Od:zysk: nowy właściciel proponuje pieniądze

  • Kolektyw Od:zysk
  • poniedziałek, 28 kwiecień 2014
W mediach pojawiła się informacja o tym, że w zamian za opuszczenie skłotu Od:zysk zaproponowana została nam – ze strony nowego właściciela – nieustalona kwota pieniędzy. Prawdą jest, że są prowadzone rozmowy między nim, a osobą wielokrotnie reprezentująca nas w różnych sprawach prawnych. Prawdą jest też, że nieoficjalnie padła propozycja finansowa. Nie została ona jednak do dziś sprecyzowana. Nie wiemy czy jest realna. Jedno jest dla nas oczywiste, że ewentualnie takie środki muszą zostać przekazane na użyteczny, ogólnospołeczny cel, np. dla ofiar czyścicieli kamienic i brutalnych eksmisji. Nasz ruch zasadniczo nie przyjmuje na swoje bezpośrednie cele i działania dotacji.  

Uważamy, że na dziś nadal pozostaje otwarta kwestia skłotu Od:zysk oraz 30 tysięcy pustostanów, które stoją i czekają na mieszkańców borykających się z problemami mieszkaniowymi oraz na wiele inicjatyw społecznych ignorowanych przez urzędników i władze miasta. Nasze hasło: "Odzyskujemy 30 tysięcy pustostanów" pozostaje aktualne i priorytetem w naszych działaniach.

Z drugiej strony miasto, a ściślej Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, w efekcie dyskusji jaka ma miejsce w mediach wokół ewentualnej ewikcji skłotu Od:zysk, próbuje nas zainteresować pewnym obiektem przy ulicy Sielskiej. Raz już staraliśmy się o wynajem za symboliczną złotówkę pustostanu zarządzanego przez ZKZL. Było to w 2011 roku, gdy chcieliśmy, by budynek starej drukarni przy ul. Pułaskiego stał się centrum społeczno – kulturalnym, rozszerzając tym samym działania skłotu Rozbrat. Miasto żądało od nas dużych nakładów finansowych na przeprowadzenie niezbędnych remontów, ale przede wszystkim okazało się, że budynek ma nieuregulowane sprawy formalno-własnościowe i miasto nie za bardzo może go oferować.

W związku jednak z nową propozycją miasta, wystosowaliśmy pismo do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, z zapytaniem o sytuację budynku przy ulicy Sielskiej.

 

 

Ludzie czytają....

Licytacja Rozbratu: najczęściej zadawane pytania

04-07-2019 / Rozbrat zostaje!

Teren Rozbratu jest zagrożony licytacją za długi pewnej prywatnej firmy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania wokół tego problemu.

Nocne ataki bojówkarzy przed Marszem Równości

08-07-2019 / Poznań

W nocy 6 lipca "aktywiści" Młodzież Wszechpolska Poznań oraz ich sympatycy, min. znany już z wcześniejszych ataków Remigiusz Stalewski, właściciel...

Zbiórka na Zemstę!

08-07-2019 / Ruch wolnościowy

Anarchistyczny Klub/Księgarnia Zemsta jest świeżo po przeprowadzce, która bardzo nadwyrężyła finansowo ekipę. Potrzebne Wasze wsparcie! Poniżej przekazujemy link i treść...

„Rozbrat is here to stay!” The oldest squat…

29-06-2019 / News in english

In October, Rozbrat squat is celebrating its 25th birthday, but its future is uncertain. A bailiff is preparing to auction...