Studenci za autonomią uniwersytetu

  • czwartek, 29 styczeń 2009
Grupa studentów, która brała udział w akcji antywojennej podczas przemówienia ambasadora Izraela 14.01.2009 r. wystosowała do rektora UAM list. Po zakończeniu protestu, policja zaatakowała cześć jego domniemanych uczestników, którzy na terenie Uniwersytetu zostali przez policjantów przewróceni na ziemie i "skopani", a następnie w mocno zaciśniętych kajdankach wyprowadzeni do radiowozów. W piśmie skierowanym do rektora czytamy min.:
"Uważamy, że poprzez działania policji naruszona została autonomia Uniwersytetu. Nie może mieć miejsca sytuacja, gdy funkcjonariusze bezkarnie biją studentów na jego terenie. Takie sytuacje nie do pomyślenia były nawet za czasów PRL, kiedy to uniwersytety były nielicznymi miejscami, gdzie opozycjoniści mogli czuć się bezpieczni. Takie służby jak MO czy SB nie ośmielały się dokonywać żadnych czynności na terenach państwowych uczelni, a jeżeli w ogóle do nich dochodziło, zawsze były ostro krytykowane przez pracowników i studentów uczelni. Nie widzimy powodów, dla których taka praktyka mogłaby być teraz akceptowana.

Uniwersytet jest miejscem, gdzie wolność wyrażania poglądów nie powinna być tłumiona. Wręcz przeciwnie, władze uczelni powinny zachęcać swoją społeczność do rozwijania nieskrępowanej debaty politycznej, wymiany światopoglądowej i kulturalnej. Uważamy, że dopuszczanie do sytuacji, gdzie organy państwowej represji swobodnie wykonują swoje działania, w dodatku w sposób budzący wątpliwość ich legalności, jest karygodne i przynoszące wstyd władzom Uniwersytetu.

Domagamy się od Pana powzięcia kroków, które uniemożliwią w przyszłości podejmowania przez policję takich działań. Oczekujemy również odpowiedzi Pana Rektora na postawione wyżej pytania na oficjalnej stronie internetowej uniwersytetu."

Ludzie czytają....

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.

Przeciwko tureckiej inwazji! Stop rzezi Kurdyjek i Kurdów!

10-10-2019 / Świat

Pod cyniczną nazwą „Źródło pokoju” 9 października wojska tureckie, na rozkaz prezydenta Erdogana rozpoczęły inwazję militarną w północnej Syrii. W...