Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia!
Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia!

Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia!

  • środa, 15 maj 2019
W październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, które reprezentuje społeczność Rozbratu, wystąpiło kilka lat temu do sądu w sprawie o zasiedzenieOznacza to, że uznajemy się za prawowitych dysponentów Rozbratu. Uważamy, że teren ten został wcześniej przejęty przez prywatną firmę w ramach dzikiej reprywatyzacji, a państwo i samorząd, choć mają ku temu podstawy, nie bronią interesu dotyczącego społecznego posiadania tego terenu.

Choć uważamy, że po 25 latach działalności teren ten należy się działaczom i działaczkom społecznym, komornicy, spekulanci nieruchomościami i ich polityczne zaplecze ponownie podjęli przeciwko nam kroki prawne, które mają na celu likwidację Rozbratu. Po 10 latach ponownie, nie oglądając się na naszą historię, działalność, nasze prawa i roszczenia, na trwający proces o zasiedzenie, chcą zlicytować teren, który jest w naszym posiadaniu. 15 maja 2019 r. komornik oszacował wartość gruntu, co otwiera drogę do licytacji, a w przyszłości do siłowej eksmisji Rozbratu.

W 25-lecie naszego istnienia zapowiadamy walkę o miejsce, które powinno być pod społeczną kontrolą. Formalnie tytuł prawny do tej nieruchomości posiada skarb państwa, a mimo to nie powstrzymano spekulacji tym terenem. To Rozbrat działa w interesie publicznym, w przeciwieństwie do władz, które reprezentują prywatny interes deweloperów.

W ciągu 25 lat zorganizowano na Rozbracie tysiące wydarzeń: koncertów, wystaw, przedstawień teatralnych, wykładów, seminariów naukowych i warsztatówRozbrat stanowił miejsce codziennej działalności wielu oddolnych inicjatyw: biblioteki społecznej i wydawnictwa, darmowego warsztatu rowerowego, wolnej szkoły, pracowni sitodruku, klubu sportowego, kuchni Jedzenia Zamiast Bomb, sali prób dla różnych zespołów i inicjatyw muzycznych.

Rozbrat był i jest domem dla kilku pokoleń aktywistów i aktywistek, którzy nadawali i wciąż nadają ton wielu ważnym debatom i mobilizacjom społecznym. Skupieni wokół Rozbratu i Federacji Anarchistycznej działacze i działaczki występowali czynnie w obronie najbardziej poszkodowanych mieszkańców naszego miasta, wspierając protesty pracownicze, lokatorskie i ekologiczne. To my (wraz z mieszkańcami kamienicy przy ul. Piaskowej) powołaliśmy do życia Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. Nagłaśnialiśmy i blokowaliśmy nielegalne eksmisje, uniemożliwiając wyrzucenie „na bruk” osób chorych, z niepełnosprawnościami, seniorów i rodziców z dziećmi. To na Rozbracie 15 lat temu odbywały się pierwsze zebrania związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, w których uczestniczył Marcel Szary. To stąd wychodziły demonstracje w obronie poznańskich parków i klinów zieleni. 

Udzieliliśmy i wciąż udzielamy wsparcia organizacyjnego, prawnego i moralnego tysiącom poszkodowanych przez biznes i państwo oraz innym niezależnym grupom w kraju. Budujemy solidarny ruch, który zamiast wyścigu szczurów propaguje pomoc wzajemną. Zorganizowaliśmy setki pikiet i demonstracji, nie godząc się na pogardę, z jaką traktowano i traktuje się ludzi o niższym statusie materialnym, o innym kolorze skóry, o innych poglądach. Miejsce to stało się też okresowym i stałym schronieniem dla niejednej osoby bezdomnej. To my „reprezentujemy biedę”.

Rozbrat świętuje, Rozbrat zostaje!

Ludzie czytają....

John Deere i rolnicze blokady

15-02-2024 / Kraj

Ostatnie protesty rolników budziły skojarzenia z czasami Andrzeja Leppera. To z pewnością największa mobilizacja rolników od czasów wejścia Polski do...

Oświadczenie w sprawie pobicia

07-02-2024 / Poznań

6 lutego około godziny 9.00 miał miejsce bezprecedensowy atak zatrudnionych przez Duda Development na jednego z uczestników naszego kolektywu, który...

PRZECIWKO WYCINCE LASÓW OCHRONNYCH POZNANIA

05-02-2024 / Poznań

Od kilku lat w polskich miastach , a szczególnie na ich obrzeżach pojawiają się protesty lokalnych społeczności i mieszkańców. Są...

Pracować i (nie) przeżyć

06-03-2024 / Książki

Na początku lutego w ramach cyklu 30 książek na 30 lecie Rozbratu przypomniana została książka Barbary Ehrenreich „Za grosze. Pracować...