Licytacja Rozbratu: najczęściej zadawane pytania

Licytacja Rozbratu: najczęściej zadawane pytania

  • czwartek, 04 lipiec 2019
Teren Rozbratu jest zagrożony licytacją za długi pewnej prywatnej firmy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania wokół tego problemu.
  1. Do kogo formalnie należy teren, na którym działa Rozbrat?

Skarb państwa jest właścicielem tej działki od ponad 70 lat, to jest od momentu nacjonalizacji w 1948 r.

  1. Dlaczego prywatna firma uznaje tę działkę za swoją?

W 1989 r. powstała prywatna firma „Darex” i wynajęła ten teren od państwowej spółki. Rok później „Darex ”bezprawnie zawłaszczył działkę nie płacąc państwu ani grosza. Firma powołała się na kupno działki od „spadkobiercy”. W 1987 r. „spadkobiercy” udało się wpisać do księgi wieczystej w niejasnych okolicznościach. To sztandarowy przykład dzikiej reprywatyzacji w Polsce i jeden z pierwszych takich aktów w skali całego kraju.

  1. Co tu robi Rozbrat?

Rozbrat robi to czego od 30 lat nie robią władze. Własnymi siłami, oddolnie przywróciliśmy ten teren społeczności Poznania i całego kraju. Dzięki temu od 1994 r. ta część Sołacza i zachodniego klina zieleni nie jest jedynie miejscem prywatnych spekulacji czy elitarnej zabudowy, jak dziesiątki tysięcy dziko prywatyzowanych części miast w Polsce. 25 lat temu wbrew władzy zrobiliśmy w Poznaniu to, co teraz w stolicy próbuje robić sejmowa „komisja ds. reprywatyzacji”. Zrobiliśmy to jednak skuteczniej i stąd kłopoty.

  1. Dlaczego komornik licytuje dziś teren Rozbratu?

Wkrótce po przejęciu terenu, firma „Darex” zaciągnęła na niego kredyty w banku i więcej się na nim nie pojawiła. Aby spłacić bank, komornicy bezskutecznie próbowali sprzedać tę działkę. W 2009 i 2010 r. dzięki naszym działaniom nikt nie kupił tego terenu na licytacji. Bank odsprzedał zaległość „Darexu” handlarzom długów z „Finance Project Polska sp. z o.o.”, a ta w 2018 r. ponownie zwróciła się do komornika. Komornik Guzik ignoruje to, że licytuje bezprawnie sprywatyzowany teren. Guzik pomija nawet fakt, że Sąd Rejonowy w Poznaniu już 25 lat temu podkreślił, że teren faktycznie należy do państwa. Do księgi wieczystej nieruchomości Sąd wpisał zastrzeżenie, że wpis o właścicielu nie zgadza się ze stanem rzeczywistym.

Mapa
Komornik chce licytować działkę za długi firmy "Darex". Pomija fakt, że Sąd Rejonowy w Poznaniu zastrzegł w księdzie wieczystej tej działki, że wpis o właścicielu nie zgadza się z rzeczywistością. Działka należy do Skarbu Państwa.

  1. Jak na dziką reprywatyzację reaguje samorząd w Poznaniu?

Władze miasta od 1989 r. były umoczone po uszy w dzikiej reprywatyzacji tego terenu. Kolejni prezydenci Poznania formalnie zarządzają tą działką w imieniu Skarbu Państwa. Ignorowali jednak obowiązek wpisania Skarbu Państwa do księgi wieczystej i wykreślenia z niej „Darexu”. Jacek Jaśkowiak jak dotąd kontynuuje politykę swojego poprzednika – Ryszarda Grobelnego. Nie powstrzymał dzikiej reprywatyzacji, nawet nie odpisał na wnioski strony społecznej w tej sprawie.

  1. O co chodzi z tym klinem zieleni?

Rozbrat leży na terenach zielonych doliny rzeki Bogdanki. To zachodni klin zieleni – jeden z czterech w mieście. Jest ważny dla przyrody, ale też przede wszystkim dla poznaniaków. Napowietrza miasto i usuwa zanieczyszczenia; chroni zasoby wodne, łagodzi upały i inne skutki zmian klimatu. Klin zieleni jest nieustannie niszczony przez nową zabudowę. Walka o Rozbrat to też walka o przyrodę i zdrowie poznaniaków.

Ludzie czytają....

Licytacja Rozbratu: najczęściej zadawane pytania

04-07-2019 / Rozbrat zostaje!

Teren Rozbratu jest zagrożony licytacją za długi pewnej prywatnej firmy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania wokół tego problemu.

Nocne ataki bojówkarzy przed Marszem Równości

08-07-2019 / Poznań

W nocy 6 lipca "aktywiści" Młodzież Wszechpolska Poznań oraz ich sympatycy, min. znany już z wcześniejszych ataków Remigiusz Stalewski, właściciel...

Zbiórka na Zemstę!

08-07-2019 / Ruch wolnościowy

Anarchistyczny Klub/Księgarnia Zemsta jest świeżo po przeprowadzce, która bardzo nadwyrężyła finansowo ekipę. Potrzebne Wasze wsparcie! Poniżej przekazujemy link i treść...

„Rozbrat is here to stay!” The oldest squat…

29-06-2019 / News in english

In October, Rozbrat squat is celebrating its 25th birthday, but its future is uncertain. A bailiff is preparing to auction...