Blokada marszu nacjonalistów - relacja

  • rozbrat.org
  • czwartek, 11 listopad 2010
Poznańscy działacze i działaczki zainicjowali blokadę marszu faszystów na ulicy Podwale. 50-osobowa pikieta została zaatakowana zarówno przez siły policyjne, które użyły gazu łzawiącego i pałek, jak też przez kibiców. Doszło do przepychanek i bezpośredniej konfrontacji. Początkowo cala grupa została otoczona przez kordon sił policyjnych, ale większość zdołała się przedostać na ulice Miodowa róg Senatorska, gdzie policja kilkusetosobowy tłum wezwała do rozejścia się. 

W międzyczasie marsz nacjonalistów został „puszczony” inną trasą. Podążył za nim pochód ok. 1500 antyfaszytów. Kordon policji ochrania przemarsz nacjonalistów, jednak inicjowane są kolejne blokady. Jedna z nich, na ulicy Browarnej i Obwoźnej zdołała zatrzymać manifestację nacjonalistów. Według niektórych informacji zdołało się tam skupić ok. 2000 kontrmanifestantów.

Policja po raz kolejny zmieniła trasę Marszu Niepodległości przez ulicę Dobrą w kierunku pomnika Dmowskiego, pod którym zebrać się miała spora grupa nacjonalistów. Jak podają Indymedia na Solcu policja oddała strzały ostrzegawcze, próbując opanować sytuację. W dalszym ciągu dochodzi do starć. Na jednej z ulicy w "kotle" zatrzymana została spora grupa kontrdemonstrantów, w tym osoby z Poznania. Wszystkie zostały ostatecznie wypuszczone. 

W skutek interwencji policji i napaści kibiców kilka osób z Poznania  jest trochę poturbowanych oraz odurzonych gazem. Jedna poważniej ranna w głowę, ale czuje się dobrze. 

Poznańska grupa nieomal w całości (bez jednego zatrzymanego aktywisty) wraca do domów. Według mainstreamowych mediów aresztowano łącznie 33 osoby. Indymedia podały, że w godzinach wieczornych zorganizowano pikietę solidarnościową przed komendą policji na ul. Wilczej, gdzie przetrzymywani są działacze. Ponoć jest ich siedmiu, w tym osoba z Poznania. Na miejscu są przedstawiciele grupy prawnej. Niektórym z nich postawiony zostanie prawdopodobnie zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza policji.

Wszystkie media głównego nurtu relacjonowały wydarzenia związane z przebiegiem blokady. Inne informacje na ten temat znajdziecie m.in. na stronach: http://poland.indymedia.org/ , http://cia.bzzz.net/

blokada_marszu_faszyst_4

Ludzie czytają....

2017 - Polska - I. Stachowiak 2020 - USA…

10-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

W maju 2017 cała Polska dowiedziała się, że Igor Stachowiak był torturowany i został zabity przez funkcjonariuszy policji. Środowisko anarchistyczne...

Floyd Stachowiak

12-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

Przemoc policyjna nie jest niczym nowym, jest to temat, który przewija się przez dyskurs społeczny regularnie od lat. Policja od...