Kolejna śmiertelna ofiara nacjonalistów

Kolejna śmiertelna ofiara nacjonalistów

  • rozbrat.org
  • wtorek, 10 kwiecień 2012
Dziś w Białymstoku zmarł 24 letni mieszkaniec miasta, ofiara krwawego rajdu kilkunastoosobowej grupy nacjonalistów i neofaszystów, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Grupa narodowców krzycząc: "zrobimy porządek z lewactwem" zaatakowała kluby Pub Fiction i Prognozy, w efekcie czego rannych zostało kilkanaście osób w tym dwie pokuto nożami, skatowany mężczyzna przewieziony został w ciężkim stanie do szpitala, nie odzyskał już przytomności.  
11-listopada-narodowcy-z-siekierami

 

Dziś w Białymstoku zmarł 24 letni mieszkaniec miasta, ofiara krwawego rajdu kilkunastoosobowej grupy nacjonalistów i neofaszystów, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Grupa narodowców krzycząc: "zrobimy porządek z lewactwem" zaatakowała kluby Pub Fiction i Prognozy, w efekcie czego rannych zostało kilkanaście osób w tym dwie pokuto nożami, skatowany mężczyzna przewieziony został w ciężkim stanie do szpitala, nie odzyskał już przytomności.

Jest to kolejna ofiara białostockich narodowców, którzy od wielu lat pod rasistowskimi i szowinistycznymi hasłami sieją terror w mieście, przy cichym przyzwoleniu władz i policji.

15 maja 2011 r. miejscowi nacjonaliści próbowali zamordować przy pomocy maczet trzech Ormian, ochroniarzy jednego z białostockich klubów. Narodowcy przeliczyli się jednak z siłami, w trakcie zajścia jeden z nich stracił palec. Policja zatrzymała większość uczestników ataku, jednak najcięższe zarzuty otrzymali… zaatakowani Ormianie. Początkowo prokuratura chciała postawić jednemu z nich Oxenowi S. zarzut usiłowania zabójstwa (sic!) ostatecznie został on skazany za udział z bójce (!). Napastnicy do tej pory chodzą po ulicach bezkarnie. Chcąc zastraszyć świadków zajścia, kilkanaście dni temu, 24 marca 2012 r. kilkunastu narodowców uzbrojonych w maczety, ponownie zaatakowało klub w którym ochroniarzami są Ormianie. Oxen S. trafił w ciężkim stanie do szpitala, cudem uniknął śmierci. Zatrzymani przez policję napastnicy już po 48 godzinach byli na wolności.

Znamienne było również działanie prokuratury i policji podczas próby zorganizowania demonstracji sprzeciwu wobec terroru skrajnej prawicy, która miała się odbyć 24 kwietnia 2010 roku. Zbierających się demonstrantów zaatakowała bojówka narodowców, atak został odparty przy biernej postawie policji, która interweniowała dopiero po fakcie… atakując zgłoszoną w urzędzie demonstrację antyfaszystowską. Policja zatrzymała ponad 130 osób, 13 osób mimo, że padło ofiarą napaści zostało skazanych za… udział w bójce, pozostałych próbowano oskarżyć o „nierozejście się na wezwanie funkcjonariusza”, mimo że uczestniczyli w legalnej demonstracji. Tradycyjnie napastnicy pozostali bezkarni.

Lista aktów terroru ze strony skrajnej prawicy w Białymstoku, za które nikt nie poniósł jakichkolwiek konsekwencji jest o wiele dłuższa: pobicia, próby zabójstw, podpalenia mieszkań obcokrajowców, niszczenie pomników i tablic, podpalenie budynku Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształtowania Kulturalnego itd.

Poniżej publikujemy komentarz, jaki ukazał się na jednym z blogów, po próbie zabójstwa Oxena S.

I co teraz?!

Ciało policyjne wypełni swój „społeczny obowiązek” definiując to zdarzenie („pobicie z poważnym uszkodzeniem ciała” lub „próba zabójstwa”) i zajmie się swoimi procedurami.

