Popieramy strajk artystów. Wszyscy jesteśmy prekariuszami!

Popieramy strajk artystów. Wszyscy jesteśmy prekariuszami!

  • Federacja Anarchistyczna s. Poznań
  • środa, 23 maj 2012
Kolektyw Rozbrat i Federacja Anarchistyczna s. Poznań wyraża swoje poparcie i solidarność ze strajkiem artystów zapowiedzianym na 24 maja br. Jednocześnie wzywamy Was wszystkich do udziału w proteście w dniu 10 czerwca 2012 roku w Poznaniu. Będziemy manifestować pod hasłem: „Chleba zamiast igrzysk”. Protest ten poparło już kilkadziesiąt znanych przedstawicieli świata kultury i nauki (czytaj TUTAJ). Pracownicy fizyczni i umysłowi, studenci i bezrobotni, artyści i robotnicy, kobiety i mężczyźni będą domagać się tego dnia praw socjalnych i zaprzestania antyspołecznej polityki władz państwowych i samorządowych.

Przeciwstawienie się śmieciowym formom zatrudnienia, dyktaturze tymczasowości, brakowi bezpieczeństwa socjalnego przez pracowników sztuki, uważamy za niesłychanie ważne i symptomatyczne. Od lat władza „grała” na podziałach między pracownikami. Tych, którzy bronili swoich stabilnych miejsc pracy, oskarżała o partykularyzm i obronę przywilejów tak, jakby budowa swojej egzystencji na stałych fundamentach było rodzajem socjalnego przestępstwa. Z drugiej strony za wzór stawiano znoszących milcząco niestabilne warunki pracy i płacy pracowników przemysłu edukacyjnego (casus doktorantów), rozrywkowego, czy właśnie artystów. Nowe zasady funkcjonowania rynku pracy oraz komercjalizacja ostatecznie odebrała im jednak szczególną rolę w społecznym podziale pracy, zarówno ze względu na prestiż, jak też dochody. Dziś wszyscy jesteśmy prekariuszami. W równym stopniu uderza w nas kryzys, polityka budżetowych cięć i masowych zwolnień.

Znamienne, że jedynie służbom mundurowym, wojsku i policji dzisiejsze państwo zachowało dotychczasowe warunki nabywania praw emerytalnych, zafundowało znaczący wzrost płac i przyznało więcej etatów. Neoliberalny reżim, który ignoruje wołania o referenda w istotnych dla nas sprawach, pracuje nad ograniczeniem swobód związkowych i prawa do zgromadzeń, dokonuje zamachu na wolność w Internecie, ewidentnie zamierza się oprzeć na przemocy, strasząc zastosowaniem pał i gumowych kul. Robotnicy mają z mozołem i bez szemrania pracować w specjalnych strefach ekonomicznych, a artyści „grać do kotleta” dla klientów Kulczyków, Solorzy i Cupiałów.

Zróbmy krok dalej! 24 maja strajk, a 10 czerwca demonstracja ulicami miasta Poznania.

Dla wszystkich chcących wyrazić swój protest, bramy Rozbratu stoją otworem – zwłaszcza dla zbuntowanych artystów.

Ludzie czytają....

Komunikat odnośnie Duda Development

02-06-2024 / Rozbrat zostaje!

Na początku lutego informowaliśmy o pobiciu członka Kolektywu Rozbrat przez ludzi działających na zlecenie Duda Development

Iran: strajki, demonstracje i wojna

24-07-2024 / Polityka

Rząd w Teheranie nie jest gotów iść na wojnę i bronić swoich braci muzułmanów, Palestyńczyków, bo obawia się reakcji własnego...