Rozkład jazdy

Kalendarz wydarzeń

Warsztaty z budowy domków dla jeży i budek dla nietoperzy na WOMB

Sobota, 08 Maj 2021, godz. 14:00

Miejsce  Wolny Ogród Miejski Bogdanka, Poznań, ul. Pułaskiego (wejście od strony Bogdanki)


 
? ? ? Zapraszamy wszystkich na kolejny majowy weekend w Wolnym Ogrodzie Miejskim Bogdanka ? ? ?
? ? ?
W sobotę o godz. 14:00 Grzegorz Gołebniak poprowadzi warsztaty, na których będziemy mogły dowiedzieć się jak budować schronienia dla jeży i nietoperzy, naszych wielkich sprzymierzeńców, zarówno w ogrodzie jak i w całym ekosystemie
? ? ?
Dla przypomnienia teren na którym leży WOMB przez lata był ogrodem ROD Bogdanka. Deweloper, firma Darex z Warszawy, wysunęła roszczenia wobec tej ziemi, na której planuje budowę osiedla. Działkowcy byli zastraszani wysokimi karami w wypadku nie opuszczenia swoich działek, kilka altan zostało podpalonych. W listopadzie ubiegłego roku Darex w asyście policji próbował przejąć ten teren, jednak Zielona Fala, kolektyw Rozbrat i osoby zaniepokojone próbą zabudowy terenów zieleni zablokowali dewelopera i w porozumieniu z byłymi działkowcami wzięły pod opiekę to miejsce. Posprzątane działki i uwspólniona przestrzeń da wszystkim zainteresowanym możliwość uprawy, a także organizowania i brania udziału w różnego rodzaju wydarzeniach czy też spędzania wolnego czasu wśród zieleni.
Jak działamy ?
WOMB (Wolny Ogród Miejski Bogdanka), czyli kiełkująca rewolucja powstał w myśl partycypacji społecznej w szeroko pojętych działaniach ekologicznych i społecznych.
Chcemy nie tylko wspólnie wymieniać się wiedzą , ale również stopniowo odzyskiwać realny wpływ na losy terenów zieleni w Poznaniu. Stanowczo nadszedł już czas, aby zakończyć erę betonowania przyrody wyłącznie dla zysków deweloperów i władz miasta . Ich obecne działania w przestrzeni miejskiej to nie rozwój – rozwojem będą decyzje, które uwzględnią potrzeby mieszkańców, jak również wartość istniejących ekosystemów, parków i klinów zieleni.
 
Dlaczego ważny jest nasz wspólny i aktywny sprzeciw wobec dewastacji tego terenu?
Wolny Ogród Miejski Bogdanka znajduje się w pasie Zachodniego Klina Zieleni. W obecnej chwili jest oddawany pod inwestycje, pozbawiając nas – mieszkańców – niezbywalnej wartości ekologicznej tego miejsca. Kliny zieleni zapewniają wietrzenie miasta, pomagają je chłodzić, są również miejscem retencjonowania wody oraz stanowią naturalne korytarze życia dla fauny i flory. Dzięki temu wytwarzają swój własny mikroklimat, co pomaga w sposób bardzo znaczący walczyć ze zmianami klimatu w mieście.
WOMB nieprzypadkowo znalazł się w klinie napięć pomiędzy tym, co społeczne i cenne przyrodniczo, a prywatne, elitarne, nastawione na zysk i niszczące środowisko naturalne. Z tego powodu tak ważne jest, abyśmy zapuścili tam korzenie nie tylko marchewek i jabłoni, ale również swoje – społeczne i sąsiedzkie ?

 


Wydarzenie rozpoczęło się -39 dni temu