Jeśli rewolucja socjalna nie zniesie państwa nazajutrz po swym zwycięstwie, zwycięstwo to okaże się płonne, a wyzwolenie mas równie odległe jak i poprzednio.
Michał Bakunin

Spotkanie Wolnościowej Sieci Regionalnej – podsumowanie

rozbrat.org

28 listopada na Rozbracie odbyło się spotkanie wolnościowej sieci regionalnej.  Niestety nie wszyscy zapowiedzeni zjawili się. Pomimo to przyjechały dość liczne załogi z 10 ośrodków (Ostrów Wielkopolski, Kostrzyn nad Odrą, Wolsztyn, Jarocin, Zielona Góra, Toruń, Wągrowiec, Bydgoszcz, Międzychód, Koło). Przyszły też osoby z Poznania chcące się zaangażować w aktywności poznańskiego środowiska anarchistycznego.

Całe spotkanie było podzielone na kilka bloków. Na początku był blok regionalistyczny, gdzie wszyscy opowiedzieli krótko, co robią u siebie i jak działają. Została też przedstawiona taktyka regionalnej koordynacji działań anarchistycznych, współpracy, wymiany i pomocy. Zaprezentowano również program scalenia wysiłków na poziomie przygotowania i generowania materiałów propagujących anarchizm oraz walk, w które się nasz ruch angażuje. Pojawił się nawet czarny gwiazdor, obdarowując poszczególne grupy zestawami mini biblioteczek oraz archiwistycznych  zbiorów druków ulotnych wraz z plakatami.

Blok ekologiczny składał się z dwóch krótkich wystąpień. Pierwsze dotyczyło protestów społecznych przeciwko fermom futrzarskim i innym niechcianym przez społeczności lokalne inwestycjom. Nadmienić należy, że większość tych protestów odbywa się właśnie w Wielkopolsce.

Drugie stanowiło zarys zielonego anarchizmu, który krytykuje tak postępowanie państwa jak i władz samorządowych ignorujących wolę mieszkańców. Zagadnienie to omówiono na przykładach protestów przeciwko fermom ale też przeciwko kopalniom odkrywkowym, lokalizacji elektrowni atomowej czy wydobywaniu gazów łupkowych. W tych protestach oraz wsparciu mieszkańców - i nie tylko - nasz ruch ma już swe doświadczenia, niektóre z nich zakończone sukcesami. Krótko zostały też zasygnalizowane teraźniejsze zagrożenia dla działań ekologicznych ze względu na dojście do władzy i obsadzenie ministerstwa ochrony środowiska przez persony o antyekologicznych poglądach, które m.in. uważają ekologów za terrorystów.

Blok pracowniczy rozpoczął się prezentacją założeń, struktury oraz aktywności pracowniczych prowadzonych przede wszystkim przez odwołujący się do anarchosyndykalizmu związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza. Drugim punktem były konkretne działania, do których starano się namówić zebranych:
- kolportaż biuletynów i materiałów IP z obecnie prowadzonych kampanii;
- wzięcie udziału w kampanii '' Dość śmieciowym kontraktom w służbie zdrowia!”, czego wynikiem mają być wcześniej przygotowane i szeroko kolportowane, w szpitalach oraz ośrodkach zdrowia, ulotki kierowane do pracowników oraz pacjentów;
- wsparcie walki, jaką prowadzą pracownicy Amazona działający w IP, która doprowadziła do sporu zbiorowego o poprawę warunków pracy oraz płacy i w konsekwencji do zerwania przez zarząd firmy negocjacji. Środowiska obecne na spotkaniu regionalnym jeszcze w grudniu włączą się do akcji wsparcia tych walk.

Po przerwie na posiłek rozpoczął się blok antynacjonalistyczny i antyfaszystowski, podczas którego krótko przedstawiono w jaki sposób organizować się i jak zachować środki bezpieczeństwa w walkach przeciwko brunatnemu zagrożeniu oraz jak wspólnie wspierać się w tych aktywnościach. Próbowano też podpowiedzieć, jak w tej ważnej działce przejmować inicjatywę.

