Pole golfowe. Jeszcze więcej dla burżujów z Poznania

  • Stanisław Krastowicz
  • poniedziałek, 29 listopad 2010
Przez cztery lata będą Poznaniem rządzić radni, których wybrało 16,4 proc. uprawnionych do głosowania, oraz prezydent, na którego głosowało niewiele więcej mieszkańców naszego miasta. Ponad 80 proc. Poznaniaków nie ma swojej reprezentacji. Są w tej grupie tacy (większość), co nie poszli na wybory, przeważnie dlatego, bo nie mieli na kogo glosować, albo nie wierzyli, że można coś tą drogą zmienić. [Zobacz wyniki wyborów z uwzględnieniem frekwencji]. Byli też i tacy, którzy wrzucili kartkę do urny, ale ich głos przepadł w odmętach ordynacji wyborczej, jak w przypadku 14 tys. tych, którzy postawili krzyżyk przy nazwiskach kandydatów do rady z listy My-Poznaniacy. 

Biorąc pod uwagę fakt, że do rady dostali się tylko przedstawiciele partii i ugrupowania urzędującego prezydenta miasta, to można bez przesady stwierdzić, iż dzisiejsi rajcy sobie te głosy po prostu kupili: dzięki dotacjom z kasy państwa i budowaniu pozycji za pieniądze na promocję miasta. Jednocześnie skład rady personalnie, a już zwłaszcza społecznie, pozostał ten sam. Dotychczas uprzywilejowani wybrali ponownie samych siebie! Teraz mogą stwierdzić, iż mają legitymizację do sprawowania swojej władzy. Tak mówi prawo, choć nie przemawia za tym matematyka.

Wiadomość o ostatecznych wynikach wyborów nałożyła się z informacją, że oto powraca pomysł zbudowania w Krzyżownikach pola golfowego. „Władze Poznania – czytamy w jednym z lokalnych dzienników - szukają inwestora, który na 30 lat wydzierżawi w Krzyżownikach miejską działkę wielkości niemal 70 hektarów i urządzi tam pełnowymiarowe, 18-dołkowe pole golfowe”. Pomysł ten został 5 lat temu oprotestowany przez okolicznych mieszkańców. Inwestycję zablokowano na kilka lat. Komitet protestacyjny wygrał wybory do Rady Dzielnicy. Konflikt wokół pola golfowego był faktycznie początkiem szerszego ruchu, który doprowadzi po dwóch latach do powołania Stowarzyszania My-Poznaniacy i startu w ostatnich wyborach samorządowych. Pomimo otrzymania blisko 10 proc. głosów, My-Poznaniakom nie udało się zdobyć choć jednego mandatu w radzie. 

Jak donosi wcześniej cytowany dziennik, dla urzędników budowa pola wydaje się być przesądzona. Uważają też, że konsultacje społeczne odbyły się przy okazji uchwalania planu zagospodarowania, i że ten etap mają za sobą. Rozstrzygnięcie przetargu na budowę pola golfowego odbędzie się 14 stycznia.
Nasuwają się dwa wnioski. Po pierwsze nowe władze, nie licząc się z opinią mieszkańców, chcą ograniczyć dostęp do zielonych terenów dla wszystkich i oddać go we władanie nielicznym, dla których golf to ekskluzywna rozrywka. To nie przypadek, że oś konfliktu rysuje się w ten sposób, wedle dochodowego kryterium. Po prostu: „Jeszcze więcej dla burżujów z Poznania!” 

Po drugie, być może sam termin licytacji, przypadający zaraz po wyborach samorządowych, to dzieło przypadku (choć chyba nie tak do końca), ale buńczuczne wypowiedzi urzędników, iż nie potrzebują już ze społeczeństwem dyskutować, już przypadkiem nie są. Ta arogancja władzy, której wydaje się, że odnowiła swoją legitymizację, jest symptomatyczna. No i na to chamstwo, będziemy musieli odpowiedzieć chamstwem! Władza, jak widać, nie zna innego języka.

Ludzie czytają....

ROZPOCZYNAMY NABÓR WOLNEJ SZKOŁY NA ROZBRACIE

12-01-2020 / Poznań

Inicjatywa oddolnej edukacji i wymiany wiedzy, jaką jest Wolna Szkoła wznawia swoje działanie.  

Wolna Szkoła na Rozbracie

09-01-2020 / Ruch wolnościowy

Po okresie przerwy ponownie organizujemy w przestrzeni squatu Rozbrat inicjatywę Wolnej Szkoły. Wolna Szkoła to akcja polegająca na oddolnej organizacji...

„Nasz jest ten kawałek ogrodu...” – protest działkowców

25-01-2020 / Poznań

W dniu 24 stycznia przed siedzibą Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu demonstrowała grupa działkowców z ROD Szafirek. Sprzeciwiają...

Specustawa "Lex Ardanowski" nie powstrzyma ruchu anty łowieckiego

30-01-2020 / Ruch wolnościowy

Specustawa "Lex Ardanowski" nie powstrzymuje ruchu anty łowieckiego do zaprzestania monitorowania polowań i sygnalizowania opinii publicznej o łamaniu przez myśliwych...