Kupują kamienice i "czyszczą" z lokatorów

Kupują kamienice i "czyszczą" z lokatorów

  • Maria Bielicka, Piotr Żytnicki
  • czwartek, 10 listopad 2011
Firmy powiązane z Wielkopolskim Bankiem Spółdzielczym skupują kamienice w Poznaniu, a grupa osiłków zmusza lokatorów do wyprowadzki. "Oczyszczono" tak już co najmniej dwie kamienice. Mieszkańcy trzeciej się bronią. Od trzech tygodni opisujemy dramat, jaki przeżywają mieszkańcy kamienicy leżącej przy skrzyżowaniu ul. Garbary i Estkowskiego. Kupiła ją Kappa Inwest, firma powiązana z Wielkopolskim Bankiem Spółdzielczym, który działa pod szyldem NeoBanku. Kiedy zmienił się właściciel, osiłki w czarnych skórach zaczęły nachodzić lokatorów, każąc im się wyprowadzać. Wymontowano drzwi wejściowe i okna na klatkach. Lada dzień miał się zacząć "większy remont".

Okazuje się jednak, że podobny dramat przeżywali w ostatnich miesiącach mieszkańcy także dwóch innych kamienic w Poznaniu. Co je łączy? Za każdym razem lokatorów odwiedzali Piotr Śruba i Paweł Żukowski, którzy prowadzą firmę Fabryka Mieszkań i Ziemi. Śruba i Żukowski twierdzili, że kamienice należą do nich, a mieszkańcom kazali się wyprowadzać.

"Gazeta" ustaliła jednak, że jest jeszcze jeden wspólny mianownik. Kamienice zostały kupione przez mało znane firmy, które łączy to, że są zarejestrowane pod tym samym adresem i powiązane z Wielkopolskim Bankiem Spółdzielczym.

Pierwsza była kamienica przy ul. Strusia 11. We wrześniu 2010 r. jej właścicielem została spółka Beneficial. Sprawdziliśmy, że miesiąc wcześniej bank przejął w niej udziały.

Tak samo, jak w przypadku kamienicy ze skrzyżowania ul. Garbary i Estkowskiego, lokatorów zaczęły nachodzić osiłki. Byli już mieszkańcy opowiadają, jak zmuszono ich do wyprowadzki:

Grażyna Skrzypczak: - Zimą rozebrali część dachu, do środka zrzucali śnieg. Mówili, że mam pilnować córki i wnuczka, żeby nic im się nie stało.

Barbara Olszewska: - Odłączyli gaz, na klatkę schodową wrzucali wojskowe race. Rozwalili kanalizację, ścieki spływały po schodach.

Zastraszeni lokatorzy uciekli z kamienicy. Olszewska opowiada, że kiedy jej mama się wymeldowała, odebrała w NeoBanku 10 tys. zł. Pokwitowanie wystawiła jej potem firma Śruby i Żukowskiego. Skrzypczak: - Pan Śruba mówił z dumą, że jest "czyścicielem" kamienic.

Druga była kamienica przy ul. Niegolewskich 20. W kwietniu br. jej właścicielem została spółka Aura Invest. Sprawdziliśmy, że należy do dwóch innych spółek. Pierwsza jest własnością Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego, a na jej czele stoi były członek zarządu banku. Druga należy do Spółdzielni Łubowo, którą kieruje obecna wiceprezes banku. Ale szef tej spółki - i jednocześnie prezes Aura Inwest - również pracuje dla banku.

W tej kamienicy scenariusz był taki sam. - Odcięli kablówkę, gaz i wodę. W rurach porobili dziury wiertarką. Rozebrali dach, ściany i drzwi wymazali farbą - opowiada Krystian. Mieszkańcy się ugięli - ostatni opuścił kamienicę w sierpniu.

Kappa Inwest, która kupiła trzecią kamienicę przy skrzyżowaniu ul. Garbary i Estkowskiego, ma tych samych właścicieli co Aura Inwest.

Chcieliśmy porozmawiać z prezesem Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego Waldemarem Francikiem. Zażądał pytań mailem. W mailu zapytaliśmy więc, czy zamierza wyrzucić mieszkańców kamienicy i jakie ma wobec niej zamiary. Po tygodniu dostaliśmy mail podpisany "Zarząd Banku", ale bez odpowiedzi na to pytanie. W mailu czytamy, że „lokatorzy nie powinni już odczuwać uciążliwości związanych z remontem, ponieważ wszelkie prace w budynku zostały wstrzymane.” Zapytaliśmy więc, czy wymontowywanie drzwi i okien można nazywać remontem. Na to bank już nie odpowiedział.

Zdesperowani lokatorzy demonstrowali już pod magistratem, a o pomoc prosili prezydenta Ryszarda Grobelnego. Wczoraj zebrali się przed siedzibą NeoBanku przy placu Wolności. Na transparentach napisali: "Neobank - neo przekręt". - Wyjdźcie do nas! - skandowali. Ale nikt z banku nie chciał z nimi rozmawiać.

Zapytaliśmy Pawła Żukowskiego z Fabryki Mieszkań i Ziemi, czy to bank wynajął ich firmę, by zmusiła lokatorów do wyprowadzki z kamienic.

Żukowski: - Proszę sobie samemu poszukać odpowiedzi.Ludzie czytają....

Polityczne ulotki to dla policji śmieci – kolejne absurdalne…

03-08-2021 / Poznań

24 października 2020 roku w ramach protestu, związanego z zaostrzeniem prawa aborcyjnego, miała miejsce kolejna z serii akcji politycznych. Tym...

ZKZL i władze miasta domagają się eksmisji. Gazeta Wyborcza…

29-07-2021 / Walka klas

Gazeta Wyborcza dołącza do chóru nawołującego do wyrzucania ludzi z domów. ZKZL planuje eksmitować blisko 200 osób. „Czy wraca polityka...

Żaden człowiek nie jest nielegalny – Przeciwko europejskiej fortecy

29-08-2021 / Kraj

Dziś w nocy miała miejsce akcja solidarnościowa - Federacji Anarchistycznej s.Poznań / Kolektywu Rozbrat - związana zkryzys w Usnarzu Górnym...

27 urodziny Rozbratu. Eksmisja skłotu czy likwidacja fikcyjnej spółki?…

09-09-2021 / Rozbrat zostaje!

W dniach 10-11 września centrum społeczne Rozbrat obchodzi swoje 27 urodziny. Z Rozbratu wywodzi się związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza jak...