Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Kongres założycielski Międzynarodowej Konfederacji Pracy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

miniatura miedzynarodowkaW dniach 11-13 maja 2018 w Parmie we Włoszech odbył się kongres założycielski Międzynarodowej Konfederacji Pracy (ang. International Workers' Confederation). Oficjalne powołanie tej międzynarodowej organizacji poprzedzone było spotkaniami roboczymi w Barakaldo (Kraj Basków / Hiszpania) w listopadzie 2016, Frankfurcie nad Menem (Niemcy) w maju 2017 i Madrycie (Hiszpania) w styczniu 2018. Inicjatywa Pracownicza przystąpiła do organizacji decyzją ostatniego Zjazdu Delegatów i Delegatek w kwietniu 2017, a więc jeszcze w trakcie jej tworzenia, na zaproszenie niemieckiego Wolnego Związku Pracowników (FAU) oraz hiszpańskiej Krajowej Konfederacji Pracy (CNT). "Międzynarodówka" zrzesza związki zawodowe odwołujące się do tradycji anarcho-syndykalizmu oraz rewolucyjnego syndykalizmu.

W Kongresie uczestniczyła dwuosobowa delegacja IP oraz znacznie liczniejsze grono delegatów i delegatek oraz obserwatorów i obserwatorek z Włoch (USI), Niemiec (FAU), Hiszpani (CNT), Francji (CNT-F), Grecji (ESE), Brazylii (FOB), USA i Kanady (IWW), Holandii i Belgii (Vraije Bond) oraz Wielkiej Brytanii (UVW). Udział wzięli również  przedstawiciele niemieckiej grupy GG/BO działającej na rzecz osób osadzonych i pracujących w więzieniach (organizacja wspiera walkę o prawa pracownicze pracujących więźniów i więźniarek oraz o możliwość organizowania się w związkach zawodowych). Pozdrowienia i poparcie dla Konfederacji przesłały grecka inicjatywa anarcho-syndykalistyczna Rocinante, Autonomiczny Związek Pracowników (ARS) z Bułgarii oraz Wiedeński Syndykat Pracowniczy (WAS) z Austrii. Będący częścią inicjatywy, argentyński związek zawodowy FORA nie dał rady wysłać delegatów, jednak w nadesłanym dokumencie potwierdzili swoje dalsze uczestnictwo.   

Podczas obrad przyjęto statut organizacji (językiem roboczym był angielski, jednak w najbliższym czasie dokument tłumaczony będzie na wszystkie języki krajowe w tym polski) oraz wyznaczono główne obszary działań i rozwoju za jakie uznano:

1) szkolenia: planowane są międzynarodowe spotkania osób odpowiedzialnych za szkolenia w poszczególnych związkach oraz wymiana doświadczeń i materiałów szkoleniowych. 

2) organizacja pracowników i pracownic poprzez spotkania branżowe oraz integracja istniejących struktur branżowych i zakładowych oraz organizację "wymian związkowych" i wizyt studyjnych pomiędzy poszczególnymi organizacjami.

3) rozszerzenie międzynarodowej bazy członkowskiej Konfederacji.

Dyskutowano również o pracy w logistyce, branży kuriersko-dostawczej, edukacji, kulturze i gastronomii. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło praw kobiet - w tej tematyce powołaną osobna grupę roboczą zaś z dużym  zainteresowaniem spotkała się relacja z  poznańskiego Socjalnego Kongresu Kobiet i pracy imigrantów i imigrantek (którzy stanowią najgorzej opłacaną i najbardziej podatna na wyzysk grupę pracowników i pracownic). Członkinie niemieckiego Wolny Związek Zawodowy (FAU) opowiedziały o inicjowanej kampanii skierowanej do pracownic seksualnych.  

Informacje o działalności IP w ostatnich miesiącach spotykały się z dużym uznaniem, możemy więc spodziewać się częstych zaproszeń na międzynarodowe spotkania czy wypowiedzi do niezależnych mediów. Ponadto przedstawiciele i przedstawicielki niemieckiego FAU oraz amerykańskiego IWW deklarowały gotowość do działań informacyjnych i protestów pod zakładami oraz siedzibami firm i udziałowców firm w których działają komisje naszego związku.  

Powstanie Międzynarodowej Konfederacji Pracy (ICL) stanowi ważne wydarzenia w w historii radykalnego ruchu pracowniczego, gdyż po raz pierwszy udało się połączyć w jednej organizacji związki zawodowe reprezentujące z jednej strony tradycję europejskiego i latynoamerykańskiego anarchosyndykalizmu (organizacje do niedawna zrzeszone w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Robotników - International Workers' Association - IWA) oraz północnoamerykańskiego rewolucyjnego syndykalizmu reprezentowanego przez IWW (Robotnicy Przemysłowi Świata - Industrial Workers of the World). Stało się to możliwe dzięki  otwartości na różnice wynikające z odmienności lokalnych modeli organizacyjnych i strategii działań ruchu związkowego w poszczególnych krajach, odmiennych tradycji oraz uwarunkowań prawnych. To właśnie brak tej otwartości doprowadził do kryzysu w IWA i wykrystalizowania się nowej międzynarodowej inicjatywy.  

