Spotkanie z prorektorem

  • piątek, 13 luty 2009
W odpowiedzi na list otwarty do Rektora UAM, podpisanym przez pięciu studentów, którzy brali udział w proteście przeciwko działaniom zbrojnym Izraela w Strefie Gazy, prorektor Zbigniew Pilarczyk zdecydował się na spotkanie z jego sygnatariuszami. Spotkanie odbyło się 10 lutego w gabinecie prorektora, w celu wyjaśnienia faktu, iż na terenie Uniwersytetu została przeprowadzona interwencja policji. Tym samym naruszona została autonomia Uniwersytetu, co zdaniem studentów nie może pozostać bez komentarza władz uczelni.
Podczas spotkania okazało się, że prorektor kontaktował się z komendantem policji, który udzielił mu informacji, iż policja nie interweniowała na terenie Uniwersytetu, lecz przed jego terenem. Argument ten został jednak szybko obalony, ponieważ nawet materiał filmowy wyraźnie wskazuje na to, że interwencja policji odbyła się na terenie auli uniwersyteckiej.

Policję wezwał personel auli (przypominamy, że według prawa na taką interwencję może zezwolić tylko rektor i to jedynie w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia bądź też w przypadku klęski żywiołowej). Według prorektora uroczystość wręczenia medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata nie była organizowana przez Uniwersytet, co jednak nie zmienia faktu, że miała ona miejsce na jego terenie.

Prorektor przyznał, że potwierdza autonomiczny statut uczelni, jego wątpliwości budzi jedynie fakt, że studenci na terenie uczelni zdecydowali się na wyrażenie własnych poglądów i zwrócił studentom uwagę na to, że mogli wywiesić transparent przed uniwersytetem i wtedy nie byłoby najmniejszego problemu. Uczestnicy protestu podkreślili, że zdecydowali się na pokojowy protest podczas uroczystości, dlatego, że była to jedyna możliwość na wyrażenie swojego sprzeciwu wobec polityki Izraela w obecności ambasadora tego kraju.

Po wysłuchaniu argumentów studentów i wyrażeniu przez nich głębokiego zaniepokojenia faktem, że sięgająca średniowiecza tradycja autonomii uniwersyteckiej została poddana pod wątpliwość, prorektor Zbigniew Pilarczyk przystał na prośbę wystosowania oficjalnego stanowiska przez władze Uniwersytetu, w którym jak oczekujemy zostanie wyrażone stosowne oświadczenie wobec policyjnej interwencji, która niewątpliwie naruszyła autonomiczny status uczelni.

Ludzie czytają....

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.

Przeciwko tureckiej inwazji! Stop rzezi Kurdyjek i Kurdów!

10-10-2019 / Świat

Pod cyniczną nazwą „Źródło pokoju” 9 października wojska tureckie, na rozkaz prezydenta Erdogana rozpoczęły inwazję militarną w północnej Syrii. W...