5 lat więzienia za masakrę w szkole w Genui

5 lat więzienia za masakrę w szkole w Genui

  • Yak (cia.bzzz.net)
  • środa, 19 maj 2010
Wysoko postawieni oficerowie włoskiej policji dostali wyroki do 5 lat więzienia za brutalny atak policji na protestujących przeciw szczytowi G8 w 2001 r. w Genui.W trakcie nalotu na szkołę Armando Diaz, w której nocowali aktywiści, wielu z nich zostało dotkliwie pobitych. Niektóre z ofiar, jak 42-letni dziś Mark Covell z Wielkiej Brytanii, przebywały przez pewien czas w śpiączce. Następnie atak próbowano zatuszować. W ataku brało udział ponad 150 zamaskowanych policjantów. Po akcji, szkoła przypominała rzeźnię, gdyż ściany były zbryzgane krwią. 28 osób zostało przewiezionych wtedy do szpitala, a 3 były w stanie krytycznym.
Policja twierdziła, że szkoła była "centrum dowodzenia czarnego bloku". Policjanci twierdzili, że znaleźli w szkole koktajle mołotowa i nóż, który posłużył do ataku na policjanta. Jak się później okazało w trakcie procesu – te przedmioty zostały podrzucone przez policję.

Jednak wydaje się mało prawdopodobne, by którykolwiek z policjantów rzeczywiście spędził czas za kratkami. Większość spraw właśnie się przedawnia. Jednak wyroki zakazują skazanym pracy w urzędach państwowych przez 5 lat. Jak dotąd, policjanci nie zostali zawieszeni w swoich czynnościach.

Sędziowie przychylili się do opinii prokuratury, że atak na szkołę został zaplanowany i zatuszowany na wysokim szczeblu. Rząd Silvio Berlusconiego na każdym etapie wspierał oskarżonych.

Wśród skazanych jest Francesco Gratteri, szef wydziału dochodzeniowego policji, oraz Giovanni Luperi, który po wydarzeniach w Genui dostał awans do wywiadu. Obaj dostali cztery lata więzienia.

Dowódca oddziału do tłumienia zamieszek, który wydał rozkaz ataku, otrzymał wyrok 5 lat więzienia. Policjanci, którzy podłożyli koktajle mołotowa otrzymali wyroki 3 lat więzienia.

Za: Tha Guardian, Opracowanie: cia.bzzz.net

Ludzie czytają....

Polityczne ulotki to dla policji śmieci – kolejne absurdalne…

03-08-2021 / Poznań

24 października 2020 roku w ramach protestu, związanego z zaostrzeniem prawa aborcyjnego, miała miejsce kolejna z serii akcji politycznych. Tym...

ZKZL i władze miasta domagają się eksmisji. Gazeta Wyborcza…

29-07-2021 / Walka klas

Gazeta Wyborcza dołącza do chóru nawołującego do wyrzucania ludzi z domów. ZKZL planuje eksmitować blisko 200 osób. „Czy wraca polityka...

Żaden człowiek nie jest nielegalny – Przeciwko europejskiej fortecy

29-08-2021 / Kraj

Dziś w nocy miała miejsce akcja solidarnościowa - Federacji Anarchistycznej s.Poznań / Kolektywu Rozbrat - związana zkryzys w Usnarzu Górnym...

27 urodziny Rozbratu. Eksmisja skłotu czy likwidacja fikcyjnej spółki?…

09-09-2021 / Rozbrat zostaje!

W dniach 10-11 września centrum społeczne Rozbrat obchodzi swoje 27 urodziny. Z Rozbratu wywodzi się związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza jak...