ANTY EURO 2012/ Ogólnopolska Akcja Bilbordowa

  • rozbrat.org
  • poniedziałek, 04 czerwiec 2012
3 czerwca kilka grup jednocześnie wykleiło billboardy w miastach-gospodarzach Euro 2012. Oto komentarz autorów: Organizacja Euro 2012 w Polsce to zmasowane uderzenie władzy w społeczeństwo. Pod hasłami postępu cywilizacyjnego wprowadza się kolejne rozwiązana na jedynie słuszną neoliberalną modłę. Ich skutki będą odczuwalne w wielu sferach życia społecznego.
Budżety miast organizatorów zostały zadłużone do granic możliwości m.in. na poczet budowy stadionów. Ich rozmiary wyrażają obecne ambicje władz. Organizacja masowej imprezy jest dla nich okazją do postawienia samemu sobie pomników w postaci gigantycznych aren, które w przyszłości będą świecić pustkami. Równocześnie uchylają się od zapewnienia podstawowych warunków dla godnego życia przeciętnych ludzi – powszechnego dostępu do mieszkań, taniej komunikacji czy gwarancji opieki żłobkowej i przedszkolnej. W ten sposób elity cynicznie wykorzystują swoją uprzywilejowaną pozycję.

Euro 2012 służy odciągnięciu uwagi społecznej od kryzysu spowodowanego działaniami tychże elit. Jego skutki w coraz większym stopniu dają o sobie znać. Zadłużanie publiczne rośnie w ekspresowym tempie. Dzięki potężnej machinie manipulacji stara maksyma „chleba i igrzysk” straciła swoje zastosowanie. Dziś wystarczają same „igrzyska”. Koszta związane z ich organizacją ponosi społeczeństwo, natomiast zyski trafią do ograniczonej grupy biznesmenów, dyrektorów czy członków rad nadzorczych. Chwała i splendor zarezerwowane są dla elit, reszta musi poddać się niedawno wydłużonemu rygorowi pracy.

Czas się wyrwać z hipnozy i rozliczyć elity czerpiące zyski z naszego codziennego trudu. Mówimy jednym głosem. Choć żyjemy w różnych miastach, to w ten sam sposób jesteśmy okradani, wykorzystywani i poniżani. Jeżeli teraz nie podejmiemy wspólnych dziań, to można być pewnym, iż rządowi propagandziści nie cofną się przed niczym. Kiedy opadnie kurz po igrzyskach, władza nie będzie miała skrupułów. To my, zwykli ludzie, których nie stać na zakup biletów na nadchodzące mecze, którzy Euro mogą obejrzeć jedynie w telewizji, będziemy musieli zacisnąć pasa.

3 czerwca we wszystkich miastach organizujących Euro 2012, wykleiliśmy cztery bilbordy. To głos tych, których władza przez następne lata będzie zmuszała do zapłacenia rachunków za tę hucpę. Tych zamieszkujących ubogie dzielnice i rudery Wrocławia, Gdańska, Poznania, Warszawy, jak również innych miast, miasteczek i wsi skazanych na wegetację bez żadnych perspektyw. To krytyka tego, co się wokół nas dzieje i wezwanie do oporu. Jeśli nie tu, to gdzie? Jeśli nie teraz, to kiedy? Jeśli nie my, to kto?

Do zobaczenia 10 czerwca w Poznaniu na ogólnopolskiej demonstracji – „Chleba Zamiast Igrzysk”.
www.10czerwca.eu 

Zobacz też: emfa.pl

 

55831

Warszawa / chzi


55832

Warszawa / chzi

 

55833

Poznań / mfa

 

55834

Wrocław / mfa

 

55835

Gdańsk / rat

Ludzie czytają....

Jesteśmy, działamy, Rozbratu nie oddamy - relacja z demonstracji

18-09-2019 / Rozbrat zostaje!

14 września o godzinie 13:00 na ulicy Pułaskiego, tuż przy istniejącym już 25 lat skłocie Rozbrat, rozpoczął się protest w...

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.