„Za tymi murami nie ma już Cegielskiego”. Obchody Czerwca'56

  • rozbrat.org
  • czwartek, 28 czerwiec 2012
Dziś w południe przed bramą główną zakładów Cegielskiego, w 56 rocznicę Poznańskiego Czerwca, zebrali się przedstawiciele związków zawodowych i załogi. Uczczono pamięć poległych robotników, ale jednocześnie nawiązano do obecnej sytuacji HCP oraz antyspołecznej polityki rządu, w tym przede wszystkim podniesienia wieku emerytalnego.


W wiecu wzięło udział około 150 osób w tym przedstawiciele związków zawodowych: „Metalowcy” (OPZZ), Solidarność’80, Związek Zawodowy Inżynierów i Techników oraz OZZ Inicjatywa Pracownicza. Złożono symboliczne wiązanki kwiatów pod tablicą przypominającą wydarzenie z czerwca 1956 roku. Wygłoszono krótkie przemówienia, w którym podkreślono trudną sytuację zakładów. Atakowano politykę rządu premiera Donalda Tuska.

Poniżej publikujemy w całości słowa wygłoszone przez Eugeniusza Pocztę, przedstawiciel OZZ Inicjatywa Pracownicza i jednocześnie członka Rady Pracowników HCP.

„Stoimy tu, aby uczcić pamięć robotników poległych w Czerwcu 1956 roku. Składamy hołd tym, którzy wówczas zginęli. Walczyli o lepszą przyszłość. Niestety dziś przyszłość Cegielskiego jest niepewna. Być może to po raz ostatni wychodzą z tej fabryki pracownicy, aby uczcić pamięć poległych Cegielszczaków. Pozostała nas już garstka. Załoga liczy niespełna 600 osób i jest nas coraz mniej.

Nie jesteśmy już producentem silników okrętowych, lokomotyw, obrabiarek. Nie produkujemy już faktycznie niczego. Nie wiemy jaka będzie nasza przyszłość.

Stoimy tu upokorzeni. Wszystko o co walczyli robotnicy Cegielskiego w 1956 roku, na czym im zależało, za co przelali krew, legło w gruzach. Rząd pozwolił paść przemysłowi stoczniowemu. Nie wyznaczono żadnych innych kierunków rozwoju. Nie zatroszczono się o naszą wspólna własność. Nie zatroszczono się o naszą wspólną przyszłość.

Za tymi murami nie ma już Cegielskiego. Rozwija się Volkswagen i inne koncerny. Budynki wynajmują wyższe uczelnie.  Z chęcią przejmą teren także deweloperzy na cele budowlane. Cegielski, duma tego miasta, umiera w milczeniu”.

Czytaj także: „Złomowanie Cegielskiego”

Ludzie czytają....

Czy kryzys epidemiczny istnieje?

11-05-2020 / Kontrola społeczeństwa

Mijają kolejne tygodnie pandemii, a w dalszym ciągu jej obecny i przyszły przebieg, rozmiary i konsekwencje budzą wiele kontrowersji. Nadal...

Oświadczenie - Przeciwko wycince drzew w Suchym Lesie

06-05-2020 / Kraj

Dzisiaj (6.05) o godzinie 6:00 grupa dziesięciu aktywistów i aktywistek związanych z inicjatywą „Zielona Fala” i poznańską Federacją Anarchistyczną przeprowadziła...

2017 - Polska - I. Stachowiak 2020 - USA…

10-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

W maju 2017 cała Polska dowiedziała się, że Igor Stachowiak był torturowany i został zabity przez funkcjonariuszy policji. Środowisko anarchistyczne...

Floyd Stachowiak

12-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

Przemoc policyjna nie jest niczym nowym, jest to temat, który przewija się przez dyskurs społeczny regularnie od lat. Policja od...