Solidarność z antyfaszystami Rosji i Ukrainy

  • poniedziałek, 25 maj 2009
"Żaden rząd nie walczy z faszyzmem, by go zniszczyć. Gdy burżuazja zauważa, że władza wymyka jej się z rąk wyciąga faszyzm, by bronił jej przywilejów."B. Durruti                                                                                                                                                  Tereny Federacji Rosyjskiej i Ukrainy stają się obszarem zakrojonych na coraz większą skalę represji wobec ruchu antyfaszystowskiego. Pomimo wciąż żywych w pamięci zbiorowej doświadczeń nazizmu i równie rasistowskiego stalinizmu, na terytorium obu krajów skrajnie szowinistyczne grupy co dzień rosną w siłę przy milczącej aprobacie władz. Tymczasem organy ścigania nie tylko nie reagują na działalność tych grup, ale wręcz kierują ostrze swojej represji w kierunku tych, którzy są pierwszą linią społecznego oporu wobec ich działalności. W Rosji od ponad roku trwają nasilone aresztowania działaczy ANTIFY, często oskarżanych na podstawie sfabrykowanych dowodów, a na Ukrainie Juszczenko nazywa grupy antyfaszystów prorosyjską organizacją ekstremistyczną i nasyła na nią SBU (czyli ukraińską bezpiekę).
By wyrazić solidarność z osobami więzionymi za działalność antyfaszystowską działacze poznańskiej sekcji Federacji Anarchistycznej 25 maja zebrali się pod konsulatem rosyjskim w Poznaniu. Na miejscu pojawiło się około 20 osób z transparentem z hasłem „Prawdziwie wolny jestem jedynie wtedy, kiedy wolni są wszyscy ludzie, którzy mnie otaczają”. Pokojowa, milcząca pikieta spotkała się z tradycyjną reakcją policji, która licznie zgromadzona spisała dane osobowe osób stojących przed bramą konsulatu. Zatrzymany został obcokrajowiec uczestniczący w pikiecie. Pomimo legitymowania się legalnym dowodem osobistym poświadczającym bycie obywatelem Unii Europejskiej policjanci zatrzymali go pod pozorem konieczności potwierdzenia danych osobowych i wypuścili po godzinie. Do potwierdzenia potrzebowali jedynie poświadczenia danych obcokrajowca przez kogokolwiek.

Do ambasad obu krajów przekazano list o tej treści:

Kolejne aresztowania działaczy antyfaszystowskich dokonywane na terytorium Federacji Rosyjskiej wprowadzają w konsternację. Obszary Polski, Rosji czy Ukrainy znajdują się pośród tych które zostały najciężej doświadczone przez XX wieczne faszyzmy. Nie przeszkadza to jednak temu, by na ich terytoriach dochodziło do ciągłych prób odradzania się tego rodzaju szowinistycznych ruchów jawnie nawiązujących do swoich zbrodniczych protoplastów. Bezpieczne ulice demokratycznego państwa to ulice wolne od terroru grup faszystowskich.

Władza przymykająca oczy na działalność grup ślepo wpatrzonych w faszyzm włoski, nazizm czy równie rasistowski stalinizm grupy zmusza do oddolnych, społecznych reakcji. Nieobiektywnie przedstawiane przez media jako grupy chuligańskie to właśnie organizacje antyfaszystowskie, a nie policja, są pierwszą linią oporu wobec powyższych chorych ideologii chlubnie wpisując się w tradycje oporu wobec europejskich totalitaryzmów.

Jako środowisko będące niejednokrotnie ośrodkiem ataku ze strony faszyzujących grup oczekujemy sprawiedliwego traktowania ludzi będących ośrodkiem społecznego oporu wobec agresywnych grup o rasistowskich poglądach, uwolnienia osób więzionych za opór wobec faszyzmu i zaprzestania politycznych procesów wobec tych jeszcze nie skazanych.

Federacja Anarchistyczna sekcja Poznań

Fotorelacja

{phocagallery view=category|categoryid=190|limitstart=0|limitcount=18|detail=5|displayname=0|displaydetail=0|imageshadow=shadow1||bgcolor=#ffffff|bgcolorhover=#ffffff|imagebgcolor=#ffffff| bordercolor=#ffffff|bordercolorhover=#666666|displaydownload=0|displaybuttons=1}


Ludzie czytają....

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.

Przeciwko tureckiej inwazji! Stop rzezi Kurdyjek i Kurdów!

10-10-2019 / Świat

Pod cyniczną nazwą „Źródło pokoju” 9 października wojska tureckie, na rozkaz prezydenta Erdogana rozpoczęły inwazję militarną w północnej Syrii. W...