Sołacz woli Rozbrat. Stanowisko Rady Dzielnicy w sprawie opuszczonej drukarni

  • rozbrat.org
  • piątek, 15 lipiec 2011
Jak wynika z naszych informacji, w zeszłym tygodniu do magistratu dodarło stanowisko Rady Dzielnicy Sołacz w sprawie opuszczonej drukarni przy ulicy Pułaskiego 23. Rada sprzeciwiła się ulokowaniu w obiekcie hostelu i poparła starania Rozbratu o przeznaczeniu go na cele kulturalno-społeczne.


Przypomnijmy, że około półtora roku temu budynek drukarni został opuszczony przez dotychczasowego najemcę. Było to efektem drastycznych wzrostów czynszów, ferowanych przez miasto. W efekcie przez cały ten okres budynek stał pusty i niszczał. Miasto bezskutecznie próbowało go wynająć. Ostatecznie w drugiej połowie marca 2011 roku, Kolektyw Rozbrat zgłosił formalną gotowość przejęcia lokalu, na warunkach przewidzianych w takich okolicznościach na działalność kulturową i non-profit. Tego samego dnia okazało się, że jest jednak jeszcze jeden chętny, gotowy wydzierżawić budynek na warunkach rynkowych, który chce w tym miejscu uruchomić hostel. ZKZL nie zdradził dokładnie kto to jest: firma czy osoba prywatna, oraz na ile poważna jest ta propozycja. 

Ostatecznie sprawa trafiła na Radę Dzielnicy Sołacz, na terenie której leży zarówno Rozbrat, jak też opuszczona drukarnia. Podczas jednego ze spotkań na początku czerwca, w którym wzięli udział radni dzielnicy, przedstawiciele Rozbratu i dyrektor ZKZL Jarosław Pucek, ten ostatni nie ukrywał (i starał się wpłynąć na Radę), że miasto woli, aby w tym miejscu powstał hostel. Rada jednak nie podzieliła tego stanowiska. Przede wszystkim sprzeciwia się ona tego typu inwestycjom w pasach zieleni, które w wyniku pro-deweloperskiej polityki miasta, są zabudowywane i ciągle się kurczą. 

Kolektyw Rozbrat domagają się, aby w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, obaszar Sołacza, na którym jest ulokowany skłot, miało przeznaczenie kulturalne - zgodnie z dotychczasowym stanem rzeczy.

Jednocześnie blisko 1000 osób podpisało internetową petycję, domagającą się przekazania Rozbratowi opuszczonej drukarni. Jeżeli jeszcze nie podpisałeś/podpisałaś jej to zachęcamy to tego (petycję możesz podpisać TUTAJ). Nie czekając na decyzję władz dotyczącą opuszczonej drukarni, w dniu 8 lipca Rozbrat zorganizował tam pierwszą imprezę w ramach Festiwalu Malta. Więcej o tym wydarzeniu czytaj TUTAJ.

Ludzie czytają....

Licytacja Rozbratu: najczęściej zadawane pytania

04-07-2019 / Rozbrat zostaje!

Teren Rozbratu jest zagrożony licytacją za długi pewnej prywatnej firmy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania wokół tego problemu.

Nocne ataki bojówkarzy przed Marszem Równości

08-07-2019 / Poznań

W nocy 6 lipca "aktywiści" Młodzież Wszechpolska Poznań oraz ich sympatycy, min. znany już z wcześniejszych ataków Remigiusz Stalewski, właściciel...

Zbiórka na Zemstę!

08-07-2019 / Ruch wolnościowy

Anarchistyczny Klub/Księgarnia Zemsta jest świeżo po przeprowadzce, która bardzo nadwyrężyła finansowo ekipę. Potrzebne Wasze wsparcie! Poniżej przekazujemy link i treść...

„Rozbrat is here to stay!” The oldest squat…

29-06-2019 / News in english

In October, Rozbrat squat is celebrating its 25th birthday, but its future is uncertain. A bailiff is preparing to auction...