Bałkański wieczór na Rozbracie

  • rozbrat.org
  • czwartek, 15 marzec 2012
W dniu 2 marca na skłocie Rozbrat odbyła się impreza Bałkańska. Kolektyw Rozbrat przygotował to wydarzenie wraz z romskimi przyjaciółmi z Rumunii.Romska rodzina, która niedawno przybyła do Poznania zaangażowała się w organizację imprezy.Wspólnie przygotowaliśmy tradycyjne rumuńskie potrawy i słodycze.Nasi rumuńscy przyjaciele żyją w skrajnie trudnych warunkach. Brakuje im podstawowych produktów, nie mają prądu i wody. Podczas imprezy urządziliśmy zbiórkę podstawowych środków spożywczych oraz mleka i pieluszek dla dzieci. Wiele osób wzięło udział w akcji i udało się zebrać sporo produktów, które w sposób doraźny pomogą romskiej rodzinie w codziennych zmaganiach.
Impreza podzielona była na trzy części. W programie była wystawa zdjęć Katarzyny Czarnoty z największego na Bałkanach osiedla Romskiego Szutka (dzielnicy Skopje – Shuto Orizari, zwanej przez miejscowych Szutką). Oprócz zdjęć pokazaliśmy film „Ksiega Rekordów Szutki”, czyli czesko-serbski dokument w reżyserii Aleksandra Manicia. Sam twórca filmu określił go jako "komedię antropologiczno-dokumentalną". Obraz filmowy ukazuję specyfikę życia w romskiej dzielnicy, zamieszkiwanej przez skrajnie ubogie klany a także przez bogatszą część społeczności Romskiej.

Po pokazie filmu rozpoczęła się impreza taneczna przy rytmach bałkańskiej muzyki.
Na imprezie pojawiło się bardzo wiele osób. Wiele z nich wsparło naszą akcję zbiórki żywności i produktów dla niemowląt.

Celem imprezy było przede wszystkim nawiązanie współpracy z naszymi przyjaciółmi z Rumunii. Romskich rodzin funkcjonujących w skrajnie trudnych warunkach jest w Poznaniu bardzo wiele. Romowie byli zachwyceni przyjęciem i tym, jak wielkim zainteresowanie cieszył się  bałkański wieczór na Rozbracie. Do ostatniego momentu obawiali się bowiem, że na taką imprezę przyjdzie mało osób. Doświadczenia codziennego funkcjonowania w naszym mieście są bowiem często bardzo negatywne – rumuńskich Romów dotykają często nieprzyjemności ze strony mieszkańców Poznania. Zachowania poznaniaków często motywowane są nienawiścią rasową.

Ze względu na to, że udało nam się nawiązać współpracę z rumuńskim środowiskiem romskim,  planujemy kolejne wspólne imprezy na Rozbracie i w przestrzeni miejskiej.