Stop inwigilacji! Oświadczenie Federacji Anarchistycznej

  • rozbrat.org
  • sobota, 06 sierpień 2016
Przez ostanie miesiące obserwujemy szturm władzy na naszą wolność. Na początku 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o policji - szybko nazwana inwigilacyjną. Nadała ona szerokie uprawnienia wielu służbom. Na jej podstawie zwykły policjant może pobrać wrażliwe dane na Twój temat oraz przechwycić Twoją historię przeglądania Internetu, loginy z serwisów społecznościowych, prywatną korespondencję, komunikatory internetowe, informacje o wykorzystywanych aplikacjach. I to bez niczyjej zgody, bez realnej kontroli sądu i bez większego wysiłku. Wystarczy kilka kliknięć.

W połowie 2016 r. wprowadzono też ustawę "antyterrorystyczną". Pod pozorem dbania o nasze bezpieczeństwo łamie się za jej pomocą podstawowe prawa, takie jak wolność wypowiedzi. Władza pod pretekstem zagrożenia terrorystycznego może też ograniczyć możliwość demonstrowania – przy czym zagrożenie terrorystyczne jest zdefiniowane bardzo szeroko, między innymi może nim być atak na strony internetowe. 

ABW uzyskała praktycznie nieograniczony dostęp do informacji o każdym z nas, gromadzonych przez urzędy, ale także firmy prywatne (banki, towarzystwa ubezpieczeniowe…).

Kolejne istotne zmiany to: rejestracja osób kupujących karty telefoniczne pre-paid, możliwość przeszukiwania mieszkań przez całą dobę czy odłączania telefonu i internetu w trakcie prowadzenia operacji antyterrorystycznych.

Dodajmy do tego upolitycznienie prokuratury, dzięki połączeniu stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Nie zapominajmy też o Służbie Ochrony Kolei, która dostała nowe uprawnienia np. do nagrywania obrazu i dźwięku w miejscach publicznych.

Jest jeszcze projekt wprowadzenia oficjalnej cenzury w internecie poprzez stworzenie rejestru stron zakazanych i blokowanie niewygodnych treści. Na początku mówi się o stronach poświęconych hazardowi, ale już wkrótce dołączą do nich kolejne niewygodne portale. 

Pretekstami do wprowadzenia prawa do inwigilacji były szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży. Oba wydarzenia już się skończyły, jednak kontrowersyjne prawa pozostały, a wraz z nimi ciągła inwigilacja.

Każda władza za cel stawia sobie inwigilowanie środowisk wobec niej krytycznych, dotyczy to również ruchu anarchistycznego, który doświadcza niesłabnącej fali represji. W ramach przygotowań do uchwalenia ustawy antyterrorystycznej aresztowano trzech anarchistów. Zarzuca się im próbę wysadzenia policyjnych radiowozów. Uważamy, że nagłośnienie tej sprawy miało na celu kryminalizację naszego środowiska i prowadzonych przez nie działań społeczno-politycznych, które uderzają w interesy władzy. Próbuje się nas zdyskredytować, ponieważ nieustannie sprzeciwiamy się wszelkim przejawom państwowej przemocy.

Co możesz zrobić? Naprawdę wiele.

Przekaż tę ulotkę dalej wraz z innymi materiałami dotyczącymi inwigilacji. Rozprowadzaj je w swojej miejscowości i przekazuj znajomym na portalach społecznościowych. Organizuj pikiety i demonstracje oraz akcje solidarnościowe z represjonowanymi. Dbaj o swoją prywatność w internecie (więcej informacji na stronie www.stopinwigilacji.org), protestuj przeciw prawu umożliwiającemu państwową kontrolę i nagłaśniaj każdy jej przypadek.

Federacja Anarchistyczna
www.federacja-anarchistyczna.pl

Ludzie czytają....

Policja, policja nam dokucza

09-08-2020 / Kraj

W piątek (7.8.2020) władza wysłała nam wiadomość - sprzeciwu nie będzie. Demonstracja owego sprzeciwu środowisk LGBT+ i sojuszniczych została brutalnie...

Nigdy w nowej historii Białorusi nie było takiej totalnej…

13-08-2020 / Ruch wolnościowy

Wywiad z Cyborgiem, białoruskim aktywistą, który od 3 lat jest związany z warszawskim skłotem Przychodnia. Cyborg opowiada pokrótce o ostatnich...

TKM czyli podwyżki dla elit

17-08-2020 / Polityka

Sejm w trybie pilnym przyjął podwyżki dla posłów, senatorów, prezydenta, rządu i innych urzędników. Ich dochody wzrosną o 50-100%. Żona...

Mija już 26 rok działalności Kolektywu Rozbrat!

09-09-2020 / Rozbrat zostaje!

Przez wszystkie te lata nieprzerwanie i bez sponsorów działamy w przestrzeni społecznej, politycznej i kulturalnej Poznania oraz kraju. W tym...