Pytania do prezydenta - na Nowy Rok

Pytania do prezydenta - na Nowy Rok

  • rozbrat.org
  • piątek, 19 grudzień 2014
W związku ze zbliżającymi się świętami i Nowym Rokiem, dziś o godzinie 13:00 działacze Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, OZZ Inicjatywy Pracowniczej oraz Federacji Anarchistycznej s. Poznań odwiedzili nowego prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.  Prezydentowi został wręczony prezent w postaci listy dwudziestu dwóch pytań oprawionych w okolicznościową złotą ramę.

Jacek Jaśkowiak pytania przyjął. Mamy nadzieję, że lista ta przyozdobi gabinet prezydencki oraz będzie inspirowała do działań na rzecz społeczności miasta Poznania. Jako mieszkańcy i działacze oczekujemy konkretnej odpowiedzi na zadane nowemu prezydentowi pytania.

Cytujemy listę pytań:

Sprawy mieszkaniowe
1. Kiedy zostanie zlikwidowane osiedle kontenerowe na ul. Średzkiej?
2. Kiedy i w jakiej formie zostanie otwarte biuro pomocy dla ofiar czyścicieli kamienic oraz osób eksmitowanych/zagrożonych eksmisją?
3. Czy miasto będzie nadal masowo eksmitować ludzi?
4. Jak miasto zamierza rozwiązać problem braku mieszkań socjalnych? W jakim terminie i ile mieszkań komunalnych zostanie wybudowanych?
5. Jak miasto zamierza rozwiązać problem zadłużenia lokatorów i czy przewiduje podniesienie zasiłków mieszkaniowych lub innych form wsparcia dla najuboższych?
6. Co z mieszkaniami nie spełniającymi podstawowych standardów należącymi do miasta (patrz ul. Nowotarska czy Opolska)? Jak miasto zamierza poprawić warunki życia rodzin zajmujących mieszkania socjalne?
7. Jakie jest stanowisko miasta w sprawie istniejących na terenie Poznania pustostanów mieszkalnych? Co z zabytkowymi kamienicami, które popadają w ruinę?

Transport
8. Czy miasto będzie optować za darmowym transportem publicznym?
9. Ile kilometrów dróg rowerowych rocznie zamierza wybudować miasto?

Ochrona środowiska
10. Jak miasto zamierza chronić „kliny zieleni” przed dalszą zabudową i degradacją?
11. Jak miasto zamierza powstrzymać degradację jezior Rusałka i Strzeszyńskie?
12. Jak miasto zamierza walczyć ze wzrostem poziomu zapylenia w Poznaniu?

Kultura
13. Jak miasto zamierza rozwiązać problem dotyczący Teatru Ósmego Dnia?
14. Co z Galerią Miejska Arsenał? Czy miasto pozwoli na krytyczny charakter tej placówki?

Partycypacja mieszkańców
15. Czy miasto zamierza zastąpić „budżet obywatelski” - „budżetem partycypacyjnym”?
16. Czy zostaną określone standardy prowadzenia konsultacji społecznych, m.in. dotyczących przygotowywania planów miejscowych przez MPU?

Sprawy pracownicze
17. Jak miasto zamierza walczyć ze spadkiem realnych wynagrodzeń w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i w edukacji (np. żłobki)?
18. Jak miasto zamierza walczyć ze spadkiem realnych wynagrodzeń pracowników kultury i sztuki?
19. Czy w stosunku do pracowników samorządowych miasto gotowe jest zawrzeć branżowy układ zbiorowy pracy, który przewidywałby m.in. waloryzację wynagrodzeń?
20. Czy miasto wykluczy z przetargów firmy płacące pracownikom najniższe pensje, zatrudniające pracowników poprzez agencje pracy tymczasowej bez umowy o pracę oraz oskarżane o łamanie praw pracowniczych?

Imigranci
21. Jak miasto zamierza rozwiązać problem mieszkaniowy i socjalny imigrantów

Usługi publiczne
22. Czy miasto będzie kontynuowało politykę wzrostu cen usług publicznych  (np. woda i 
      kanalizacja)?

Ludzie czytają....

Komunikat odnośnie Duda Development

02-06-2024 / Rozbrat zostaje!

Na początku lutego informowaliśmy o pobiciu członka Kolektywu Rozbrat przez ludzi działających na zlecenie Duda Development

Iran: strajki, demonstracje i wojna

24-07-2024 / Polityka

Rząd w Teheranie nie jest gotów iść na wojnę i bronić swoich braci muzułmanów, Palestyńczyków, bo obawia się reakcji własnego...