Śmierć – koniec, początek, a może farsa?

  • sobota, 12 grudzień 2009
W środę, dziewiątego grudnia bieżącego roku odbył się wykład Stefana Szarego: „Śmierć – koniec, początek, a może farsa? Dyskusja na temat śmierci”. Jest to drugi z cyklu autorskich wykładów poświęconych filozofii egzystencji. Stefan Szary, podczas wykładu przedstawiał różne koncepcje śmierci. Słowami wielu filozofów i ludzi, którym temat śmierci nie jest obcy przedstawiał koncepcje owego zagadnienia. Podróżując przez epoki od starożytności do współczesności słuchacze mieli możliwość dowiedzieć się jak pojmowano śmierć w każdej z nich.
Poruszone w dalszym etapie wykładu kwestie obejmowały tematykę od prób przedstawienia jak człowiek mógłby, bądź też powinien przygotować się do śmierci, nie tylko własnej, a w konsekwencji do zadania jednego z fundamentalnych pytań: czy jest coś po śmierci, a jeżeli tak, to co?

W podsumowaniu autor zwrócił uwagę, że śmierć jest po części: Końcem, gdyż kończymy coś doczesnego. Początkiem, nawet jeśli nie dla nas to dla naszych bliskich. Farsą, bo ludzie którym śmierć wywróciła życie, z niej już się mogą tylko śmiać. Skandalem - przykład Oświęcimia. Wybawieniem dla człowieka, którego ból jest silniejszy od chęci życia. Brutalnym wtargnięciem – atakującym znienacka, oraz Wyzwaniem dla życia.

Po wykładzie słuchacze rozpoczęli ożywioną polemikę z tezami Szarego, uprzednio sprowokowani przez niego pytaniem – czy śmierć może być dobra, czy zła? W wyniku dyskusji doszli do wniosku, że współczesna kultura nakazuje ludziom uciekać o myśleniu o śmierci, starości i przemijaniu zastępując "wieczną" młodością a zarazem wielkie środki finansowe idą na zbrojenia i prowadzenie wojen. Ponadto zwrócili uwagę, że człowiek pozostawia po sobie „dziecko” (dzieło swego życia) oraz dziecko (potomka), który może być swego rodzaju życiem wiecznym w świadomości ludzi, pozostających dalej w sferze życia.

Majus

Ludzie czytają....

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.

Przeciwko tureckiej inwazji! Stop rzezi Kurdyjek i Kurdów!

10-10-2019 / Świat

Pod cyniczną nazwą „Źródło pokoju” 9 października wojska tureckie, na rozkaz prezydenta Erdogana rozpoczęły inwazję militarną w północnej Syrii. W...