Włamanie do mieszkania. Kamienicznik Schultz bezkarny?

  • rozbrat.org
  • czwartek, 05 lipiec 2012
Informowaliśmy wcześniej, że właściciel jednej z kamienicy przy ulicy Chwiałkowskiego dokonał w poniedziałek nielegalnej eksmisji na „bruk”. Włamał się najpierw do mieszkania w asyście ochroniarzy. Kiedy wezwana policja zabrała lokatora Ryszarda W. na komisariat celem wyjaśnienia sytuacji, właściciel zajął jego mieszkanie, wyrzucił rzeczy i wymienił zamki. Po powrocie, wieczorem, lokator zastał mieszkanie zamknięte. Zwrócił się o pomoc do Rozbratu.


Dziś w południe Ryszard W. wraz z grupą działaczy i działaczek, rozwiercił zamki i wyłamał drzwi. Ponownie zajął mieszkanie. Jednak okazało się, że zostało ono kompletnie zrujnowane przez właściciela. Skuto część tynków. Wszystkie meble i rzeczy osobiste zostały wyrzucone na podwórko koło śmietnika.  Zginęło wiele przedmiotów i dokumentów.

Po pewnym czasie pojawiła się policja, która zatrzymała Ryszarda W. do wyjaśnienia zajścia.  Wyprowadzono go do w pobliżu zaparkowanego radiowozu. Zaraz potem przyjechał administrator budynku przedstawiający się jako pełnomocnik właściciela. Próbował on wywrzeć nacisk na funkcjonariuszy, ci jednak ustalili, że Ryszard W. ma pełne prawo przebywać w mieszkaniu. Lokator został uwolniony i wrócił do swojego mieszkania, a policjanci odjechali.

Należy dodać, że początkowo, po pierwszym zatrzymaniu w poniedziałek, policja próbowała oskarżyć lokatora o naruszeni miru domowego. Ten nie zgodził się podpisać odpowiedniego protokołu i złożył skargę na prokuraturę. We wtorek popołudniu i środę rano okazało się, że Ryszard W. ma pełne prawo zajmować rzeczony lokal. Został o tym poinformowany przez policję ustnie.

Komentarz:

W sprawie tej pojawia się kilka zasadniczych wniosków:
1.    Dramat Ryszarda W. jest przykładem bezprawnego działania właścicieli kamienic. Nie wszyscy, ale duża grupa z nich postępuje w sposób nielegalny. Do brutalnego działania popycha ich przekonanie, że prawo własności stoi ponad innymi prawami, np. do godnego życia i bezpieczeństwa. Ten przykład, jak też szeroko relacjonowana przez media sytuacja w kamienicach przy Stolarskiej, Małeckiego, a wcześniej Piaskowej, Strusia, Niegolewskich, dowodzą, że tego typu postępowanie nie jest czymś marginalnym, lecz – ze strony właścicieli nieruchomości - nagminnym. 

2.    Miasto udaje, że nie jest stroną w tego typu sprawach. Ale to nieprawda. Ryszard W. od ponad ośmiu lat miał zasądzony przydział do lokalu socjalnego. Miasto nie wywiązuję się z tego obowiązku. Dowodem na to jest też opublikowany w styczniu br. raport NIK, który stwierdza, że ZKZL zapewnia jedynie od 1 do 2% zapotrzebowania na tego typu lokale.

3.    Skandaliczne jest postępowanie policji. W przypadku Ryszarda W. faktycznie (bez względu na intencje funkcjonariuszy) pomogła ona wyrzucić lokatora „na bruk” i doprowadziła do sytuacji, że jest on teraz w tragiczny położeniu: bez papierów i rzeczy osobistych, a jego mieszkanie zostało zdewastowane. Dziś policja nie zabrała go na komisariat, ale widziała co się stało z mieszkaniem. Nie obchodziło jej to. Odjechała. Może jednak powinna się zainteresować sprawą, zrobić natychmiast wywiad z sąsiadami, wsiąść do radiowozu, pojechać do właściciela – Macieja Szulca – i zatrzymać go dla wyjaśnienia sytuacji. A następnie skierować sprawę na drogę sądową: za włamanie do cudzego mieszkania, zmieszczenie mienia i dewastację mieszkania. Tak się jednak nie stało, bo właściciel kilku kamienic w Poznaniu, jakim jest Maciej Schultz, stawiany jest ponad bezrobotnego, leciwego inwalidę, po którym widać, iż w dostatki nie opływa.

4.    Wreszcie powstaje pytanie: co dalej? Jak, jako mieszkańcy, zamierzamy reagować na takie brutalne ataki na lokatorów, wśród których są ludzie różni: tacy, którzy z różnych przyczyn popadli w finansowe tarapaty, ale też tacy, którzy zawsze gorliwie wywiązywali się ze swoich obowiązków. Ich nieszczęście polega na tym, iż nie są właścicielami, posiadaczami i kapitalistami, a zatem nie mogą liczyć – jak widzimy - na  równe i sprawiedliwe potraktowanie.

Chwiakowskiego_2

Zdjęcie przedstawia kompletnie zrujnowaną kuchnię w mieszkaniu Ryszarda W.

Chwiakowskiego_3


Na zdjęciu Ryszard W. stojący obok sterty jego zniszczonych mebli wyrzuconych z mieszkania

Ludzie czytają....

Solidarnie z represjonowanymi po Czarnym Protescie

14-12-2019 / Aktywizm

9 grudnia b.r odbyła się ostatnia rozprawa, w procesie osób, oskarżonych po tzw Czarnym Proteście. Przypomnijmy, że 6 listopada 2017...

Solidarni z migrantami i skłotersami w Grecji - relacja…

06-12-2019 / Ruch wolnościowy

Dziś w samo południe, kilkanaście osób, protestowało na Starym Rynku w Poznaniu. Pikieta zorganizowana przez poznańską sekcję Federacji Anarchistycznej dotyczyła...

Grecka wojna przeciwko migrantom i aktywistom

29-11-2019 / Świat

Ostatnie wybory w Grecji skończyły się porażką Syrizy (Koalicji Radykalnej Lewicy), która uzyskała wprawdzie 31,5%, ale przegrała o 8% z...

ROZPOCZYNAMY NABÓR WOLNEJ SZKOŁY NA ROZBRACIE

12-01-2020 / Poznań

Inicjatywa oddolnej edukacji i wymiany wiedzy, jaką jest Wolna Szkoła wznawia swoje działanie.