Poznań – Warszawa, wspólna sprawa!

  • rozbrat.org
  • środa, 15 październik 2014
 17 października odbędzie się licytacja warszawskiego skłotu Syrena. To kolejna próba likwidacji niezależnego centrum społecznego w kraju. W marcu b.r. poznański Od:Zysk został sprzedany, a nowy właściciel planuje usunąć mieszkańców z budynku. Potrzeba zdecydowanego wsparcia, by uchronić te miejsca przed likwidacją!

Skłot Syrena od czterech lat mieści się przy ulicy Wilczej w Warszawie. Zajęcie od lat opuszczonego budynku było radykalną reakcją na wieść o zamordowaniu Jolanty Brzeskiej – działaczki lokatorskiej. Dziś Syrena jest domem dla 35 osób: działaczy społecznych, wyeksmitowanych na bruk rodzin, imigrantów. To prężnie działające centrum społeczno-kulturalne, niezależne od władzy i układów. To właśnie z tych powodów, dziś, kiedy Syrena jest zagrożona, musimy wszyscy razem wyrazić swoją solidarność i walczyć o to miejsce. W przyszły piątek ma się odbyć licytacja zajętej kamienicy. Budynek odzyskany przez mieszkańców znów ma trafić w prywatne ręce. Nie można dopuścić, by do tego doszło! Syrena nie jest na sprzedaż, a o jej przyszłych losach mogą decydować jedynie mieszkańcy.

Także w Poznaniu o swoją przyszłość walczą mieszkańcy i działacze jednego z tutejszych skłotów – Od:Zysku. Zajęta prawie dwa lata temu kamienica została sprzedana w marcu tego roku, a nowy właściciel, Przemysław Woźny, zmierza ku likwidacji tego centrum społeczno-kulturalnego. W chwili obecnej trwają negocjacje pomiędzy nim a skłotersami. Jednocześnie ingerować stara się również policja (być może na wniosek samego Woźnego), która zastrasza mieszkańców i gości skłotu zaczepiając ich pod kamienicą, legitymując, robiąc zdjęcia. W zeszłym tygodniu dotarły do nas doniesienia, że planuje dokonać nielegalnej ewikcji skłotu, co było na tyle poważną informacją, iż postanowiliśmy jej nie bagatelizować i ją ogłosić. Na razie nic się nie wydarzyło, jednak sytuacja jest wciąż napięta.

Skłoty to niezbędny element wielu miast. Z jednej strony stanowią odpowiedź na antyspołeczną politykę władz – zajmowanie pustostanów, by samemu zapewnić sobie dach nad głową, z drugiej budują niezależną przestrzeń. Tu nie istnieje kontrola żadnej władzy, nikt się nikomu nie musi podporządkowywać. To właśnie takie miejsca umożliwiają funkcjonowanie oddolnych autonomicznych inicjatyw społecznych. Sprzyjają także działalności kulturalnej, która, nie podlegając cenzurze ani woli sponsorów może się swobodnie rozwijać.

Pokażmy swoją solidarność! Działając wspólnie, możemy nie tylko skutecznie bronić zagrożone skłoty przed likwidacją, ale w ogóle walczyć o godne warunki życia i dach nad głową.

Zapraszamy na demonstrację w dniu licytacji Syreny, zaplanowaną na 17 października o godzinie 11:30 pod sądem przy Marszałkowskiej 82 w Warszawie.

Syrena i Od:Zysk zostają!


Kolektyw Od:Zysk / Federacja Anarchistyczna sekcja Poznań

Ludzie czytają....

Licytacja Rozbratu: najczęściej zadawane pytania

04-07-2019 / Rozbrat zostaje!

Teren Rozbratu jest zagrożony licytacją za długi pewnej prywatnej firmy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania wokół tego problemu.

Nocne ataki bojówkarzy przed Marszem Równości

08-07-2019 / Poznań

W nocy 6 lipca "aktywiści" Młodzież Wszechpolska Poznań oraz ich sympatycy, min. znany już z wcześniejszych ataków Remigiusz Stalewski, właściciel...

Zbiórka na Zemstę!

08-07-2019 / Ruch wolnościowy

Anarchistyczny Klub/Księgarnia Zemsta jest świeżo po przeprowadzce, która bardzo nadwyrężyła finansowo ekipę. Potrzebne Wasze wsparcie! Poniżej przekazujemy link i treść...

„Rozbrat is here to stay!” The oldest squat…

29-06-2019 / News in english

In October, Rozbrat squat is celebrating its 25th birthday, but its future is uncertain. A bailiff is preparing to auction...