Ciało prokuratorskie wypełni swój „społeczny obowiązek”, wrzucając na taśmę prawdopodobieństwo „próby usunięcia niewygodnego świadka” i weźmie się za papierkową robotę.

Ciało dziennikarskie wypełni swój „społeczny obowiązek” wprowadzając wątek „brutalnego gangu neonazistów z Białegostoku” i skupi się na tym, aby odpowiednio długo wzbudzał on zainteresowanie. Tak – zainteresowanie.

Każde z tych działań niewątpliwie odsłoni przed nami skrawek prawdy o tym, co dzieje się w Białymstoku. Ale co z tego?! Na kim spoczywa społeczny obowiązek zajęcia się społecznym kontekstem, genezą i konsekwencjami tej historii?!

Kto stanie na wysokości zadania i opowie o tym, że w tym kraju organizuje się i działa kilka tysięcy osób o skrajnie prawicowych poglądach, a wśród nich setki zdolnych do brutalnej przemocy w ramach materializowania tych poglądów?

Kto opowie o tym, że to nie tylko Białystok, ale także kilkadziesiąt innych miast w Polsce, w których dochodzi do rasistowskich, homofobicznych i nacjonalistycznych aktów terroru i że Białystok wyróżnia się tu jedynie intensywnością?

Kto opowie o tym, że istnieją struktury organizacyjne, takie jak ONR, NOP, OSN, MW i inne lokalne grupy, które biorą tych ludzi pod swoje skrzydła i przedstawiają jako wojowników o lepszą Polskę?

Kto opowie o tym, że politycy niektórych partii politycznych i parlamentarzyści pojawiają się na wspólnych marszach z tymi ludźmi (11 listopada w Warszawie) dając im w ten sposób moralne przyzwolenie oraz poczucie, że to co robią to coś słusznego i wzniosłego?

Kto wreszcie opowie o tym, że bezustanne budowanie nastrojów patriotycznych podsyca nastroje nacjonalistyczne, w imię których właśnie pojawiają się noże oraz przede wszystkim dłonie, które te noże ściskają i tną nimi skórę i narządy wewnętrzne imigrantów?

I kto pokaże związek “białostockich zdarzeń” z problemami natury społeczno-ekonomicznej, które sprzyjają rozwojowi tego typu tendencji?(...)

Z rąk polskich neofaszystów, czy jak sami wolą się określać, „narodowych radykałów”, zginęło w ostatnich latach kilkadziesiąt osób. Akty terroru idą w tysiące. Na zdjęciu otwierającym ten felieton zamieszczam kolejny tego dowód. Dostrzeżecie na nim jednego z narodowych radykałów biegającego 11 listopada 2011 po placu Konstytucji z siekierą w dłoni. Kogo szukał? Homoseksualisty? Cygana? Anarchistki? Antyrasisty? Transwestyty? Feministki? Imigranta? Żyda? Komunistki? Muzułmanina?

Takich zdjęć istnieje wiele. Takich sytuacji jeszcze więcej.

To nie tylko Białystok.

Jeśli chcemy coś zrobić, aby próba morderstwa Oxena nie pozostała bez echa, zawiązujmy lokalne antyfaszystowskie porozumienia. Grupy, projekty, inicjatywy. Organizujmy antyrasistowską solidarność. Tylko ona jest w stanie rozbroić nacjonalistyczny mob.

Ludzie czytają....

Wolny Ogród Miejski Bogdanka

11-05-2022 / Rozbrat aktywność

WOMB jest uspołecznionym i otwartym terenem, gdzie chcemy uprawiać żywność i kwiaty, dzieląc się nie tylko przestrzenią ale także owocami...

Freedom Fighters #14 - Не Сдавайся! - Познань -…

28-06-2022 / Ruch wolnościowy

Freedom Fighters #14 - Не Сдавайся! - Познань było najbardziej międzynarodową edycją ligi, jaką do tej pory udało się zorganizować...