Prawica rozpowszechnia fałszywe informacje, aby wzmocnić swoją pozycję w Poznaniu

  • rozbrat.org
  • piątek, 10 listopad 2017
Jak poinformował portal „DoRzeczy”, antyfaszyści szykują zamieszki w Poznaniu, z okazji przyjazdu posła Winnickiego. „DoRzeczy” powołał się na francuskojęzyczny portal „La Horde”, którym ponoć zamieścił informację o przyjeździe do Poznania Antify z Niemiec i Francji. W rzeczywistości ów portal, nic takiego nie opublikował. „La Horde”, który umieszcza ogłoszenia o działaniach antyfaszystowskich w całej Europie, opublikował jedynie francuski przekład oświadczenia opublikowanego na stronie Rozbrat.org. Ponadto opatrzył je krótkim wstępem. W całej informacji nie ma słowa nt. przyjazdu do Poznania francuskiej i niemieckiej Antify (pod niniejszym artykułem przedkładamy oryginał wstępu od redakcji „La Horde” wraz z jego tłumaczeniem na język polski). Informacja o najeździe „dzikich hord antyfaszystów” na Poznań jest wyssana z palca. Jej pierwotnym źródłem nie jest francuski portal, lecz fantazja dziennikarza z DoRzeczy, który pisze na zamówienie Winnickiego.

Nie od dziś wiadomo, że Poznań jest „trudnym” terenem dla polskich nacjonalistów. W naszym mieście istnieje wiele środowisk, którym rasizm czy homofobia są obce. Poznaniacy nie boją się obcokrajowców, występują przeciwko atakującym ich bandytom, jak również nie dostają spazmów, kiedy widzą na ulicy dwóch mężczyzn trzymających się za ręce. W związku z takim stanem rzeczy lwia część wysiłków organizacyjnych takich grup jak Młodzież Wszechpolska nie przynosi na poznańskim gruncie wymiernych efektów. Winnicki wraz z DoRzeczy próbują więc rozkręcić skandal. Wywołanie nacjonalistycznej histerii i zamieszek, nie są niczym nowym. To element politycznego marketingu stosowanego przez prawicę od lat.

Wbrew narracji o blokadach, bijatykach, atakach na posła sejmu i policję nasza akcja ma wymiar lokalny i pokojowy - „wygwizdać Winnickiego”. Z naszych ust nigdy nie padły słowa o fizycznym blokowaniu wejścia do piwnicy, w której ma odbyć się spotkanie. Nie zmienia to jednak faktu, że nacjonaliści żyją swoimi fantazjami o lewackim terrorze szerzącym się w Poznaniu. Podobnie jak straszą nas uchodźcami, których w Polsce praktycznie nie ma. Prawica od lat karmi społeczeństwo fałszywymi informacjami, na podstawie których wyciąga rasistowskie interpretacje polityczne. Nie zmienia to jednak faktu, że Poznań był i zawsze będzie „trudnym” terenem dla nacjonalistów.

Wstęp redakcji portalu „La Horde” dodany do francuskiej wersji oświadczenia, które w języku polskim opublikowano na portalu Rozbrat.org:
„Nous avons reçu un courrier d’antifascistes de Poznan en Pologne, qui appellent ? une manifestation contre la venue d’un député d’extr?me droite et rappelle la situation dans cette ville, si des francophones sont dans la région, ou m?me ? Berlin (c’est ? 2h30 en train, 3h en voiture), chaque personne sera la bienvenue”.

Błędne tłumaczenie wstępu redakcji portalu „La Horde”, które opublikował portal „DoRzeczy”:
"Otrzymaliśmy list od antyfaszystów z Poznania (w Polsce), którzy wzywają nas do przyjazdu i demonstracji przeciw wizycie skrajnie prawicowego posła i zrelacjonowania sytuacji w tym mieście – jeśli będziecie w regionie lub Berlinie (stamtąd to 2 i pół godziny pociągiem do 3 godzin samochodem). Każdy z nas będzie serdecznie powitany”.

Poprawne tłumaczenie wstępu redakcji portalu „La Horde”:
„Otrzymaliśmy list od antyfaszystów z Poznania (Polska), którzy wzywają do manifestacji przeciwko wizycie skrajnie prawicowego posła i którzy przypominają sytuacje w tym mieście. Jeśli osoby francuskojęzyczne znajdują się w okolicach Poznania czy nawet Berlina (2 godziny 30 minut pociągiem lub 3 samochodem) będą one mile widziane”.

Nietrudno dostrzec różnicę, pomiędzy sformułowaniem:
„(…) którzy wzywają nas do przyjazdu i demonstracji przeciw wizycie skrajnie prawicowego posła i zrelacjonowania sytuacji w tym mieście (...)” (DoRzeczy); a sformułowaniem „(…) którzy wzywają do manifestacji przeciwko wizycie skrajnie prawicowego posła i którzy przypominają sytuacje w tym mieście” (La Horde).Ludzie czytają....

Guzik dostaniesz, Rozbrat zostaje!

17-06-2019 / Rozbrat zostaje!

Poniedziałkowe popołudnie na pewno zostanie zapamiętane przez komornika Bartosza Guzika. Zgodnie z medialnymi szacunkami nawet kilkaset osób zgromadziło się przed...

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

06-06-2019 / Poznań

5 czerwca TVP wyemitowała „reportaż” z serii „Alarm!”. Jak podaje TVP jest to: „Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają...

Licytacja Rozbratu: najczęściej zadawane pytania

04-07-2019 / Rozbrat zostaje!

Teren Rozbratu jest zagrożony licytacją za długi pewnej prywatnej firmy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania wokół tego problemu.

Co dalej z Rozbratem? Dyskusja w WTK

15-06-2019 / Rozbrat zostaje!

Wartość terenu Rozbratu szacowana jest na sześć milionów złotych. Przy zbudowaniu tam budynków mieszkalnych zysk deweloperski może wynieść kilkanaście milionów...