Ukazał się drugi numer "Sprawy Lokatorskiej"

  • wtorek, 14 lipiec 2009
Z przyjemnością oddajemy do państwa rąk drugi numer biuletynu “Sprawa Lokatorska”. Tym razem wydajemy go w momencie, kiedy demonstracje i pikiety na tematy mieszkaniowe odbywają się regularnie, kilka razy w miesiącu równolegle w kilku miastach (Warszawa, Kraków, Poznań). Dlatego też, ten numer zawiera mniej informacji prawnych, a więcej relacji z akcji i wydarzeń organizowanych przez organizacje lokatorskie. Zaczynamy od przeglądu najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w miesiącach marzec – maj. Działo się sporo, ponieważ w Warszawie w tym czasie zorganizowano w sumie 9 demonstracji, w Poznaniu odbył się jeden z większych protestów w obronie squatu Rozbrat, a w Krakowie, lokatorzy zorganizowali władzom miasta “orkiestrę na puste garnki”. Od omówienia tych wydarzeń zaczynamy ten numer “Sprawy lokatorskiej”. Poza protestami, w Warszawie odbyła się także dwudniowa konferencja “Kwestia mieszkaniowa i ruchy lokatorskie w dobie globalizacji”, z której publikujemy obszerną relację.
Aby nie ograniczać zawartości tego numeru tylko do relacji z protestów, publikujemy także dwa komentarze nt. tragedii w Kamieniu Pomorskim, gdzie w wyniku fatalnego stanu technicznego w budynku złożonym z lokali socjalnych żywcem spłonęło 21 osób. Tragedia w Kamieniu Pomorskim jest tym straszliwsza, że doszło do niej w wyniku obowiązujących regulacji prawnych, które pozwalają na eksmitowanie ludzi do lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych znajdujących się w fatalnym stanie technicznym i urągającym wszelkim standardom lokali mieszkalnych.

Proponujemy także lekturę artykułu Andrzeja Smosarskiego “Samorząd przeciwko obywatelom”, omawiającego jeden z najbardziej jaskrawych przykładów działań władz samorządowych wymierzone przeciwko lokatorom: występowanie przez miasto na procesach o eksmisję w roli tzw. “interwenta ubocznego” i wnioskowanie o eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego (których to lokali władze wielu miast nie chcą budować).

Wreszcie, na koniec proponujemy trzy teksty, które są spojrzeniem na problemy polskich miast z innej perspektywy: “Czym jest gentryfikacja i jak może ona zniszczyć twoje życie”, “Gentryfikacja na warszawskiej Pradze” oraz “A gdyby transport był bezpłatny?”. Pierwszy artykuł porusza kwestię komercjalizacji przestrzeni miejskiej, która wiąże się z podwyżkami czynszów. Drugi (Rafała Rudnickiego z Warszawy) jest bardziej szczegółowym omówieniem mechanizmów gentryfikacji na konkretnym przykładzie warszawskiej dzielnicy Praga. Wreszcie, trzeci tekst – pióra Rafała Górskiego z Krakowa – porusza problematykę rosnących kosztów życia, które stają się dotkliwe nie tylko w sferze mieszkaniowej, ale także i w przypadku innych usług publicznych (transportu, edukacji, ochrony zdrowia).

Życzymy miłej lektury!
Redakcja

Pobierz plik PDF

Ludzie czytają....

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.

Przeciwko tureckiej inwazji! Stop rzezi Kurdyjek i Kurdów!

10-10-2019 / Świat

Pod cyniczną nazwą „Źródło pokoju” 9 października wojska tureckie, na rozkaz prezydenta Erdogana rozpoczęły inwazję militarną w północnej Syrii. W...