Ankieta dla kandydatów i kandydatki na prezydenta dotycząca przyszłości terenów zieleni w Poznaniu

rozbrat.org
Drukuj

stop betonowym parkomPublikujemy ankietę, która została wysłana przez Koalicję ZaZieleń Poznań do wszystkich osób kandydujących na prezydenta Poznania.

 

------------------------------

 

Poznań, 08.10.2018 r.

 

 

Ankieta dla kandydatów i kandydatki na prezydenta dotycząca przyszłości terenów zieleni w Poznaniu

 

Koalicja ZaZieleń Poznań jest społeczną inicjatywą skupiającą radnych osiedli z Naramowic i Umultowa, Kolektyw Kąpielisko, Kolektyw Rozbrat, Stowarzyszenie Zielony Grunwald, Stowarzyszenie Zielona Starołęka, członków zarządu klubu Łuczniczego Surma działającego w Parku Kasprowicza oraz społeczników zabiegających o Park Rataje. Skupiamy się na obronie przed zabudową terenów zieleni w Poznaniu. Jesteśmy inicjatywą, która podkreśla znaczenie zieleni w kształtowaniu procesów miastotwórczych Poznania.

(Załączamy skróconą wersję wydanego przez nas raportu pt. „Obszary zieleni w Poznaniu zagrożone zabudową. Raport nt. antyekologicznej polityki władz miasta”)

W niniejszej ankiecie zebraliśmy najważniejsze zagadnienia, które dotyczą naszych codziennych działań w konkretnych obszarach miasta. W związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi zwracamy się do wszystkich kandydatów na prezydenta Poznania z prośbą o odpowiedź na poniższe pytania. Tym sposobem pragniemy dowiedzieć się jakimi priorytetami będzie kierować się przyszły prezydent Poznania pod względem rozwoju obszarów zieleni w mieście.

 

Odpowiedzi prosimy udzielać drogą mailową na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

1. Jednym z pięciu priorytetów Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+ jest „Zielone, mobilne miasto”. Priorytet ten ma być realizowany poprzez działania takie jak m.in.:

· Zachowanie, poprawa jakości i rozwój terenów zieleni, w szczególności systemu klinowopierścieniowego oraz zabytkowych założeń zieleni.

· Racjonalne korzystanie z zasobów środowiskowych oraz ich odzyskiwanie.

· Rozwijanie form ochrony przyrody oraz edukacji przyrodniczej

W  jaki sposób zamierza Pani/Pan realizować każde z tych działań, mając na uwadze fakt, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nie są wystarczających narzędziem do ochrony terenów zieleni?

 

2. Czy po objęciu urzędu prezydenta/radnego, zdecyduje się Pan/Pani na:

· TAK/NIE całościową inwentaryzację drzewostanu Poznania?

· TAK/NIE stworzenie Rady ds Zieleni przy Prezydencie  i stanowiska ogrodnika miejskiego oraz przyrodnika miejskiego?

· TAK/NIE włączenie nieużytków w zakres działań Zarządu Zieleni Miejskiej poprzez stosowne zapisy w statucie ZZM?

· TAK/NIE wprowadzenie rozwiązań ułatwiających zakładanie i długotrwałe prowadzenie ogrodów społecznych  przez mieszkańców, stowarzyszenia, instytucje kultury oraz zespołu odpowiedzialnego za systemową współpracę miasto-mieszkańcy?

 

3. Czy po objęciu urzędu prezydenta/radnego, będzie Pani/Pan dążyć do:

· TAK/NIE intensyfikacji zabudowy terenów zieleni na obszarach zajmowanych przez Kolektyw Kąpielisko, ŁKS Surma, Kolektyw Rozbrat i na obszarze Starołęki Małej (przy ul. Fortecznej)?

· TAK/NIE przeznaczenia całości ul. Umultowskiej dla transportu samochodowego?

· TAK/NIE przeprowadzenia kompleksowej kontroli inwestycji w Parku Rataje?

· TAK/NIE budowy Centralnego Szpitala Klinicznego bez dalszych konsultacji z mieszkańcami?

· TAK/NIE rozszerzenia terenów zieleni na Naramowicach?

Koalicja ZaZieleń Poznań

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.