Pikieta Pracowników Sztuki podczas wernisażu

  • Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza
  • niedziela, 09 listopad 2014
7 listopada podczas wernisażu wystawy Ernsta Stewnera "Niemiecki Fotograf Polski" w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, odbywała się pierwsza pikieta Komisji Środowiskowej "Pracowników Sztuki" i Komisji Międzyzakładowej przy Teatrze Ósmego Dnia OZZ Inicjatywa Pracownicza przeciw niestabilnym warunkom pracy w sektorze kultury oraz niskim zarobkom w instytucjach kultury. Wystawę uroczyście otworzyła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska oraz Prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Obecność organizatorów instytucji kultury – ministerialnych i miejskich, władz miasta, wydziału kultury oraz lokalnego środowiska sztuki – była okazją do rozdawania przez nas ulotek z żądaniami związkowymi.

CZEGO ŻĄDALIŚMY:

-podwyżek płac o 450 zł brutto do podstawy wynagrodzenia (płacy zasadniczej) dla pracowników i pracownic kultury i sztuki,
-przyjęcia programu walki ze „śmieciowymi umowami” w sektorze kultury i sztuki oraz zaprzestania blokowania możliwości etatowego zatrudniania pracowników w poznańskich instytucjach kultury i sztuki.
-przyjęcia – wynegocjowanych ze związkami zawodowymi – taryfikatorów dla umów o dzieło, zlecenie, a także zawieranych z jednoosobowymi podmiotami prawa handlowego (na zasadzie samozatrudnienia) w instytucjach i projektach finansowanych (współfinansowanych) przez miasto.

Pikieta połączona z rozdawaniem ulotek związkowych Komisji Międzyzakładowej przy Teatrze Ósmego Dnia OZZ IP była pierwszą pikietą Komisji Środowiskowej "Pracowników Sztuki" OZZ IP. Podobne działania podczas wernisaży i uroczystych otwarć wydarzeń kulturalnych będą kontynuowane w różnych miastach – zgodnie z decyzją Komisji podczas II Konferencji Programowej Komisji Środowiskowej „Pracownicy Sztuki” OZZ Inicjatywa Pracownicza 19 października 2014 r. w Poznaniu.

W dniu pikiety, w Teatrze Ósmego Dnia, odbyła się również debata "Instytucje kultury jako pole walki, czyli jak się organizować" z udziałem przedstawicieli/przedstawicielek Inicjatywy Pracowniczej Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Galerii Miejskiej „Arsenał” i Teatru Ósmego Dnia.

Publikujemy zdjęcia z naszej akcji oraz oficjalną fotorelację z otwarcia z profilu fb CK Zamek oraz ze strony MKiDN

http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/minister-omilanowska-w-centrum-kultury-zamek-5102.php
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152578162598026.1073741926.280661613025&type=1

1proc

2prac

3prac

Ludzie czytają....

Licytacja Rozbratu: najczęściej zadawane pytania

04-07-2019 / Rozbrat zostaje!

Teren Rozbratu jest zagrożony licytacją za długi pewnej prywatnej firmy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania wokół tego problemu.

Nocne ataki bojówkarzy przed Marszem Równości

08-07-2019 / Poznań

W nocy 6 lipca "aktywiści" Młodzież Wszechpolska Poznań oraz ich sympatycy, min. znany już z wcześniejszych ataków Remigiusz Stalewski, właściciel...

Zbiórka na Zemstę!

08-07-2019 / Ruch wolnościowy

Anarchistyczny Klub/Księgarnia Zemsta jest świeżo po przeprowadzce, która bardzo nadwyrężyła finansowo ekipę. Potrzebne Wasze wsparcie! Poniżej przekazujemy link i treść...

„Rozbrat is here to stay!” The oldest squat…

29-06-2019 / News in english

In October, Rozbrat squat is celebrating its 25th birthday, but its future is uncertain. A bailiff is preparing to auction...