Protest w Poznaniu - Adecco wyzyskuje, Amazon zyskuje!

Protest w Poznaniu - Adecco wyzyskuje, Amazon zyskuje!

  • Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza
  • piątek, 30 październik 2015
  Pod siedzibą Adecco w Poznaniu w dn. 28 października 2015 r. członkowie związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza (w tym pracownicy zatrudnieni przez agencje oraz bezpośrednio w Amazonie w Sadach) protestowali przeciwko umowom tymczasowym. W Adecco trwało właśnie spotkanie rekrutacyjne do pracy w Amazon. Aktualnie połowa pracowników w siedzibie amerykańskiej korporacji w Sadach pracuje poprzez agencje. W okresie przedświątecznym pracowników agencyjnych będzie ponad 2 tys. tylko w podpoznańskim magazynie.

Uczestnicy akcji w przemówieniach zażądali od Amazona, aby zaprzestał zatrudniania poprzez agencje pracy tymczasowej wykorzystujących pracowników i zatrudniał wszystkich bezpośrednio. Dopóki to nie nastąpi domagali się ograniczenia ilości pracowników agencyjnych według uzgodnionego ze związkiem progu procentowego.


Ze względu na konkretne problemy zgłaszane do związku przez pracowników agencyjnych złożono w agencji pismo, domagając się, aby Adecco:
- zaprzestał zatrudniania pracowników tymczasowych na okres krótszy niż 3 miesiące
- zaprzestał zwalniania pracowników bez podania przyczyny
- sumiennie spełniał swoje obowiązki wobec pracowników (np. prawidłowo obliczał wynagrodzenia i ilość przepracowanych dni)
- w innych zakładach pracy zaprzestał zatrudniania pracowników na umowy cywilnoprawne.

Osobom zainteresowanym oraz pracownikom, którzy dziś przyszli na spotkanie w sprawie pracy w Amazonie rozdaliśmy oświadczenie o następującej treści:


Adecco wyzyskuje, Amazon zyskuje!
Agencje są potrzebne szefom, nie pracownikom!

W zeszłym roku w Polsce ponad milion pracowników dostało pracę za pośrenictwem agencji zatrudnienia. Większość (56%) pracowała na podstawie umów cywilnoprawnych. 58% zatrudniono na okres do 3 miesięcy. Przez agencję częściej pracują kobiety oraz osoby gorzej usytuowane.

Zatrudnienie tymczasowe wzrasta w okresie przedświątecznym, kiedy wiele przedsiębiorstw intensywniej pracuje. Dotyczy to głównie handlu, logistyki, transportu i prac prostych w produkcji. Aktualnie każdego dnia Amazon zatrudnia poprzez agencje Adecco, Manpower i Randstad setki pracowników, których umowy wygasną z końcem grudnia lub wcześniej. Docelowo polski Amazon planuje zatrudnić przed świętami kilka tysięcy tymczasowych pracowników.

Agencyjny chaos?! Nie daj się!

Pracownicy agencyjni z Amazona zgłaszają Inicjatywie Pracowniczej, że agencje co miesiąc nieprawidłowo naliczają pensje, nie wydają pasków wynagrodzeń, błędnie wpisują nieusprawiedliwione nieobecności czy bezpłatne urlopy. W tym miesiącu niezadowolonym osobom przez długi czas nie udzielano wyjaśnień. Adecco wręczyło im numer telefonu do działu finansów, którego nikt nie odbierał. Niektórzy pracownicy nie odzyskali swoich pieniędzy do dziś. Osoby te nie chcą podawać nazwisk w obawie przed utratą pracy.

W Amazonie poza okresem świątecznym Adecco często zatrudnia pracowników na 2-tygodniowe umowy lub zwalnia ich bez podania przyczyny. Natomiast w H&M pracownicy zatrudniani są przez Adecco na tygodniowe umowy cywilnoprawne!

Pracownicy traktowani są przez korporację jak dodatek do maszyn. Nie ma znaczenia za co i jak będą żyć, kiedy skończy się umowa. Liczy się jedynie czysty zysk. Dla samych agencji ta sytuacja to sposób na biznes. Nie są one zainteresowane tym, żeby ją zmieniać. Wręcz przeciwnie, żerują na słabości pracowników.

Agencje służą też wyciszaniu niezadowolenia pracowników. Amazon celowo przerzuca odpowiedzialność za warunki pracy, długość kontraktów czy zwolnienia na agencje. Agencje obwiniają za wszystkie problemy Amazon.

Dzielą nas abyśmy pracowali ciężej za niższe płace!

Zatrudnienie tymczasowe to zazwyczaj brak socjalu, wyższe ryzyko zwolnienia, krótsze umowy, mniej praw pracowniczych i wzrost podziałów między pracownikami. To, czy jesteśmy zatrudnieni przez agencje czy bezpośrednio to najczęściej przypadek, a nie kwestia kwalifikacji czy wyników pracy. Firmy korzystają z ich usług, żeby budować między nami podziały, które nas osłabiają. Amazon wykorzystuje przynętę w postaci stałej umowy‚ abyśmy pracowali ciężej i występowali przeciwko sobie nawzajem. W konsekwencji rywalizujemy ze sobą, zwiększamy naszą normę postępując nie fair w stosunku do innych pracowników, traktujemy ludzi obok nas jak potencjalne zagrożenie.

Część stałych pracowników uważa, że agencje to nie jest już ich problem. Tymczasem niestabilna pozycja pracowników agencyjnych niekorzystnie wpływa także na sytuację osób zatrudnionych bezpośrednio. Musimy zakończyć ten wyścig szczurów i wspólnie walczyć o lepsze warunki pracy! Podziały między nami wzmagają presję wywieraną na każdego z nas!

Musimy zacząć działać!

W obliczu takiej sytuacji nie pozostajemy jednak bezsilni! Jako związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza sprzeciwiamy się zatrudnianiu na umowy czasowe. Wszyscy powinniśmy mieć takie same wynagrodzenia, takie same prawa i umowy na czas nieokreślony. To, czy tak będzie nie zależy tylko od szefów. Jeśli będziemy działać wspólnie możemy uzyskać wpływ na organizację naszej pracy. W Volkswagen Poznań opór pracowników doprowadził do sytuacji, w której coraz mniej osób pracuje poprzez agencję, większość musi być zatrudniona bezpośrednio.

ŻĄDAMY OD AMAZONA, aby zaprzestał zatrudniania poprzez wykorzystujące pracowników agencje pracy tymczasowej i zatrudniał wszystkich bezpośrednio. Dopóki to nie nastąpi domagamy się ograniczenia ilości pracowników agencyjnych według uzgodnionego ze związkiem progu procentowego.

ŻĄDAMY OD ADECCO i innych agencji, aby:
- zaprzestali zatrudniania pracowników tymczasowych na okres krótszy niż 3 miesiące,
- zaprzestali zwalniania pracowników bez podania przyczyny,
- sumiennie spełniali swoje obowiązki wobec pracowników (np. prawidłowo obliczali wynagrodzenia i ilość przepracwanych dni)
- w innych zakładach pracy zaprzestali zatrudniania pracowników na umowy cywilnoprawne.

Jeśli chcesz z nami działać, skontaktuj się:

OZZ Inicjatywa Pracownicza: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OZZ Inicjatywa Pracownicza w Amazonie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 721-852-897

Ludzie czytają....

Komunikat odnośnie Duda Development

02-06-2024 / Rozbrat zostaje!

Na początku lutego informowaliśmy o pobiciu członka Kolektywu Rozbrat przez ludzi działających na zlecenie Duda Development

Iran: strajki, demonstracje i wojna

24-07-2024 / Polityka

Rząd w Teheranie nie jest gotów iść na wojnę i bronić swoich braci muzułmanów, Palestyńczyków, bo obawia się reakcji własnego...