Od:zysk: nowy właściciel proponuje pieniądze

  • Kolektyw Od:zysk
  • poniedziałek, 28 kwiecień 2014
W mediach pojawiła się informacja o tym, że w zamian za opuszczenie skłotu Od:zysk zaproponowana została nam – ze strony nowego właściciela – nieustalona kwota pieniędzy. Prawdą jest, że są prowadzone rozmowy między nim, a osobą wielokrotnie reprezentująca nas w różnych sprawach prawnych. Prawdą jest też, że nieoficjalnie padła propozycja finansowa. Nie została ona jednak do dziś sprecyzowana. Nie wiemy czy jest realna. Jedno jest dla nas oczywiste, że ewentualnie takie środki muszą zostać przekazane na użyteczny, ogólnospołeczny cel, np. dla ofiar czyścicieli kamienic i brutalnych eksmisji. Nasz ruch zasadniczo nie przyjmuje na swoje bezpośrednie cele i działania dotacji.  

Uważamy, że na dziś nadal pozostaje otwarta kwestia skłotu Od:zysk oraz 30 tysięcy pustostanów, które stoją i czekają na mieszkańców borykających się z problemami mieszkaniowymi oraz na wiele inicjatyw społecznych ignorowanych przez urzędników i władze miasta. Nasze hasło: "Odzyskujemy 30 tysięcy pustostanów" pozostaje aktualne i priorytetem w naszych działaniach.

Z drugiej strony miasto, a ściślej Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, w efekcie dyskusji jaka ma miejsce w mediach wokół ewentualnej ewikcji skłotu Od:zysk, próbuje nas zainteresować pewnym obiektem przy ulicy Sielskiej. Raz już staraliśmy się o wynajem za symboliczną złotówkę pustostanu zarządzanego przez ZKZL. Było to w 2011 roku, gdy chcieliśmy, by budynek starej drukarni przy ul. Pułaskiego stał się centrum społeczno – kulturalnym, rozszerzając tym samym działania skłotu Rozbrat. Miasto żądało od nas dużych nakładów finansowych na przeprowadzenie niezbędnych remontów, ale przede wszystkim okazało się, że budynek ma nieuregulowane sprawy formalno-własnościowe i miasto nie za bardzo może go oferować.

W związku jednak z nową propozycją miasta, wystosowaliśmy pismo do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, z zapytaniem o sytuację budynku przy ulicy Sielskiej.

 

 

Ludzie czytają....

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.

Przeciwko tureckiej inwazji! Stop rzezi Kurdyjek i Kurdów!

10-10-2019 / Świat

Pod cyniczną nazwą „Źródło pokoju” 9 października wojska tureckie, na rozkaz prezydenta Erdogana rozpoczęły inwazję militarną w północnej Syrii. W...