Anarchia, tak jak ja ją rozumiem, to skłonność do takiego myślenia i działania, które próbuje rozpoznać struktury władzy i dominacji, domaga się, by wykazały swoją prawomocność, a jeśli nie może tego zrobić, stara się władzę ominąć.
Noam Chomsky

Gaza: ludobójstwo na oczach świata – relacja ze spotkania

rozbrat.org

gaza 201430 lipca mijał już 22 dzień zmasowanego ataku państwa Izrael na ludność zamieszkałą w Strefie Gazy. W związku z bezlitosnymi atakami wojsk izraelskich na Palestyńczyków, Kolektyw Rozbrat oraz Kluboksięgarnia Zemsta zorganizowali spotkanie pt. ”Ludobójstwo na oczach świata”. Dyskusja cieszyła się dużą frekwencją i trwała do późnych godzin wieczornych. W części pierwszej przedstawione zostały materiały filmowe, ilustrujące sytuację w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu oraz protesty Izraelczyków przeciwko okupacji mającej miejsce Tel Awiwie. Następnie głos zabrał Przemysław Wielgosz – redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde Diplomatique. Po jego wypowiedzi połączyliśmy się przez Skype’a z Polką przebywająca obecnie w Gazie. W ten sam sposób udało nam się porozmawiać z izraelskim aktywistom, działający w grupie „Anarchiści Przeciwko Murowi”.

Wstępem do dyskusji były dwa krótkie filmy. Pierwszy 15- minutowy obraz, stanowił doskonałe wprowadzenie do tematu, pokazując codzienność ludności palestyńskiej na okupowanych terytoriach w trakcie trwania kolejnej operacji wojskowej. Pomimo tego, że film był tylko zestawieniem kilku informacji z międzynarodowych stacji telewizyjnych – Al Jazerra, CNN, BBC – to ilość i jakość przedstawionych informacji oraz narracja dotycząca trwającej operacji wojskowej, unaoczniła uczestnikom spotkania fakt, jak niewiele miejsca w polskich mediach zajmuje temat okupacji przez Izrael ziem palestyńskich Sytuacja okupywanych ziem palestyńskich nigdy nie była w Polsce przedmiotem debaty publicznej, szczególnie po tym, jak Polska zacieśniła swoje relacje ekonomiczne z państwem Izrael.  Jako drugi, został wyświetlony film, który relacjonował protesty przeciwko operacji militarnej i polityce apartheidu, organizowane przez Izraelczyków.

Następnie Przemysław Wielgosz opowiedział w szerszym kontekście, zarówno o całej okupacji terenów Palestyny jak i o przyczynach trwającej obecnie operacji militarnej „Protective Edge”. Wielgosz, jak sam podkreślił, miał trudne zadanie, ponieważ, aby zrozumieć dokładnie, to co dzieje się aktualnie w Strefie Gazy, czyli zamkniętym ze wszystkich stron getcie o ok. 40 km długości i 10 km szerokości, jak i na przypominającym bantustany Zachodnim Brzegu, należałoby mocno cofnąć się w przeszłość, poddając analizie historyczne tło całej okupacji oraz dynamikę ostatnich wydarzeń.

Dokonując zestawienia dotychczas najkrwawszej operacji wojskowej w Strefie Gazy o nazwie „Płynny Ołów” z trwającą „Protective Edge”, Wielgosz wskazał, że po raz kolejny 80% ofiar po stronie palestyńskiej to cywile. Fakt ten pokazuje, że ataki Izraela są skierowane przede wszystkim przeciwko ludności cywilnej Gazy. Redaktor Le Monde Diplomatique podkreślił, że po jednej stronie istnieje państwo Izrael, które w zależności od źródeł, kwalifikowane jest jako 3 lub 4 najpotężniejsze mocarstwo wojskowe świata, posiadające aparat władzy, armię, uzbrojoną policję, szereg specjalistów na uniwersytetach, zajmujących się budowaniem dobrego wizerunku,  a po drugiej stronie znajduje się okupowany naród, nie posiadający żadnych narzędzi oporu, gdzie 80% mieszkańców to uchodźcy, a średnia wieku gazańczyków wynosi 17 lat. Tylko do dnia 4 sierpnia Izrael zrzucił na ten skrawek ziemi, zamieszkany w większości przez uchodźców ok 600 ton bomb.  Redaktor zauważył, że Izrael jako państwo okupacyjne, przy tak ogromnym wsparciu potężnych sojuszników w postaci Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej, może czuć się bezkarnie. Zarówno Stany Zjednoczone jak i Unia Europejska, poprzez swoje ciche przyzwolenie na zbrodnie i ludobójstwo przeciwko Palestyńczykom, pełnią rolę gwarantów bezkarności Izraela w oczach społeczności międzynarodowej.

Krytycznej analizie poddane zostały również realne powody tak dużej fali przemocy, która  skutecznie przykryła ostatnie porażki dyplomatyczne i wizerunkowe Izraela. Jako jedną z możliwych form skutecznego sprzeciwu międzynarodowego wskazywano rozwój kampanii bojkotu, wycofania inwestycji oraz sankcji wobec państwa Izrael.

