Stop inwigilacji! Oświadczenie Federacji Anarchistycznej

  • rozbrat.org
  • sobota, 06 sierpień 2016
Przez ostanie miesiące obserwujemy szturm władzy na naszą wolność. Na początku 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o policji - szybko nazwana inwigilacyjną. Nadała ona szerokie uprawnienia wielu służbom. Na jej podstawie zwykły policjant może pobrać wrażliwe dane na Twój temat oraz przechwycić Twoją historię przeglądania Internetu, loginy z serwisów społecznościowych, prywatną korespondencję, komunikatory internetowe, informacje o wykorzystywanych aplikacjach. I to bez niczyjej zgody, bez realnej kontroli sądu i bez większego wysiłku. Wystarczy kilka kliknięć.

W połowie 2016 r. wprowadzono też ustawę "antyterrorystyczną". Pod pozorem dbania o nasze bezpieczeństwo łamie się za jej pomocą podstawowe prawa, takie jak wolność wypowiedzi. Władza pod pretekstem zagrożenia terrorystycznego może też ograniczyć możliwość demonstrowania – przy czym zagrożenie terrorystyczne jest zdefiniowane bardzo szeroko, między innymi może nim być atak na strony internetowe. 

ABW uzyskała praktycznie nieograniczony dostęp do informacji o każdym z nas, gromadzonych przez urzędy, ale także firmy prywatne (banki, towarzystwa ubezpieczeniowe…).

Kolejne istotne zmiany to: rejestracja osób kupujących karty telefoniczne pre-paid, możliwość przeszukiwania mieszkań przez całą dobę czy odłączania telefonu i internetu w trakcie prowadzenia operacji antyterrorystycznych.

Dodajmy do tego upolitycznienie prokuratury, dzięki połączeniu stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Nie zapominajmy też o Służbie Ochrony Kolei, która dostała nowe uprawnienia np. do nagrywania obrazu i dźwięku w miejscach publicznych.

Jest jeszcze projekt wprowadzenia oficjalnej cenzury w internecie poprzez stworzenie rejestru stron zakazanych i blokowanie niewygodnych treści. Na początku mówi się o stronach poświęconych hazardowi, ale już wkrótce dołączą do nich kolejne niewygodne portale. 

Pretekstami do wprowadzenia prawa do inwigilacji były szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży. Oba wydarzenia już się skończyły, jednak kontrowersyjne prawa pozostały, a wraz z nimi ciągła inwigilacja.

Każda władza za cel stawia sobie inwigilowanie środowisk wobec niej krytycznych, dotyczy to również ruchu anarchistycznego, który doświadcza niesłabnącej fali represji. W ramach przygotowań do uchwalenia ustawy antyterrorystycznej aresztowano trzech anarchistów. Zarzuca się im próbę wysadzenia policyjnych radiowozów. Uważamy, że nagłośnienie tej sprawy miało na celu kryminalizację naszego środowiska i prowadzonych przez nie działań społeczno-politycznych, które uderzają w interesy władzy. Próbuje się nas zdyskredytować, ponieważ nieustannie sprzeciwiamy się wszelkim przejawom państwowej przemocy.

Co możesz zrobić? Naprawdę wiele.

Przekaż tę ulotkę dalej wraz z innymi materiałami dotyczącymi inwigilacji. Rozprowadzaj je w swojej miejscowości i przekazuj znajomym na portalach społecznościowych. Organizuj pikiety i demonstracje oraz akcje solidarnościowe z represjonowanymi. Dbaj o swoją prywatność w internecie (więcej informacji na stronie www.stopinwigilacji.org), protestuj przeciw prawu umożliwiającemu państwową kontrolę i nagłaśniaj każdy jej przypadek.

Federacja Anarchistyczna
www.federacja-anarchistyczna.pl

Ludzie czytają....

Licytacja Rozbratu: najczęściej zadawane pytania

04-07-2019 / Rozbrat zostaje!

Teren Rozbratu jest zagrożony licytacją za długi pewnej prywatnej firmy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania wokół tego problemu.

Nocne ataki bojówkarzy przed Marszem Równości

08-07-2019 / Poznań

W nocy 6 lipca "aktywiści" Młodzież Wszechpolska Poznań oraz ich sympatycy, min. znany już z wcześniejszych ataków Remigiusz Stalewski, właściciel...

Zbiórka na Zemstę!

08-07-2019 / Ruch wolnościowy

Anarchistyczny Klub/Księgarnia Zemsta jest świeżo po przeprowadzce, która bardzo nadwyrężyła finansowo ekipę. Potrzebne Wasze wsparcie! Poniżej przekazujemy link i treść...

„Rozbrat is here to stay!” The oldest squat…

29-06-2019 / News in english

In October, Rozbrat squat is celebrating its 25th birthday, but its future is uncertain. A bailiff is preparing to auction...