Na koniec zaplanowano blok warsztatowy, który rozpoczął się warsztatem ABC demonstranta prowadzonym przez Anarchistyczny Czarny Krzyż, a następnie warsztatem medialnym, z którego można było się dowiedzieć, jak być bardziej zrozumiałym i jakich błędów nie popełniać, przedstawiając nasze racje przed mediami. Jako ostatni odbył się warsztat robienia banerów, po którym przygotowano materiały na najbliższy protest. Ze względu na brak czasu część warsztatowa była ograniczona do minimum i przedstawienia ogólnych zasad. Z tego też powodu prowadzący warsztaty mogą je przeprowadzić w pełnym zakresie, jeśli tylko poszczególne grupy zechcą je zaprosić do siebie. Zachęcamy do skorzystania z takiej możliwości!

Podczas spotkania funkcjonowało stoisko Anarchistycznego Czarnego Krzyża, książek Bractwa Trojka oraz materiałów Inicjatywy Pracowniczej i innych inicjatyw anarchistycznych. Każdy mógł się zaopatrzyć, a grupy obłowiły się świeżo wydanymi plakatami oraz ulotkami. Nie pozostaje nic innego jak podziękować wszystkim za udział. Do zobaczenia już niedługo w aktywnościach anarchistycznych na ulicach, zakładach pracy i wszędzie tam, gdzie tlą się konflikty społeczne, dające też odpór brunatnej zarazie.

Jeśli nie mogłeś/aś przyjechać a chcesz włączyć się w działania naszej regionalnej sieci, nie martw się – nic straconego. Po prostu się do nas odezwij!

 

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Hodowla zwierząt futerkowych wywołuje falę protestów

Ekologia :: 30 sierpnia :: Komentarze (0)

Hodowla zwierząt  futerkowych wywołuje falę protestów

Obecnie w Polsce toczy się dyskusja nad całkowitym ustawowym zakazem hodowli zwierząt na futra. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, gdzie zapisano zakaz hodowli na futra, utknął w sejmie. Organizacje proanimalistyczne planują ogólnopolską demonstrację w Warszawie, która odbędzie się 13 września.

Więcej...

W zakładach pracy panuje zamordyzm rodem z XIX w., ochroniarki z kongresu to nie incydent – polemika z „Krytyką Polityczną”

Kontrola społeczna :: 21 lipca :: Komentarze (0)

W zakładach pracy panuje zamordyzm rodem z XIX w., ochroniarki z kongresu to nie incydent  – polemika z „Krytyką Polityczną”

Magdalena Malinowska pracownica firmy Amazon działająca w OZZ Inicjatywa Pracownicza, współorganizatorka Socjalnego Kongresu Kobiet   Nagłośnienie problemów pracownic ochrony, które zostały zatrudnione przez organizatorki ostatniego Kongresu Kobiet, wywołało pewne zainteresowanie opinii publicznej w tym również środowiska Krytyki Politycznej. Niedawne teksty napisane przez Izabelę Desperak (link) oraz Michała Sutowskiego wraz z Agnieszką Wiśniewską...

Więcej...

Solidarnie z represjonowanymi po Czarnym Protescie - kronika wydarzeń. Apel o wsparcie!

Kontrola społeczna :: 05 lipca :: Komentarze (0)

Solidarnie z represjonowanymi po Czarnym Protescie - kronika wydarzeń. Apel o wsparcie!

Wszystkie osoby które widziały zatrzymanie Gosi C., Macieja H. i Jacka S. i/lub takie, które posiadają dowody mogące świadczyć na rzecz osób oskarżonych w sprawie za Czarny Protest w Poznaniu prosimy o pilny kontakt - ackpoznan@gmail.com !   Ponizej dokładna "kronika" wydarzeń:

Więcej...

"Wszyscy jesteśmy częścią uniwersytetu jako "szkoły-jako-fabryki" i chcemy mieć wpływ na nasze zakłady pracy, na decyzje, które nas dotyczą"

Kontrola społeczna :: 14 czerwca :: Komentarze (0)

Treść przemówienia wygłoszonego na wczorajszego Ogólnopolski protest przeciwko ustawie 2.0 / Poznań Reprezentuję Komisję Międzyzakładową OZZ IP przy Teatrze Ósmego Dnia, która wsparła protesty studentów i pracowników UAM oraz przede wszystkim studentów i pracowników UAP.Powiem kilka gorzkich słów.Nie będę mówił o uniwersytecie w kategoriach "wspólnoty", bo wiele razy udowodniliśmy, że nie...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian