Pracownice żłobków żadają wyższych płac. Pikieta podczas obrad rady miasta

  • rozbrat.org
  • wtorek, 20 listopad 2012
20 listopada w Urzędzie Miasta na Placu Kolegiackim odbyła się pikieta związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza w sprawie podwyżek i warunków pracy w poznańskich publicznych żłobkach. Celem akcji było przede wszystkim przedstawienie radnym traktujących o tym materiałów  - w formie specjalnie przygotowanej broszury.

Od blisko dwóch lat personel żłobków domaga się podwyżek pensji zasadniczych, które obecnie kształtują się na poziomie płacy minimalnej. W tym roku po raz pierwszy miasto zaproponowało podwyżkę. Jej wysokość ma wynosić 32 zł netto na osobę. Według związku IP, biorąc pod uwagę, iż pensje pracownic żłobków nie były rewaloryzowane od 2009 r. taka kwota oznacza, iż władze miasta dążą do marginalizacji tej grupy zawodowej.

Przedstawiciele władz tłumaczą zamrożenie płac osób zatrudnionych w żłobkach załamaniem finansów miasta. Jednocześnie każdego roku wydają miliony złotych na inwestycje, które w znikomym stopniu zaspokajają potrzeby przeciętnych obywateli i obywatelek. Prezydent, organizując tzw. „budżet obywatelski”, próbuje odwrócić uwagę Poznaniaków od problemu zapaści finansów miejskich, za którą w znacznym stopniu sam odpowiada. Tymczasem przykład sytuacji pracownic poznańskich publicznych żłobków pokazuje, że mieszkańcy miasta nie mają żadnego wpływu na to, w jaki sposób wydawane są publiczne pieniądze.

„Nie zgadzamy się – deklaruje związek - aby kształt budżetu Poznania doprowadzał do zwiększenia nierówności i marginalizacji gorzej usytuowanych grup społecznych, w tym pracowników samorządowych. Nie zakończymy walki o wyższe płace”.

Ludzie czytają....

Licytacja Rozbratu: najczęściej zadawane pytania

04-07-2019 / Rozbrat zostaje!

Teren Rozbratu jest zagrożony licytacją za długi pewnej prywatnej firmy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania wokół tego problemu.

Nocne ataki bojówkarzy przed Marszem Równości

08-07-2019 / Poznań

W nocy 6 lipca "aktywiści" Młodzież Wszechpolska Poznań oraz ich sympatycy, min. znany już z wcześniejszych ataków Remigiusz Stalewski, właściciel...

Zbiórka na Zemstę!

08-07-2019 / Ruch wolnościowy

Anarchistyczny Klub/Księgarnia Zemsta jest świeżo po przeprowadzce, która bardzo nadwyrężyła finansowo ekipę. Potrzebne Wasze wsparcie! Poniżej przekazujemy link i treść...

„Rozbrat is here to stay!” The oldest squat…

29-06-2019 / News in english

In October, Rozbrat squat is celebrating its 25th birthday, but its future is uncertain. A bailiff is preparing to auction...