Berlin - demonstracja w obronie wolnych przestrzeni

  • niedziela, 15 marzec 2009
Ponad 5 tys. osób wzięło udział w sobotniej demonstracji w Berlinie, w ramach kampanii Wir bleiben Alle (Zostajemy wszyscy), mającej na celu powstrzymanie niszczenia wolnych przestrzeni, skłotów i centrów socjalnych, reorganizacji miast w centra kapitalistycznego biznesu oraz sprzeciwu wobec agresywnej, polityki władz miejskich względem reszty społeczeństwa. W demonstracji brali udział również działacze polskich organizacji anarchistycznych, lewicowych i skłotersi, w tym min. delegacja z poznańskiego Rozbratu.
Główna część protestu przebiegała raczej pokojowo, na rogu ulic Revaler i Simon Dach zniszczono tylko jeden samochód policyjny. Policja, która zazwyczaj w Niemczech nastawiona jest bardzo konfrontacyjnie, tym razem trzymała się z boku, nie interweniowała nawet w przypadku niesienia transparentów o długości przekraczającej 1,5 m. (niemieckie prawo zabrania noszenia podczas demonstracji transparentów o większych wymiarach).

Pod koniec protestu część demonstrujących, skręciła w Warschauer Strasse, gdzie doszło do większych strać z policją, w ich wyniku zniszczono min. fasadę baru McDonald przy Frankfurter Torr. Żaden z polskich aktywistów nie został zatrzymany.

Organizator demonstracji kampania "Zostajemy wszyscy", domaga się wprowadzenia natychmiastowych i trwałych rozwiązań politycznych dla wszystkich miejsc autonomicznych w kraju i za granicą. W szczególności żądania dotyczą projektów zagrożonych ewikcją, jak również zmian w neoliberalnej polityce miejskiego planowania.

Współtwórcy i mieszkańcy berlińskich (i nie tylko) "domów-projektów" (rodzaj tymczasowego unormowania prawnego dla byłych skłotów) przedstawili podczas demonstracji swoją sytuację. Ustalono, że w przypadku ogłoszenia terminu ewikcji któregokolwiek z zagrożonych miejsc będzie miała miejsce ogólnokrajowa, skoordynowana akcji solidarnościowa. Zainaugurowano również kampanię przeciwko rosnącym cenom czynszów.

Ludzie czytają....

Jesteśmy, działamy, Rozbratu nie oddamy - relacja z demonstracji

18-09-2019 / Rozbrat zostaje!

14 września o godzinie 13:00 na ulicy Pułaskiego, tuż przy istniejącym już 25 lat skłocie Rozbrat, rozpoczął się protest w...

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.