Chaos przeciwko NATO - relacja

  • bam i ewe
  • czwartek, 25 listopad 2010
W dniach 20-21 listopada 2010, w niedługim czasie od dziewiątej rocznicy katastrofalnej inwazji na Afganistan, odbyła się w Lizbonie konferencja przedstawicieli 40 państw zrzeszonych w NATO,  na której uzgodniono założenia Nowej Koncepcji Strategicznej. Zakłada ona możliwość zaatakowania każdego państwa na świecie, bierze pod uwagę użycie broni atomowej oraz użycie wojsk do pacyfikowania "niepokojów społecznych", a także przedłużenie misji wojsk amerykańskich w Afganistanie do 2015 roku mimo apeli rządu tego kraju o jej redukcję (dotychczas podczas wojny afgańskiej zginęło około miliona osób). W związku z tym międzynarodowe środowisko aktywistyczne zorganizowało obóz anty-NATO oraz tydzień akcji bezpośrednich trwający od 17 do 21 listopada celem zbojkotowania ekspansywnej, militarystycznej postawy tej organizacji i zwrócenia uwagi opinii publicznej na bezzasadność jej działań. Obóz ten, jako pierwszy tego typu w Portugalii, miał za zadanie wzmocnić początkujący ruch aktywistyczny w tym kraju.
Reakcją na informację o przygotowaniach do obozu było kreowanie negatywnego obrazu aktywistów w mediach portugalskich, stworzenie mitu o ich przynależności do niebezpiecznego, agresywnego czarnego bloku oraz wzmożone kontrole na granicach Portugalii. Organizacji szczytu towarzyszyło zawieszenie funkcjonowania traktatu z Schengen, co stanowi poważne naruszenie swobód obywatelskich. Około 150 osób nie zostało wpuszczonych na teren kraju, m.in. z powodu posiadania ulotek "o treści anarchistycznej" lub "dużej ilości czarnych ubrań w bagażu", tym samym pozbawieni oni zostali podstawowego prawa do publicznego wygłaszania opinii. 17 osób zostało zaaresztowanych podczas próby przekroczenia granicy, nieznane są jednak powody tych aresztowań.

Aktywiści, którym udało się przedostać do Lizbony, przeprowadzili szereg akcji od symbolicznych aktów nieposłuszeństwa społecznego po publiczne demonstracje i happeningi.  Wśród nich można wymienić: flash mob, podczas którego około 200 osób "umarło" naprzeciwko centralnej stacji kolejowej Lizbony; postawienie  krzyży na centralnym skwerze miejskim, upodobniając go do cmentarza w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na ilość zamordowanych cywili w wojnie afgańskiej czy obrzucenie reklam patronów szczytu NATO "bombami" z farbą (m.in Xerox, Delta café, Siemens). Pierwsza duża akcja miała charakter pochodu samby RoR oraz armii klaunów imitujących wojska NATO, dziękujących Lizbonie za przyjęcie swoich przedstawicieli podczas kilku dni konferencji i miliony euro wydane przez Portugalię i inne rządy europejskie na wojnę i eksploatację.

Oprócz tego odbyła się demonstracja solidarnościowa z osobami zatrzymanymi i zawróconymi z granicy portugalskiej. W celu obalenia mitu "agresywnego aktywisty-wandala" wykreowanego przez media, zorganizowany został publiczny trening z zakresu pokojowych akcji bezpośrednich.

W sobotę rano, 20.11, około 80 osób zablokowało jedną z dróg dojazdowych do czerwonej strefy szczytu, przeszkadzając delegatom w dotarciu na konferencję. Blokada wywołała natychmiastową acz chaotyczną akcję policji i została usunięta po około 40 minutach. W pierwszych minutach policjanci nie zauważyli zapięć i próbowali usunąć aktywistów siłą ciągnąc ich w przeciwne strony. Nie posiadali oni profesjonalnych narzędzi, czym zagrażali zdrowiu blokujących  (iskry padające prosto na twarz i skórę blokujących, nieumiejętność zakładania i zdejmowania plastikowych kajdanek).

Zaaresztowano 42 osoby, w tym dwoje aktywistów z Polski. Po 15 godzinach aresztu zostali oni wypuszczeni po postawieniu zarzutów "nielegalnego wtargnięcia na teren szczytu NATO, blokowania ruchu ulicznego i nierozejścia się na wezwanie policji". Zarzuty te wydają się bezpodstawne, jako że blokada miała miejsce poza terenem szczytu, ruch uliczny zablokowała policja a aresztowania rozpoczęły się bez uprzedniej informacji. Za postawione zarzuty aktywistom grozi kara do roku więzienia.

O przebiegu sprawy sądowej będziemy informować na bieżąco i wzywać do ewentualnych akcji solidarnościowych.

Linki:

Ludzie czytają....

Otwarcie Wolnego Ogrodu Miejskiego Bogdanka

26-04-2021 / Poznań

24 kwietnia miało miejsce oficjalne otwarcie Wolnego Ogrodu Miejskiego Bogdanka (WOMB). Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pracę nad przygotowaniem tego wydarzenia...

Kopi bleibt! Rozbrat support Kopi!

12-05-2021 / Ruch wolnościowy

Jako poznańskie środowisko wolnościowe, wielokrotnie mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony osób związanych ze skłotem Kopi w Berlinie. Poczynając od...