W HCP trwa walka o miejsca pracy

  • środa, 26 sierpień 2009
Dziś miało się odbyć w Wojewódzkim Urzędzie Pracy spotkanie przedstawicieli Urzędu, władz wojewódzkich, zarządu HCP S.A. i związków zawodowych na temat sytuacji w Cegielskim. Inicjatywa Pracownicza zapowiedziała pod Urzędem pikietę. Organizatorzy w związku z tym odwołali naradę.Naszym celem było wyrażenie sprzeciwu wobec likwidacji miejsc pracy. Nie chcieliśmy dopuścić, aby spotkanie posłużyło władzy i prezesowi Cegielskiego, do mydlenie oczu Poznaniakom i pracownikom firmy na temat ewentualnej dla nich pomocy. Nasze stanowisko jest jasne. Przede wszystkim chcemy zachowania miejsca pracy.  Jeżeli jednak do zwolnień dojdzie żądamy, aby pracowników HCP potraktować nie gorzej niż stoczniowców, którym specjalna ustawa z 2008 roku gwarantowała odpowiednie odprawy.
Kiedy jednoznacznie postawiliśmy sprawę, okazało się, że spotkanie w Wojewódzkim Urzędzie Pracy zostało odwołane. Odczytujemy to jasno: ani władza, ani dyrekcja Cegielskiego nie miała robotnikom nic konkretnego do zaoferowania i przestraszyły się ich obecności  pod drzwiami urzędu.

Co ciekawe na wczorajszym spotkaniu ze związkami zawodowymi w Cegielskim prezes Jarosław Lazurko zaczął przebąkiwać, że zwolnienia grupowe nie są jeszcze przesądzone! Jednak postanowił rozpocząć procedurę konsultacji ze związkami zawodowymi zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych. Wcześniej Rada Pracowników wyraziła swoje zastrzeżenia co do planowanych zwolnień (jej pismo publikujemy poniżej). Stwierdziła, że przedstawiony plan redukcji zatrudnienia o „wirtualną” – jak nazwała to Rada – liczbę pracowników nie gwarantuje przetrwania firmy i braku dalszych zwolnień. Rada Pracowników skrytykowała prezesa Lazurko za brak działań w kwestii pozyskiwania kontraktów i zachowania miejsc pracy. Zarzuciła skarbowi państwa brak zainteresowania sytuacją w HCP.

Według dokumentów przedstawionych przez prezesa Lazurko związkom zawodowym, zwolnionych ma być minimum 537 osób z ogółu zatrudnionych 1338, czyli ponad 40%. Dodajmy, że planuje się zwolnienie jedynie 17 osób z kadry zarządzającej (76 osób obecnie), czyli ok. jedynie 22%. Potwierdza się zatem nasza teza, że za kryzys mają głównie zapłacić robotnicy, a nie szefowie.

Okazało się także, że postojowe płatne wg podpisanych przez dyrekcję z pracownikami porozumień jest jednak niezgodne z prawem. Dyrekcja została, dzięki dwukrotnej interwencji Inicjatywy Pracowniczej, zmuszona przez PIP do zapłaty postojowego wg ZUZP. Prezes Lazurko na spotkaniu ze związkami zawodowymi, nazwał takie działania IP, zmuszające do przestrzegania prawa pracy, jako: „chamskie i świńskie”. Bez względu na dziwne poglądy prezesa w tej kwestii, wszyscy pracownicy, którzy utracili zarobki będą mieli wypłacone wyrównania. Prezes Lazurko może sobie teraz mówić, że porozumienie było jego genialnym pomysłem, ale tak naprawdę okazało się prawniczym bublem niezgodnym z obowiązującymi przepisami i próbą oszukania pracowników Cegielskiego.

Jak widzimy tylko konsekwentna obrona praw pracowniczych i nieustanna presja na pracodawcę daje rezultaty. Zapowiadamy kolejną pikietę pod Urzędem Wojewódzkim. Udamy się do Wojewody po odpowiedź na wręczoną mu tydzień temu petycję, w której pytaliśmy co dalej z Cegielskim i czy rząd popiera wyrzucenie na bruk 537 pracowników HCP oraz niezgodne z prawem działania prezesa Lazurki.

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy HCP S.A.

Pismo Rady Pracowników HCP SA z 24 sierpnia 2009 r.


Rada Pracowników HCP S.A. przyjęła do wiadomości „Informację o konieczności zastosowania zwolnień grupowych'' dostarczoną przez Zarząd HCP S.A. pismem DN/941/2009 z dnia 18.08.2009r.
W wyniku przeanalizowania w/w pisma stwierdziliśmy, że przedstawiona liczba jak i struktura zwolnień pracowników, nie w pełni jest wynikiem rzeczywistej analizy wszystkich aspektów zaistniałej sytuacji.

Proponowana liczba osób, która zostanie objęta zwolnieniem jest ogromna. Poza tym liczba osób przeznaczonych do zwolnień jest liczbą wirtualną, ponieważ w informacji nie ma żadnych uzasadnień przypuszczalnej produkcji. Zatrważające jest to, że po redukcji zatrudnienia Zarząd nie gwarantuje pełnej stabilizacji przedsiębiorstwa. Z uwagi na dużą redukcję zatrudnienia oraz kryzys należy zadbać o większe odprawy dla zwalnianych pracowników. W w/w sprawie brak jest jakiejkolwiek pomocy ze strony właściciela, czyli skarbu państwa.

Jako Rada Pracowników HCP S.A. stwierdzamy, że zwolnienia grupowe oraz redukcja wydatków w sferze pośredniej nie są lekiem na ratowanie firmy, a najważniejsze jest pozyskiwanie kontraktów, co pozwoliłoby na utrzymanie miejsc pracy. Od początku roku uwidocznił się fakt braku jakichkolwiek działań w tym zakresie.

Ludzie czytają....

Biji Rojava! - Kurdowie się nie poddają

11-10-2019 / Walka klas

Od kilku dni z całego świata płyną doniesienia o tureckiej agresji na położoną w północnej Syrii Rożawę, multietniczy, autonomiczny region...

Jesteśmy, działamy, Rozbratu nie oddamy - relacja z demonstracji

18-09-2019 / Rozbrat zostaje!

14 września o godzinie 13:00 na ulicy Pułaskiego, tuż przy istniejącym już 25 lat skłocie Rozbrat, rozpoczął się protest w...

Business as usual

21-10-2019 / Poznań

W poprzedni weekend postanowiliśmy przypomnieć o roli banku PKO BP, w inwestycji która będzie mieć katastrofalny wpływ na nasz klimat...

Mniej mitów, więcej faktów o Rozbracie

09-10-2019 / Rozbrat zostaje!

Rozmowa na temat sytuacji prawnej skłotu z Antonim Wiesztortem, działaczem warszawskiego i poznańskiego ruchu lokatorskiego, członkiem Kolektywu Rozbrat.