Buntownik niedostrzegający na horyzoncie niczego prócz ściany przymusów, zazwyczaj rozwala sobie o nią łeb albo kończy, najgłupiej na świecie, zaciekle jej broniąc.
Raoul Vaneigem

Zaskłotowany bar mleczny w Warszawie. Dość rosnących czynszów i kosztów życia

rozbrat.org
bar_prasowy19 grudnia 2011 roku my, mieszkańcy i mieszkanki Warszawy wspólnymi siłami ponownie otworzyliśmy Bar Prasowy przy ulicy Marszałkowskiej. Bar odwiedziło ponad 400 osób, wydaliśmy ok 250 posiłków. Dobitnie świadczy to o tym, że bar mleczny w tym miejscu jest potrzebny. Powodzenie akcji to dowód na to, iż mieszkańcy/ki Warszwy mają dość ignorancji władz i żądają większego wpływu na urbanistyczne decyzje.

Lokal był i jest własnością miasta, czyli Nas - jego mieszkańców. Dowiedliśmy, że potrafimy się zorganizować by wyrazić nasz sprzeciw wobec likwidacji miejsc mających społeczny charakter.

Zamknięcie Baru jest stratą dla wszystkich Warszawiaków. W procesie zarządzania miastem musi być brana pod uwagę funkcja społeczna miejsc. To ona powinna decydować o wysokości czynszów. Dlatego chcemy, aby miasto prowadziło politykę odpowiadającą potrzebom wszystkich ludzi. Sprzeciwiamy się zarządzaniu miastem jak firmą. Czas by władze miasta zaczęły na poważnie traktować potrzeby mniej zamożnych i mniej wpływowych mieszkańców.

Bar został otwarty ok. godziny 13.00. Bardzo szybko po otwarciu zapełnił się ludźmi. Zainteresowanie barem i jedzeniem było duże. "Prasowy" jest naprawdę potrzebny, i pełni ważną funkcję dla okolicznych mieszkańców.

Menu było różnorodne, potrawy smakowały wszystkim gościom. Podczas posiłków stworzyliśmy grupę, która jest odpowiedzialna za napisanie petycji do władz, oraz stworzyliśmy manifest.

Przedstawiciele władz odwiedzili bar ok godziny 16.00. Najwyraźniej zaszkował ich fakt, iż obywatelska akcja cieszy się znacznie większym poparciem społecznym, niż większość ich decyzji. Około godziny 16.30 zawiadomili policję o akcji odzyskiwania baru. Funkcjonariusze po przybyciu na miejsce nie chcieli nawiązać dialogu, ani mediować - po prostu czekali na wsparcie z komendy. Tuż przed godziną osiemnastą pojawiło się ok 50 policjantów i policjantek, którzy, uzbrojeni po zęby, starali się otoczyć kordonem bar mleczny.

Dzięki szybkiej reakcji, uczestnikom i uczestniczkom akcji, udało się opuścić teren baru. Skutkiem akcji policji było spisanie danych dwóch, bądź trzech, przypadkowych osób.

Przypadki łamania prawa przez deweloperów i 'przedsiębiorców' są traktowane przez władze lekceważąco i pobłażiliwe - o czym można przeczytać np TUTAJ Ponowne otwarcie baru, czyli słuszna akcja społeczna (prowadzona w granicach prawa) spotyka się z nad wyraz szybką i brutalną reakcją. W wspomnianym powyżej artykule, inwestor zniszczył zabytkowe koszary, za co nie spotkała go żadna kara, a policja interweniowała dopiero na zgłoszenie dokonane przez sąsiadów. Poniedziałkowa akcja w barze z szacunkiem odniosła się do dziedzictwa kulturowego Warszawy, oraz była odpowiedzią na realne potrzeby mieszkańców. Natychmiastowa reakcja władz nie pozostawia żadnych złudzeń. Zamiast jakiejkolwiek próby dialogu - nasłanie uzbrojonej po zęby policji, zamiast wysłuchania potrzeb mieszkańców - zamknięcie baru i przegonienie ludzi. Tym samym przedstawiciele władz Warszawy udowodnili, że potrzeby ludzi są dla nich dużo mniej istotne niż współpraca z łamiącymi prawo inwestorami i deweloperami. Policja nasłana dziś na bar "Prasowy" znacznie bardziej przydałyby się na Pradze, aby bronić tamtejszych lokatorów przed spaleniem.