Dotychczas w międzynarodowych działaniach Inicjatywa Pracownicza uczestniczyła w ramach między innymi (zrzeszającej organizacje z Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji i Szwecji) Czerwonej i Czarnej Koordynacji, która (zgodnie z nazwą) ma bardziej swobodny charakter stanowiąc właśnie koordynację, a nie międzynarodową organizację. Okazjonalnie i na prawach obserwatora uczestniczymy w inicjatywach Sieci Oddolnych i Alternatywnych Związków Zawodowych / Międzynarodowej Koordynacji Solidarności i Walki. Jesteśmy również stałym członkiem inicjatywy Ponadnarodowy Strajk Społeczny (Transnational Social Strike), który stanowi konglomerat związków zawodowych, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.  W przypadku ILC staliśmy się częścią oraz  współzałożycielami i współzałożycielkami międzynarodowej organizacji skupiającej anarchosyndykalistyczne związki zawodowe. Organizacja na dzień dzisiejszy skupia związki zawodowe z Hiszpanii, Niemiec, Grecji, Polski, Kanady, USA, Włoch i Argentyny. Czekamy na decyzje o ewentualnym przystąpieniu ze strony organizacji z Austrii, Bułgarii, Brazylii oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii. W myśl przyjętych ustaleń, osoby należące do OZZ Inicjatywa Pracownicza objęte są w tych krajach wsparciem takim samym, jak to które przysługuje członkom i członkiniom organizacji członkowskich w danym kraju. Tym samym, IP zobowiązana jest do wspierania osób z organizacji członkowskich jeżeli podejmą pracę w Polsce. Jako związek zawodowy będziemy regularnie uczestniczyć w życiu i działalności ICL/CIT, wspierać wspólnych kampanie i prowadzoneh walk pracowniczych i społecznych. Informacje o działalności związków należących do ILC/CIT znajdą się również w mediach IP.  

„Międzynarodówka” nastawiona jest w znacznej mierze na praktykę. Już na początku lipca w Niemczech spotykają się zespoły szkoleniowe naszych związków aby wymieniły się one swoimi doświadczeniami i metodami szkoleniowymi.

Aby w pełni skorzystać z tej nowej dla nas organizacyjnej możliwości, Inicjatywa Pracownicza powinna zbudować szerszy zespół do spraw kontaktów międzynarodowych, tłumaczeń oraz i międzynarodowych kontaktów pomiędzy poszczególnymi komisjami naszych związków.

 

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

"Wszyscy jesteśmy częścią uniwersytetu jako "szkoły-jako-fabryki" i chcemy mieć wpływ na nasze zakłady pracy, na decyzje, które nas dotyczą"

Kontrola społeczna :: 14 czerwca :: Komentarze (0)

Treść przemówienia wygłoszonego na wczorajszego Ogólnopolski protest przeciwko ustawie 2.0 / Poznań Reprezentuję Komisję Międzyzakładową OZZ IP przy Teatrze Ósmego Dnia, która wsparła protesty studentów i pracowników UAM oraz przede wszystkim studentów i pracowników UAP.Powiem kilka gorzkich słów.Nie będę mówił o uniwersytecie w kategoriach "wspólnoty", bo wiele razy udowodniliśmy, że nie...

Więcej...

„Rewolucja w Rożawie. Demokratyczna autonomia i wyzwolenie kobiet” - wstęp

Aktywizm :: 20 kwietnia :: Komentarze (0)

„Rewolucja w Rożawie. Demokratyczna autonomia i wyzwolenie kobiet”  - wstęp

Przedstawiamy niewielki fragment wstępu Davida Graebera do książki „Rewolucja w Rożawie. Demokratyczna autonomia i wyzwolenie kobiet” autorstwa Michaela Knapp, Anji Flach i Ercana Ayboga, która ukaże się nakładem Oficyny Bractwo Trojka. Przypominamy też o trwającej wciąż zbiórce środków, dzięki której ta ważna pozycja będzie mogła się ukazać. Link do zbiórki: ...

Więcej...

Miasto kobiet i równości płac

Walka klas :: 09 kwietnia :: Komentarze (0)

Miasto kobiet i równości płac

W sobotę dobiegły nas informacje o tym, że Wielkopolski Kongres Kobiet okrzyknął Jaśkowiaka liderem tworzenia równych szans dla kobiet i mężczyzn. Możliwe, że z perspektywy kobiet o orientacji liberalno-konserwatywnej jest on tego rodzaju liderem. Niemniej kobiety to nie tylko polityczki, celebrytki i bizneswomen. Kobiety to również pracownice zmuszane do pracy...

Więcej...

Efekt domina, czyli ziemniaki i mandarynki

Walka klas :: 04 kwietnia :: Komentarze (0)

Efekt domina, czyli ziemniaki i mandarynki

W ostatnim tygodniu bardzo dużo mówi się o współczuciu, o pomaganiu. Wszystko za sprawą Dominiki Kulczyk – współwłaścicielki firmy Kulczyk Investments działającej w 30 krajach na świecie oraz prezeski Kulczyk Foundation, również obecnej w 30 krajach (przypadek?). W związku z tą drugą działalnością występuje ona w serialu dokumentalnym „Efekt domina”,...

Więcej...

Socjalny Kongres Kobiet - postulaty

Walka klas :: 04 kwietnia :: Komentarze (0)

Socjalny Kongres Kobiet - postulaty

3 marca w Poznaniu odbył się Socjalny Kongres Kobiet. Zainicjowały go poznańskie pracownice żłobków, instytucji kultury oraz lokatorki z Warszawy i Poznania. Zorganizowanie Kongresu wynikało z konieczności rozszerzenia walki o wyższe płace i niższe czynsze, którą wspólnie toczymy na gruncie związków zawodowych i stowarzyszeń lokatorskich. Walka ta jest często bezpośrednią...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian