Państwo jest najbardziej jaskrawym, najbardziej cynicznym i najbardziej pełnym zaprzeczeniem tego co ludzkie.
Michał Bakunin

Spotkanie Wolnościowej Sieci Regionalnej – podsumowanie

rozbrat.org

28 listopada na Rozbracie odbyło się spotkanie wolnościowej sieci regionalnej.  Niestety nie wszyscy zapowiedzeni zjawili się. Pomimo to przyjechały dość liczne załogi z 10 ośrodków (Ostrów Wielkopolski, Kostrzyn nad Odrą, Wolsztyn, Jarocin, Zielona Góra, Toruń, Wągrowiec, Bydgoszcz, Międzychód, Koło). Przyszły też osoby z Poznania chcące się zaangażować w aktywności poznańskiego środowiska anarchistycznego.

Całe spotkanie było podzielone na kilka bloków. Na początku był blok regionalistyczny, gdzie wszyscy opowiedzieli krótko, co robią u siebie i jak działają. Została też przedstawiona taktyka regionalnej koordynacji działań anarchistycznych, współpracy, wymiany i pomocy. Zaprezentowano również program scalenia wysiłków na poziomie przygotowania i generowania materiałów propagujących anarchizm oraz walk, w które się nasz ruch angażuje. Pojawił się nawet czarny gwiazdor, obdarowując poszczególne grupy zestawami mini biblioteczek oraz archiwistycznych  zbiorów druków ulotnych wraz z plakatami.

Blok ekologiczny składał się z dwóch krótkich wystąpień. Pierwsze dotyczyło protestów społecznych przeciwko fermom futrzarskim i innym niechcianym przez społeczności lokalne inwestycjom. Nadmienić należy, że większość tych protestów odbywa się właśnie w Wielkopolsce.

Drugie stanowiło zarys zielonego anarchizmu, który krytykuje tak postępowanie państwa jak i władz samorządowych ignorujących wolę mieszkańców. Zagadnienie to omówiono na przykładach protestów przeciwko fermom ale też przeciwko kopalniom odkrywkowym, lokalizacji elektrowni atomowej czy wydobywaniu gazów łupkowych. W tych protestach oraz wsparciu mieszkańców - i nie tylko - nasz ruch ma już swe doświadczenia, niektóre z nich zakończone sukcesami. Krótko zostały też zasygnalizowane teraźniejsze zagrożenia dla działań ekologicznych ze względu na dojście do władzy i obsadzenie ministerstwa ochrony środowiska przez persony o antyekologicznych poglądach, które m.in. uważają ekologów za terrorystów.

Blok pracowniczy rozpoczął się prezentacją założeń, struktury oraz aktywności pracowniczych prowadzonych przede wszystkim przez odwołujący się do anarchosyndykalizmu związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza. Drugim punktem były konkretne działania, do których starano się namówić zebranych:
- kolportaż biuletynów i materiałów IP z obecnie prowadzonych kampanii;
- wzięcie udziału w kampanii '' Dość śmieciowym kontraktom w służbie zdrowia!”, czego wynikiem mają być wcześniej przygotowane i szeroko kolportowane, w szpitalach oraz ośrodkach zdrowia, ulotki kierowane do pracowników oraz pacjentów;
- wsparcie walki, jaką prowadzą pracownicy Amazona działający w IP, która doprowadziła do sporu zbiorowego o poprawę warunków pracy oraz płacy i w konsekwencji do zerwania przez zarząd firmy negocjacji. Środowiska obecne na spotkaniu regionalnym jeszcze w grudniu włączą się do akcji wsparcia tych walk.

Po przerwie na posiłek rozpoczął się blok antynacjonalistyczny i antyfaszystowski, podczas którego krótko przedstawiono w jaki sposób organizować się i jak zachować środki bezpieczeństwa w walkach przeciwko brunatnemu zagrożeniu oraz jak wspólnie wspierać się w tych aktywnościach. Próbowano też podpowiedzieć, jak w tej ważnej działce przejmować inicjatywę.

Na koniec zaplanowano blok warsztatowy, który rozpoczął się warsztatem ABC demonstranta prowadzonym przez Anarchistyczny Czarny Krzyż, a następnie warsztatem medialnym, z którego można było się dowiedzieć, jak być bardziej zrozumiałym i jakich błędów nie popełniać, przedstawiając nasze racje przed mediami. Jako ostatni odbył się warsztat robienia banerów, po którym przygotowano materiały na najbliższy protest. Ze względu na brak czasu część warsztatowa była ograniczona do minimum i przedstawienia ogólnych zasad. Z tego też powodu prowadzący warsztaty mogą je przeprowadzić w pełnym zakresie, jeśli tylko poszczególne grupy zechcą je zaprosić do siebie. Zachęcamy do skorzystania z takiej możliwości!

Podczas spotkania funkcjonowało stoisko Anarchistycznego Czarnego Krzyża, książek Bractwa Trojka oraz materiałów Inicjatywy Pracowniczej i innych inicjatyw anarchistycznych. Każdy mógł się zaopatrzyć, a grupy obłowiły się świeżo wydanymi plakatami oraz ulotkami. Nie pozostaje nic innego jak podziękować wszystkim za udział. Do zobaczenia już niedługo w aktywnościach anarchistycznych na ulicach, zakładach pracy i wszędzie tam, gdzie tlą się konflikty społeczne, dające też odpór brunatnej zarazie.

Jeśli nie mogłeś/aś przyjechać a chcesz włączyć się w działania naszej regionalnej sieci, nie martw się – nic straconego. Po prostu się do nas odezwij!

 

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Reklama

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Uwagi Wielkopolskiego Stowarzyszenie Lokatorów do projektu dokumentu „Polityka mieszkaniowa Miasta Poznania na lata 2017-2027”

Sprawy lokalne :: 04 grudnia :: Komentarze (0)

Uwagi Wielkopolskiego Stowarzyszenie Lokatorów do projektu dokumentu „Polityka mieszkaniowa Miasta Poznania na lata 2017-2027”

5 grudnia na forum poznańskiej rady miasta będzie dyskutowany dokument „Polityka mieszkaniowa Miasta Poznania na lata 2017-2027”. Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów odnosząc się do propozycji miasta, przekazało radnym i lokalnym mediom swoje uwagi do tego projektu. Poniżej publikujemy stanowisko WSL.

Więcej...

Nie stawiać znaku równości między anarchistami i narodowcami

Aktywizm :: 17 listopada :: Komentarze (0)

Nie stawiać znaku równości między anarchistami i narodowcami

Demonstracja „Nacjonalizm nie przejdzie – Wygwizdujemy Winnickiego” od samego początku wzbudzała spore kontrowersje. Środowisko skrajnej prawicy oraz media rozpowszechniły oderwaną od rzeczywistości informację, że anarchiści postanowili ściągnąć do Poznania niemiecką i francuską Antifę, z której pomocą chcą wywołać w centrum miasta zamieszki podobne do tych, jakie miały miejsce w Hamburgu...

Więcej...

Relacja anarchistek biorących udział w okupacji Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

Ekologia :: 13 listopada :: Komentarze (0)

Relacja anarchistek biorących udział w okupacji Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

Relacja aresztowanej anarchistki  09.11.2017 r. wraz z aktywistami Obozu dla Puszczy weszłam do budynku generalnej dyrekcji lasów państwowych w Warszawie, aby rozpocząć okupację prowadzącej grabieżczą politykę leśną instytucji. Po wkroczeniu do budynku rozwiesiliśmy banery z hasłami: "Ostatni taki las w Europie. Stop wycince!", "Puszcza nie jest surowcem", "Wycofajcie harwestery";  w...

Więcej...

Prawica rozpowszechnia fałszywe informacje, aby wzmocnić swoją pozycję w Poznaniu

Sprawy lokalne :: 10 listopada :: Komentarze (0)

Prawica rozpowszechnia fałszywe informacje, aby wzmocnić swoją pozycję w Poznaniu

Jak poinformował portal „DoRzeczy”, antyfaszyści szykują zamieszki w Poznaniu, z okazji przyjazdu posła Winnickiego. „DoRzeczy” powołał się na francuskojęzyczny portal „La Horde”, którym ponoć zamieścił informację o przyjeździe do Poznania Antify z Niemiec i Francji. W rzeczywistości ów portal, nic takiego nie opublikował. „La Horde”, który umieszcza ogłoszenia o działaniach...

Więcej...

Antyfaszyzm to nie bojówka, antyfaszyzm to ruch. Nie daj się nabrać na fake news

Aktywizm :: 09 listopada :: Komentarze (0)

Antyfaszyzm to nie bojówka, antyfaszyzm to ruch. Nie daj się nabrać na fake news

W środę, 15 listopada, w narodowej piwnicy przy ulicy Strzałowej odbędzie się spotkanie z posłem Robertem Winnickim, posłem z nacjonalistycznego Ruchu Narodowego. W związku z tym koalicja poznańskich środowisk społecznych, których wspólnym mianownikiem jest postawa antyfaszystowska i antydyskryminacyjna, postanowiła pokazać, że w Poznaniu faszyzujący politycy nie są mile widziani.

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian