Rozkład jazdy

Kalendarz wydarzeń

Spotkanie: Post-wzrost - Wzrost czy cywilizacja ?

Sobota, 16 Listopad 2019, godz. 17:00

Miejsce  Rozbrat.ul.Pułaskiego 21a


Wszyscy (oprócz skrajnych wyjątków) mają już świadomość kryzysu jaki nas czeka w wyniku zmian klimatu. Trąby powietrzne, susze i inne anomalia pogodowe już dotknęły Polskę i świat. Stąd też rok 2019 obfitował w liczne protesty osób domagających się zmian. Pomysły na to są różne ‒ od paneli obywatelskich, przez zmianę sektora energetycznego na panele fotowoltaiczne lub Elektrownie Jądrowe (EJ). Choć część z tych rzeczy już się dzieje (jak zmiany w energetyce), w dalszym ciągu światowe emisje CO2 rosną. W 2018 roku osiągnęły rekordową ilość 37,1 mld ton. Wiąże się to ze światowym wzrostem zużycia energii o prawie 3%. Jak więc z tym walczyć? Odpowiedzią jest idea degrowth, po polsku zwana post-wzrostem.

Post-wzrost jest bardzo często mylnie kojarzony i równany z prymitywizmem. Jednak w przeciwieństwie do tego drugiego nie zakłada, że mamy wrócić do lepianek. Mówi o tym, że aby się uratować musimy skończyć ze wzrostem PKB i mierzeniem wszystkiego tą miarą, inaczej cywilizacja padnie, a z nią i samo PKB. Wybór jest prosty ‒ albo zrobimy to teraz sami, albo klimat zrobi to za nas. Wówczas jednak dojdzie do tego w sposób niekontrolowany.

Spotkanie odbędzie się w ramach otwartej części ogólnopolskiego zjazdu Federacji Anarchistycznej. Poprowadzi je Kawka, zielony anarchista i uczestnik wielu akcji ekologicznych.

Zapraszamy!

https://www.facebook.com/events/407706513510027/

 


Wydarzenie rozpoczęło się -235 dni temu