Stolarska i Małeckiego - opór lokatorów trwa

  • rozbrat.org
  • czwartek, 28 czerwiec 2012
Opór lokatorów kamienic przy ulicach Stolarskiej i Małeckiego trwa. W dalszym ciągu jednak Fabryka Mieszkań i Ziemi szykanuje mieszkańców. Dwa dni temu wynajęci przez  firmę pracownicy przewiercili się do jednego z zajmowanych mieszkań  na ulicy Stolarskiej „na wylot”, z biura zajmowanego przez firmę podającą się za administratora budynku. Odcina się też bez ostrzeżenia mieszkańcom kamienicy prąd i gaz. Szef firmy, Piotr Śruba, własnoręcznie rozlepia kartki oczerniające mieszkańców zaangażowanych w protest.

Rośnie też poparcie dla protestujących mieszkańców. Artyści i pracownicy kultury przygotowali specjalną odezwę skierowaną do Prezydenta Grobelnego domagającą się odstąpienia od antyspołecznej polityki mieszkaniowej (w tym budowy kontenerowego osiedla) oraz realnego wsparcia lokatorów, którzy padli ofiarami działań Fabryki Mieszkań i Ziemi. Czytamy w niej:

"...pragniemy zaprotestować przeciwko bierności władz miasta oraz miejskich służb porządkowych, w tym policji, wobec nasilających się ostatnio przypadków wywierania presji, prób zastraszania oraz szykan stosowanych wobec lokatorów kilku poznańskich kamienic, w kontekście których pojawia się – w doniesieniach medialnych – Fabryka Mieszkań i Ziemi oraz Wielkopolski Bank Spółdzielczy – Neobank. (...)  Praca w obszarze kultury oznacza odpowiedzialność – również odpowiedzialność za sferę publiczną. Nie możemy dopuścić do tego, by tzw. „socjalne osiedla kontenerowe” stały się nowym standardem mieszkań socjalnych, by kolejni lokatorzy tracili dach nad głową. Innymi słowy, nie może być tak, że my organizujemy spektakle, wystawy, koncerty, wykłady, konferencje, spotkania oraz dyskusje o sztuce i książkach, podczas gdy kilka ulic dalej miasto stawia getto ubóstwa i wysiedla do niego ludzi!"

Kilka dni temu do Wielkopolskiego Stowarzyszenie Lokatorów przyszło pismo, w którym NeoBank stara się odciąć od obecnych działań Fabryki Mieszkań i Ziemi. Z posiadanych jednak informacji dość jednoznacznie wynika, że nie tylko personalnie, ale także własnościowo, bank był powiązany ze sprawą kamienicy przy ulicy Piaskowej, a obecnie także Małeckiego. W obu tych przypadkach Fabryka Mieszkań i Ziemi była lub jest zarządcą.

Dziś na budynku przy ulicy Małeckiego zawisł baner atakujący faktycznych mocodawców Fabryki Mieszkań i Ziemi: „NeoGang. Terroryzujemy lokatorów. Tylko nie mów nikomu”.

Sprawa mieszkańców kamienicy przy Stolarskiej i Małeckiego jest szeroko relacjonowana przez lokalne, a także ogólnopolskie media. Dziś w wydaniu głównym Gazety Wyborczej ukazał się artykuł, opisujących sytuację. Władze w dalszym ciągu pozostają bierne.

Mieszkańcy wraz z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Lokatorów i mecenas Agnieszką Rybak–Starczak prowadzą działania prawne. Przygotowywane są kolejne akcje protestacyjne.

Ludzie czytają....

Nasz opór trwa. 14 września demonstracja w obronie Rozbratu

28-08-2019 / Rozbrat zostaje!

Oświadczenie Kolektywu Rozbrat: Kolektyw Rozbrat cały czas prowadzi działania mające na celu obronę skłotu i centrum społeczno-kulturalnego przed likwidacją. Jak informowaliśmy...

O równość, wolność i tolerancję musimy walczyć razem

25-07-2019 / Aktywizm

O równość, wolność i tolerancję musimy walczyć razem - solidarność intersekcjonalna odtrutką na faszyzm. Solidaryzujemy się z osobami, które brały udział...

Poznań bez eksmisji, wyzysku i biedy! 25 lat Rozbratu…

02-08-2019 / Rozbrat zostaje!

Od 26 lipca do 22 września w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał można oglądać wystawę/info punkt dokumentujący ćwierćwiecze działalności i walk...

Nie żyje Eugeniusz Poczta

10-08-2019 / Poznań

W sobotę 10 sierpnia br. pożegnaliśmy długoletniego członka Inicjatywy Pracowniczej Eugeniusza Pocztę. Zmarł 7 sierpnia. Eugeniusz Poczta całe swoje życie...