Wydrukuj tę stronę

Nielegalna eksmisja Romów we Wrocławiu

  • rozbrat.org
  • czwartek, 23 lipiec 2015
22 lipca miała miejsce nielegalna eksmisja rodzin romskich mieszkających przy ul. Paprotnej we Wrocławiu. Po raz kolejny władze Wrocławia pokazują, jakimi priorytetami kierują się, zarządzając miastem.

Teren zamieszkany przez grupę rumuńskich Romów od 7 lat przy ul. Paprotnej został wczoraj „uporządkowany i „wyczyszczony”. Sprawą zajął się powiatowy inspektorat budowlany, delegując pracowników straży miejskiej i zieleni miejskiej. Władze miasta w odpowiedzi na pytanie, jak można było dopuścić do nielegalnej eksmisji, odpowiadają, że to nie one wydały nakaz, lecz właśnie inspektorat. Decyzja o eksmisji została wydana bez uprzedzenia mieszkańców. Najważniejszy jest jednak fakt, że od początku do końca działanie inspektoratu i straży miejskiej jest nielegalne. Należy zaznaczyć, że w tego typu sprawach obowiązuje procedura eksmisyjna. Jak możliwe jest więc wyeksmitowanie ludzi bez nakazu eksmisyjnego? Wyburzenie czyjegoś domu, skonfiskowanie mienia podczas nieobecności lokatorów jest złamaniem wszelkich procedur.

Miasto  Wrocław poinformowało, że nie wydało decyzji o „wyczyszczeniu” terenu. W ten sposób urzędnicy miejscy oficjalnie przyznają, że nie stosują się do obowiązujących procedur. Twierdzą też, że nie wiedzieli, że teren jest zamieszkiwany. Tego typu stwierdzenia są zwyczajnie nieprawdziwe. Miasto doskonale zdawało sobie sprawę z faktu, że teren zamieszkiwany jest przez rodziny romskie. Regularnie pojawiali się tam pracownicy MOPS-u oraz policja. Dodatkowo należy przypomnieć, że miasto Wrocław wytoczyło sprawę mieszkańcom drugiego, większego koczowiska przy ul. Kamińskiego. Od dwóch lat toczy się w sądzie proces w tej sprawie. Wypowiedź urzędników, którzy rzekomo nie widzieli, że we Wrocławiu znajdują się inne romskie koczowiska, jest zwyczajnym kłamstwem. Urzędnicy miejscy wybiórczo stosują przepisy prawne. Przerażające jest, że gdyby sprawą nielegalnej eksmisji przy ul. Paprotnej nie zainteresowali się aktywiści i działacze organizacji pozarządowych, najprawdopodobniej nie dowiedzielibyśmy się, że do takiej sytuacji doszło. Powiatowy inspektorat budowlany i działający w jego imieniu „czyściciele” liczyli, że ich działania przebiegną bez szerszego echa.

Każdego roku tysiące Romów stają się ofiarami przymusowych wysiedleń. Nielegalne eksmisje podobne do sytuacji, która miała miejsce wczoraj we Wrocławiu, odbywają się w całej Europie. Praktyki czyszczenia stosowane są we Włoszech, na Słowacji, w Czechach, Rumunii, Serbii i wielu innych krajach europejskich. Nie dalej jak dwa lata temu z identyczną sytuacją mieliśmy do czynienia w Poznaniu, gdzie, posługując się decyzją powiatowego inspektoratu budowlanego, wysiedlono rodziny romskie zajmujące budynki przy ul. Krauthofera. Poznańscy Romowie zmuszeni byli do zajęcia nowych pustostanów. Działacze i działaczki wspierające grupę poznańskich Romów są przekonani, że gdyby nikt nie interesował się losem poznańskiego koczowiska, moglibyśmy się dowiedzieć o jego nielegalnej likwidacji już po fakcie.

Nielegalne wysiedlenie, które miało miejsce wczoraj przy ul. Paprotnej we Wrocławiu jest kolejnym przykładem na to, jak władze troszczą się o swoich mieszkańców. Grupa Romów rumuńskich to skrajnie wykluczona grupa mieszkańców, za którą wstawiają się jedynie działacze społeczni i organizacje pozarządowe. Przez 7 lat miasto w żaden sposób nie starało się tej grupie migrantów realnie pomóc. Nie wypracowanego żadnego systemowego rozwiązania, które pomogłoby w integracji tej wykluczonej społeczności. Władze miasta konsekwentnie prowadzą politykę czyszczenia miasta z niepożądanego „elementu”. Bezprawność tego typu praktyk jest oczywista.

Naszym obowiązkiem jest przeciwstawianie się nielegalnym praktykom władz stosowanym przeciwko najuboższym mieszkańcom. Romowie rumuńscy zamieszkujący polskie miasta są częścią lokalnych społeczności. Nie możemy pozwolić, aby tego typu praktyki miały miejsce.

Stop nielegalnym wysiedleniom! Solidarni z migrantami!

Artykuły powiązane

Ludzie czytają....

Stop pato-deweloperce! Odwołać wiceprezydenta Gussa

20-03-2024 / Poznań

Poznańskie wydanie Gazety Wyborczej, piórem Piotra Żytnickiego, ujawniło coś, co wiemy od lat – poznański ratusz nie tylko ulega lobbingowi...

Miasto ucieka od odpowiedzi.

29-03-2024 / Poznań

Czwartkowy happening zorganizowany przez Kolektyw Rozbrat i Zieloną Falę wraz z działaczami lokatorskimi będący reakcją na brak ustosunkowania się Urzędu...

Pracować i (nie) przeżyć

06-03-2024 / Książki

Na początku lutego w ramach cyklu 30 książek na 30 lecie Rozbratu przypomniana została książka Barbary Ehrenreich „Za grosze. Pracować...

Wygrana apelacja. Amazon przegrywa

05-04-2024 / Poznań

5 kwietnia Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił apelacje Amazon w sprawie zwolnionej Magdy Marii Malinowskiej z naszego związku. Sąd pierwszej...