Stanowisko Kolektywu Rozbrat i F.A. s. Poznań w związku z likwidacją skłotu na ulicy Żydowskiej

  • piątek, 23 styczeń 2009
W dniu 22 stycznia władze miasta Poznania dokonały likwidacji istniejącego od dwóch miesięcy skłotu zlokalizowanego w opuszczonym budynku przy ulicy Żydowskiej. Straż Miejska i policja działać miały w odpowiedzi na zawiadomienie ze strony zarządcy budynku. Zatrzymanych mieszkańców oskarżono o włamanie i naruszenie "miru domowego". Jednak żadnego włamania nie było. Opuszczony budynek był otwarty i niezabezpieczony. Jeszcze kilka tygodni temu Straż Miejska oferowała skłotersom koce. Ewikcji dokonano zatem nielegalnie, bez wymaganego postanowienia sądu i w okresie kiedy eksmisje są zabronione.
Jeszcze wczoraj, 21 stycznia, w wywiadzie dla Gazety Wyborczej wiceprezydent miasta Poznania, Maciej Frankiewicz, oferował się z pomocą dla mieszkańców skłotu Rozbrat. Dzień później, służby jemu podlegające, dokonały nielegalnej eksmisji na Żydowskiej.

W takich okolicznościach, kiedy na naszych oczach nielegalnie wyrzuca się ludzi na bruk, słowa wiceprezydenta wydają się czczymi i nieuczciwymi deklaracjami.

Ewikcji dokonano w mieście gdzie puste stoją tysiące mieszkań, gdzie przez lata miasto ignorowało potrzebę budownictwa komunalnego, gdzie ceny kupna lub wynajmu mieszkania są jednymi z najwyższych w kraju. Eksmisja na Żydowskiej to przykład metod jakie stosują zarządcy i właściciele kamienic, wsparci przez władzę i policję, wobec ogromnej liczby rodzin, które w ostatnich latach zostały przymusowo eksmitowane, tak w kraju, jak też w Poznaniu.

Poznań, 23 stycznia 2009 roku

Ludzie czytają....

Jesteśmy, działamy, Rozbratu nie oddamy - relacja z demonstracji

18-09-2019 / Rozbrat zostaje!

14 września o godzinie 13:00 na ulicy Pułaskiego, tuż przy istniejącym już 25 lat skłocie Rozbrat, rozpoczął się protest w...

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.