Radykalna teoria nie ma nic do stracenia i do szanowania. Krytykuje siebie, jak i wszystko inne. Nie jest doktryną, którą trzeba przyjąć na wiarę, ale prowizorycznym uogólnieniem, które wymaga ciągłej weryfikacji.
Ken Knabb

Zatrzymajcie eksmisje – zaczniemy rozmawiać. „Okrągły Stół” społeczno-mieszkaniowy

rozbrat.org
eksmisje-dabrows26 stycznia w poznańskim Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne dotyczące mieszkaniowo-socjalnego „Okrągłego Stołu”. Do rozmów zasiedli przedstawiciele Komisji Dialogu Obywatelskiego, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Wydziału Rozwoju Miasta, MOPR,  My – Poznaniaków, Barki, oraz przedstawicielka komitetu założycielskiego Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i inni.

Szef ZKZL Jarosław Pucek już w pierwszych minutach spotkania przejął inicjatywę. Poinformował uczestników o swoim niezadowoleniu z zaproszenia przez inicjatorów spotkania dziennikarzy oraz o niemożliwości przyjęcia „warunków progowych”, które wyznaczyła strona społeczna (czytaj poniższe oświadczenie). Przedstawicielki i przedstawiciele strony społecznej przekazały zarządowi miasta obszerny materiał dotyczący celów „Okrągłego Stołu” i dała 14 dni na zajęcie stanowiska w sprawie „warunków progowych”

OŚWIADCZENIE

OKRĄGŁY STÓŁ
ds. Problemów Polityki Społeczno-Mieszkaniowej w Poznaniu
Komisja Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych

Zapewnienie mieszkańcom dachu na głową mieszkańcom, przeciwdziałanie bezdomności, rozwój budownictwa komunalnego i socjalnego itd., należy do jednego z najważniejszych zadań gmin. W wyniku narastających konfliktów wokół obecnej polityki mieszkaniowej i społecznej Miasta Poznania, strona społeczna, z inicjatywy m.in.. Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych, przygotowała projekt powołania Okrągłego Stołu ds. problemów polityki społeczno-mieszkaniowej w Poznaniu. Celem tej inicjatywy jest wypracowanie odpowiednich standardów postępowania i długofalowej polityki społecznej dotyczącej mieszkalnictwa, zwłaszcza w obliczu kryzysu ekonomicznego, wzrastającego bezrobocia, rosnącego zadłużenia gospodarstw domowych i związanych z tym zagrożeń.

Uważamy jednocześnie, że ewentualne rozmowy przy Okrągłym Stole nie mogą się odbywać przy kontynuowaniu najbardziej kontrowersyjnych działań miasta w zakresie mieszkalnictwa w Poznaniu: masowych eksmisji i zasiedlenia osiedla kontenerowego. Warunkiem wstępnym podjęcia rozmów jest więc wstrzymanie przez władze miasta eksmisji w zasobach komunalnych oraz niezasiedlanie osiedla kontenerowego, do czasu zakończenia obrad Okrągłego Stołu. Przypominamy też, że druga z wymienionych tu kwestii nie doczekała się, obiecanej przez władze miasta wiosną ubiegłego roku, ogólnospołecznej debaty opartej o analizę długofalowych skutków takiego rozwiązania.

Praca przy Okrągłym Stole będzie też wymagała udostępnienia wszystkim jego uczestnikom niezbędnych informacji, będących w dyspozycji miasta, a niezbędnych dla racjonalnego oglądu sytuacji i podjęcia odpowiednich decyzji (m. in. dotyczących stopnia wywiązywania się przez miasto z obowiązku  dostarczania lokali komunalnych i socjalnych uprawnionym osobom, stopnia realizacji zadania związanego z pozyskiwaniem lokali na potrzeby mieszkaniowe, analizy i prognozy potrzeb mieszkaniowych dla Poznania oraz stopnia zaawansowania prac nad jej powstaniem, liczby pustostanów, którymi dysponuje miasto oraz informacji o ich stanie technicznym,  stopnia realizacji remontów zasobu mieszkaniowego, którym dysponuje Miasto Poznań, liczby eksmisji z zasobu miejskiego oraz skali zjawiska zadłużenia czynszowego, z uwzględnieniem powodów podjętych działań eksmisyjnych, założeń w w/w sferach problemowych, zaangażowania jednostek oraz wydziałów Urzędu Miasta odpowiedzialnych za politykę społeczną i mieszkaniową oraz informacji ws. planowanych konsultacji społecznych w tym zakresie, etc.)

Uspołecznienie polityki społeczno-mieszkaniowej w Poznaniu uważamy nie tylko za krok w kierunku uniknięcia groźby gwałtownych konfliktów na tym gruncie, ale przede wszystkim za sposób  trwałego rozwiązania najbardziej palących problemów, jakie stają się udziałem dużej części mieszkańców Poznania. Mamy nadzieje, że władze miasta przyjmą tę propozycje, a ustalenia „okrągłego stołu” zostaną potwierdzone przez uchwałę Rady Miasta i staną się oficjalnym dokumentem, będącym wytyczną dla dalszych działań miasta w tym zakresie.

W imieniu organizacji tworzących Komisję Dialogu Obywatelskiego przy Wydz. Zdrowia i Spraw Społecznych:

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian