Solidarność z rosyjskimi antyfaszystami

Solidarność z rosyjskimi antyfaszystami

  • środa, 20 styczeń 2010
W związku z odbywającą się wczoraj w Moskwie demonstracją antyfaszystowską, upamiętniającą rocznicę śmierci działaczy anarchistycznych S. Markiełowa i A. Baburową oraz zwracającą uwagę na wspieranie organizacji neofaszystoskich przez Rosyjski rząd, pod konsulatem rosyjskim w Poznaniu, o godzinie 14.30 odbyła się pikieta solidarnościowa zorganizowana przez Federację Anarchistyczną s. Poznań. Konsulowi przekazano pismo następującej treści:OŚWIADCZENIEDokładnie rok temu najprawdopodobniej Nikita Tikhonov i Eugenia Khasis, członkowie neonazistowskiej organizacji Russkiy Obraz w biały dzień zamordowali dwójkę rosyjskich działaczy wolnościowych- Stanisława Markiełowa oraz Anastasie Baburową. Z tego powodu dzisiaj w Moskwie odbywa się duża antyfaszystowska demonstracja, a jej organizatorzy, „Komitet 19 Stycznia” wezwał do międzynarodowych akcji solidarnościowych. Dlatego pojawiliśmy się dziś w tym miejscu.
To, że zabójcy Markiełowa i Baburowej okazali się neonazistami nie jest przypadkowe. Właśnie neonaziści odpowiedzialni są za śmierć wielu działaczy walczących z niesprawiedliwością państwa rosyjskiego. Środowisko to, posiadające liczne kontakty z milicją, wojskiem, a także przedstawicielami biznesu. Stało się nieformalną grupą wsparcia elit rządzących i pełni rolę wręcz systemową- jakby na potwierdzenie tej tezy jeszcze w roku 2009 neofaszyści dokonali kolejnego morderstwa na uczestniku Antify- 16.11.09 Ivan Khutorskoy został zastrzelony na swojej klatce schodowej.

Oprócz tych szczególnie dla nas bolesnych ciosów, neonaziści w Rosji w roku 2009 dokonali dziesiątek innych morderstw na tle etnicznym. Jeżeli w ogóle zatrzymywano sprawców, w większości dostawali oni zarzuty o „chuligańskie wybryki” lub „pobicia ze skutkiem śmiertelnym”. Trudno ocenić, ilu ludzi zabiły legalnie rosyjskie wojska stacjonujące w Czeczenii, ale uważamy, że również ich można nazwać ofiarami rosyjskiego rasizmu.

Taktyka posługiwania się neofaszystami w zastraszaniu społeczeństwa nie jest jednak sprawą wyłącznie Rosji. Kapitalizm zawsze wspiera faszyzm, gdy jest zagrożony - Tak stało się w latach 30 XX w. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i wielu innych krajach. Gdy Włoski ruch robotniczy urósł w zagrażającą państwu siłę w latach 60/70, rząd zastosował „strategię napięcia”- serię zamachów terrorystycznych dokonanych przez neofaszystów, za które odpowiedzialnymi uczyniono organizacje robotnicze i anarchistyczne. Obecnie również zauważyć można, jak rządy różnych krajów, w tym Polski i Rosji posługują się nacjonalistyczną retoryką, by odwrócić uwagę społeczeństwa od jego realnych problemów. Retoryka ta skwapliwie podnoszona jest przez neofaszystów, czyniąc z nich przedłużenie państwa i jego represyjności.

Z drugiej strony państwo prześladuje tych, którzy aktywnie przeciwstawiają się neofaszystowskim mordercom. Kolejni antyfaszyści i anarchiści wtłoczeni zostają do rosyjskich więzień. Znany jest przypadek, że prokurator zdecydował o tymczasowym areszcie, który trwa już ponad rok, na podstawie znalezionej w domu pewnego aktywisty naszywki  zespołu Ramones. Ten „dowód” posłużył prokuratorowi jako potwierdzenie przynależności do „grupy ekstremistycznej”. Aktywiści zamykani są w aresztach i zakładach karnych za rozdawanie jedzenia bezdomnym, zamalowywanie rasistowskich haseł, czy obronę własną przed neofaszystami lub milicją. Media nasilają tą nagonkę przedstawiając antyfaszystów jako „terrorystów na usługach Czeczenów” lub „zwyrodniałych chuliganów”, których należy jak najszybciej zadenuncjować na milicję.
Nie możemy biernie się przyglądać, jak terrorystyczne państwo rosyjskie zabija jednego towarzysza po drugim!
Żądamy zaprzestania praktyki politycznych morderstw i zastraszania zwykłych ludzi bandami neonazistów!

Nie zapominamy i nie wybaczamy!

FEDERACJA ANARCHISTYCZNA s. POZNAŃ


Ludzie czytają....

Komunikat odnośnie Duda Development

02-06-2024 / Rozbrat zostaje!

Na początku lutego informowaliśmy o pobiciu członka Kolektywu Rozbrat przez ludzi działających na zlecenie Duda Development

Iran: strajki, demonstracje i wojna

24-07-2024 / Polityka

Rząd w Teheranie nie jest gotów iść na wojnę i bronić swoich braci muzułmanów, Palestyńczyków, bo obawia się reakcji własnego...