Niezwykle cenna okazała się rozmowa z Polką, przebywającą w Strefie Gazy, która jako naoczny świadek wydarzeń, opowiedziała jak wygląda szara codzienność podczas wielogodzinnych bombardowań w zamkniętej i odciętej od reszty świata Strefie Gazy. Jako jedyne bezpieczne miejsca w Gazie wskazała hotele, zajmowane przez zagranicznych dziennikarzy. Kolejnym rozmówcą był izraelski aktywista z grupy „Anarchiści Przeciwko Murowi” - grupy współpracującej z Palestyńczykami, między innymi przy organizacji akcji protestacyjnych przeciwko izraelskiej okupacji. Opisał także społeczne protesty, jakie odbywają się aktualnie w Izraelu, a które skierowane są  przeciwko działaniom wojennym w Strefie Gazy. Tematem dyskusji były również podziały społeczne, jakie mają miejsce w społeczności izraelskiej oraz represje wymierzone w tych Izraelczyków, którzy w otwarty sposób potępiają działania swojego rządu i jego kolejne, krwawe operacje wojskowe.

Spotkanie było jedną z nielicznych okazji do podjęcia krytyki wobec polityki apartheidu państwa Izrael, szczególnie z perspektywy osób żyjących pod długoletnią okupacją oraz tych Izraelczyków,  którzy sprzeciwiają się polityce segregacji społecznej i kolejnym czystkom etnicznym. Nikt nie wie kiedy zakończy się trwająca operacja wojskowa, która tylko do dnia 4 sierpnia pochłonęła 1820 ofiar śmiertelnych i ok 10 000 rannych z czego – jeszcze raz podkreślmy - ponad 80% to cywile...

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić na kolejne spotkania, o których będziemy informować wkrótce na profilu facebookowym Rozbratu oraz Klubo Księgarni Zemsta.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Reklama

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Uwagi Wielkopolskiego Stowarzyszenie Lokatorów do projektu dokumentu „Polityka mieszkaniowa Miasta Poznania na lata 2017-2027”

Sprawy lokalne :: 04 grudnia :: Komentarze (0)

Uwagi Wielkopolskiego Stowarzyszenie Lokatorów do projektu dokumentu „Polityka mieszkaniowa Miasta Poznania na lata 2017-2027”

5 grudnia na forum poznańskiej rady miasta będzie dyskutowany dokument „Polityka mieszkaniowa Miasta Poznania na lata 2017-2027”. Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów odnosząc się do propozycji miasta, przekazało radnym i lokalnym mediom swoje uwagi do tego projektu. Poniżej publikujemy stanowisko WSL.

Więcej...

Nie stawiać znaku równości między anarchistami i narodowcami

Aktywizm :: 17 listopada :: Komentarze (0)

Nie stawiać znaku równości między anarchistami i narodowcami

Demonstracja „Nacjonalizm nie przejdzie – Wygwizdujemy Winnickiego” od samego początku wzbudzała spore kontrowersje. Środowisko skrajnej prawicy oraz media rozpowszechniły oderwaną od rzeczywistości informację, że anarchiści postanowili ściągnąć do Poznania niemiecką i francuską Antifę, z której pomocą chcą wywołać w centrum miasta zamieszki podobne do tych, jakie miały miejsce w Hamburgu...

Więcej...

Relacja anarchistek biorących udział w okupacji Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

Ekologia :: 13 listopada :: Komentarze (0)

Relacja anarchistek biorących udział w okupacji Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

Relacja aresztowanej anarchistki  09.11.2017 r. wraz z aktywistami Obozu dla Puszczy weszłam do budynku generalnej dyrekcji lasów państwowych w Warszawie, aby rozpocząć okupację prowadzącej grabieżczą politykę leśną instytucji. Po wkroczeniu do budynku rozwiesiliśmy banery z hasłami: "Ostatni taki las w Europie. Stop wycince!", "Puszcza nie jest surowcem", "Wycofajcie harwestery";  w...

Więcej...

Prawica rozpowszechnia fałszywe informacje, aby wzmocnić swoją pozycję w Poznaniu

Sprawy lokalne :: 10 listopada :: Komentarze (0)

Prawica rozpowszechnia fałszywe informacje, aby wzmocnić swoją pozycję w Poznaniu

Jak poinformował portal „DoRzeczy”, antyfaszyści szykują zamieszki w Poznaniu, z okazji przyjazdu posła Winnickiego. „DoRzeczy” powołał się na francuskojęzyczny portal „La Horde”, którym ponoć zamieścił informację o przyjeździe do Poznania Antify z Niemiec i Francji. W rzeczywistości ów portal, nic takiego nie opublikował. „La Horde”, który umieszcza ogłoszenia o działaniach...

Więcej...

Antyfaszyzm to nie bojówka, antyfaszyzm to ruch. Nie daj się nabrać na fake news

Aktywizm :: 09 listopada :: Komentarze (0)

Antyfaszyzm to nie bojówka, antyfaszyzm to ruch. Nie daj się nabrać na fake news

W środę, 15 listopada, w narodowej piwnicy przy ulicy Strzałowej odbędzie się spotkanie z posłem Robertem Winnickim, posłem z nacjonalistycznego Ruchu Narodowego. W związku z tym koalicja poznańskich środowisk społecznych, których wspólnym mianownikiem jest postawa antyfaszystowska i antydyskryminacyjna, postanowiła pokazać, że w Poznaniu faszyzujący politycy nie są mile widziani.

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian