraniający ich kibice Legii obrzucali demonstrujących przeciwko faszyzmowi kamieniami. Kilka osób zostało rannych. Wiemy o użyciu przez policję gazu łzawiącego i pałek przeciwko legalnie demonstrującym, a także o kilkunastu zatrzymanych antyfaszystkach/antyfaszystach. Dzięki mobilizacji tysięcy ludzi zaplanowany przez neofaszystów i nacjonalistów marsz nie przebiegł zgodnie z planem. Grupki nacjonalistów dotarły pod pomnik Romana Dmowskiego rozproszone, po drodze atakując osoby, które przyszły wyrazić sprzeciw wobec faszyzmu. Tego dnia Trakt Królewski w Warszawie należał do ludzi, którzy przeszli nim - zamiast ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej - skandując "Warszawa wolna od faszystów". 

Dziękujemy wszystkim koalicjantom z Porozumienia 11 Listopada, a szczególnie gorąco tym, którzy spontanicznie przyłączyli się do protestu. 
Do zobaczenia za rok. Faszyzm nie przejdzie!

Oficjalne oświadczenie Porozumienia 11 Listopada 

Ludzie czytają....

Jesteśmy, działamy, Rozbratu nie oddamy - relacja z demonstracji

18-09-2019 / Rozbrat zostaje!

14 września o godzinie 13:00 na ulicy Pułaskiego, tuż przy istniejącym już 25 lat skłocie Rozbrat, rozpoczął się protest w...

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.