Planowaliśmy otworzyć bar na dłużej, co najmniej tydzień. Chcieliśmy, aby "Prasowy" wrócił do życia, prowadzony przez obywatelski komitet. Niestety, ze względu na agresywną i skandaliczną reakcję władz nie jesteśmy w stanie zapewnić kiedy dokładnie bar zostanie otwarty. Prosimy zaglądać na stronę, o wszystkim będziemy informować na bieżąco.

ROZBRAT W PEŁNI SOLIDARYZUJE SIĘ Z AKCJĄ NASZYCH PRZYJACIÓŁ Z WARSZAWY!

Więcej info na stronie akcji TUTAJ

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

W zakładach pracy panuje zamordyzm rodem z XIX w., ochroniarki z kongresu to nie incydent – polemika z „Krytyką Polityczną”

Kontrola społeczna :: 21 lipca :: Komentarze (0)

W zakładach pracy panuje zamordyzm rodem z XIX w., ochroniarki z kongresu to nie incydent  – polemika z „Krytyką Polityczną”

Magdalena Malinowska pracownica firmy Amazon działająca w OZZ Inicjatywa Pracownicza, współorganizatorka Socjalnego Kongresu Kobiet   Nagłośnienie problemów pracownic ochrony, które zostały zatrudnione przez organizatorki ostatniego Kongresu Kobiet, wywołało pewne zainteresowanie opinii publicznej w tym również środowiska Krytyki Politycznej. Niedawne teksty napisane przez Izabelę Desperak (link) oraz Michała Sutowskiego wraz z Agnieszką Wiśniewską...

Więcej...

Solidarnie z represjonowanymi po Czarnym Protescie - kronika wydarzeń. Apel o wsparcie!

Kontrola społeczna :: 05 lipca :: Komentarze (0)

Solidarnie z represjonowanymi po Czarnym Protescie - kronika wydarzeń. Apel o wsparcie!

Wszystkie osoby które widziały zatrzymanie Gosi C., Macieja H. i Jacka S. i/lub takie, które posiadają dowody mogące świadczyć na rzecz osób oskarżonych w sprawie za Czarny Protest w Poznaniu prosimy o pilny kontakt - ackpoznan@gmail.com !   Ponizej dokładna "kronika" wydarzeń:

Więcej...

"Wszyscy jesteśmy częścią uniwersytetu jako "szkoły-jako-fabryki" i chcemy mieć wpływ na nasze zakłady pracy, na decyzje, które nas dotyczą"

Kontrola społeczna :: 14 czerwca :: Komentarze (0)

Treść przemówienia wygłoszonego na wczorajszego Ogólnopolski protest przeciwko ustawie 2.0 / Poznań Reprezentuję Komisję Międzyzakładową OZZ IP przy Teatrze Ósmego Dnia, która wsparła protesty studentów i pracowników UAM oraz przede wszystkim studentów i pracowników UAP.Powiem kilka gorzkich słów.Nie będę mówił o uniwersytecie w kategoriach "wspólnoty", bo wiele razy udowodniliśmy, że nie...

Więcej...

„Rewolucja w Rożawie. Demokratyczna autonomia i wyzwolenie kobiet” - wstęp

Aktywizm :: 20 kwietnia :: Komentarze (0)

„Rewolucja w Rożawie. Demokratyczna autonomia i wyzwolenie kobiet”  - wstęp

Przedstawiamy niewielki fragment wstępu Davida Graebera do książki „Rewolucja w Rożawie. Demokratyczna autonomia i wyzwolenie kobiet” autorstwa Michaela Knapp, Anji Flach i Ercana Ayboga, która ukaże się nakładem Oficyny Bractwo Trojka. Przypominamy też o trwającej wciąż zbiórce środków, dzięki której ta ważna pozycja będzie mogła się ukazać. Link do zbiórki: ...

Więcej...

Miasto kobiet i równości płac

Walka klas :: 09 kwietnia :: Komentarze (0)

Miasto kobiet i równości płac

W sobotę dobiegły nas informacje o tym, że Wielkopolski Kongres Kobiet okrzyknął Jaśkowiaka liderem tworzenia równych szans dla kobiet i mężczyzn. Możliwe, że z perspektywy kobiet o orientacji liberalno-konserwatywnej jest on tego rodzaju liderem. Niemniej kobiety to nie tylko polityczki, celebrytki i bizneswomen. Kobiety to również pracownice zmuszane do pracy...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian