Stan wyjątkowy w ZKZL

  • poniedziałek, 26 styczeń 2009
Dzisiaj o godzinie 15.30 na umówione spotkanie z dyrektorem ZKZL stawiło się osiem osób, w tym nielegalnie eksmitowani mieszkańcy kamienicy na ulicy Żydowskiej, członkowie nieformalnego Komitetu Obrony Skłotersów z Żydowskiej w którego skład wchodzą aktywiście Federacji Anarchistycznej s. Poznań, skłotersi z Rozbratu oraz osoby zajmujące się problemem bezdomności w Poznaniu. Przybyli tez dziennikarze.

Już na wejściu ochroniarze zatarasowali wejście do biura dyrektora oświadczając, że na spotkanie mogą wejść tylko dwie osoby, bez obecności mediów. Przybyłe osoby stwierdziły, że problem dotyczy bezpośrednio ich wszystkich, mają pokojowe zamiary, zamierzają dyskutować na zasadach partnerskich i w związku z tym spotykają się z dyrektorem wszyscy albo wcale. Na miejscu było już dwóch oficerów policji w strojach cywilnych. Po kilku minutach zszedł niższej rangi urzędnik informując, że nie ma możliwości wspólnego spotkania i co najwyżej dwie osoby mogą wejść do biura. Zarówno urzędnik, jak i ochroniarze nie podali żadnych przyczyn, dlaczego właśnie taką decyzję podjął dyrektor ZKZL. Przybyłe osoby udzieliły wywiadów dla mediów, oraz przekazały ich przedstawicielom list do dyrektora, po czym czekały do godziny 17.00 na ewentualną zmianę zdania dyrektora co do odwołania spotkania.

Postronne osoby usiłujące spotkać się z dyrektorem lub zapisać się na spotkanie z nim w sekretariacie również nie były wpuszczane do biura. Po 17.00 dyrektor zaprosił dziennikarzy na spotkanie oświadczając im, że skłotersi nie byli eksmitowani tylko "wyprowadzeni" oraz że mogą spotkać się z nim pojedynczo lub wystawić delegata. Po spotkaniu skłotersi oraz Komitet zostali usunięci z urzędu przez policję oraz spisani. Dwie osoby zostały odwiezione na komisariat, gdyż nie miały przy sobie dokumentów tożsamości i po ustaleniu danych wypuszczone.

Uważamy, że takie postępowanie jest skandaliczne i wobec dyrektora ZKZL powinny zostać wyciągnięte konsekwencje dyscyplinarne. Odgradzając się od eksmitowanych skłotersów ochroną i policją pokazał, jak rzeczywiście wyglądają relacje obywatel-państwo. Osoby zajmujące do zeszłego czwartku kamienicę na Żydowskiej dalej zostają bez dachu nad głową, a odpowiedzialna za to osoba nie robi nic, aby jakkolwiek tą sytuację zmienić. Zapowiadamy, że nie przestaniemy naciskać na dyrektora ZKZL, szczególnie w sytuacji, gdy celowo dąży on do zaognienia tego konfliktu.

MIESZKANIE PRAWEM, NIE PRZYWILEJEM!

Komitet Obrony Skłotersów z Żydowskiej

Ludzie czytają....

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.

Przeciwko tureckiej inwazji! Stop rzezi Kurdyjek i Kurdów!

10-10-2019 / Świat

Pod cyniczną nazwą „Źródło pokoju” 9 października wojska tureckie, na rozkaz prezydenta Erdogana rozpoczęły inwazję militarną w północnej Syrii. W...