Rozkład jazdy

Kalendarz wydarzeń

Fiilm i debata o sytuacji politycznej w Grecji (w ramach Freedom Fighters)

Sobota, 15 Czerwiec 2019, godz. 20:00

Miejsce  Rozbrat, ul. Pułaskiego 21 a, Poznań


Golden Dawn: A Personal Affair | Reż. Angélique Kourounis | Grecja, Francja, 2016 | 90 min. | Dokumentalny | Język: grecki | Napisy: polskie

“Mój partner życiowy jest Żydem. Jeden mój syn jest gejem, drugi — anarchistą. Ja jestem lewicową feministką i córką imigrantów. Jeśli do władzy dojdzie Złoty Świt, będzie jeden problem: do którego wagonu nas wsadzą”.

Kryzys finansowy, chwiejność polityki, relacje rodzinne: oto centralne tematy filmu dokumentalnego będącego próbą ukazania, co kryje się w umysłach greckich neonazistów pozujących na ofiary systemu.

Złoty Świt nigdy nie ukrywał swojej przynależności ideologicznej. I choć dotąd nie cieszył się dużym poparciem w wyborach, dziś szereg czynników – w tym niewzruszona wiara w wielkość Grecji głoszona i w Kościele, i w mediach, oraz obecny stan systemu politycznego – sprawił, że organizacja znajduje żyzny grunt dla działalności. Świadczą o tym również wyniki ostatnich wyborów.
Reżyserka Angélique Kourounis przygląda się tym działaniom poprzez pryzmat osobistej misji, własnych trosk i obaw; działaczka poświęciła wiele lat i zrealizowała dwa filmy telewizyjne, kreśląc przed nami obraz Złotego Świtu: kiedyś faszystowskiego ruchu o trzydziestoletniej krwawej tradycji tajonej aktywności, a dzisiaj już partii, która zajmuje trzecie najważniejsze miejsce w greckim systemie.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z antyfaszystami z Aten. Debata i prezentacje dotyczyć będą obecnej sytuacji politycznej w Grecji oraz zróżnicowanych form działań antyfaszystowskich.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=tYXVtuFQoig

Film miał polską premierę podczas II Anarchistycznego Festiwalu Filmowego

 


Wydarzenie rozpoczęło się -387 dni temu