Rozkład jazdy

Kalendarz wydarzeń

Spotkanie: Rożawa – Wolny Kurdystan w ogniu tureckiej inwazji

Sobota, 16 Listopad 2019, godz. 20:00

 


Paweł Ziółkowski i Murat Yigit opowiedzą o teoretycznych i historycznych inspiracjach demokratycznego projektu Rożawy, codziennym funkcjonowaniu kurdyjskiej autonomii, jak również sytuacji jej mieszkańców w obliczu rozpoczętej 9 października tureckiej inwazji.

Od siedmiu lat w północnej Syrii, znanej też pod kurdyjską nazwą Rożawa, trwa demokratyczny projekt społeczny obejmujący równość płci, prawa mniejszości, wolność religijną, spółdzielczość i demokrację bezpośrednią. Wraz z sukcesami jego zbrojnego ramienia – Syryjskich Sił Demokratycznych w wojnie z terrorystycznym państwem islamskim projekt ten powiększał się o kolejne wyzwolone tereny.

Dziś, gdy mieszkańcy Rożawy zdradzeni przez swych amerykańskich sojuszników stali się celem brutalnej inwazji armii tureckiej i wspierających ją islamistów, ta enklawa wolności zbudowana w oparciu o oddolną samoorganizację swych mieszkańców znalazła się znów w centrum zainteresowania świata.

-------------------------------------------------

Spotkanie to jest również inspirowane wydaniem przez Oficyna Trojka książki „Rewolucja w Rożawie. Demokratyczna autonomia i wyzwolenie kobiet w syryjskim Kurdystanie”. Pozycja ta to pierwszy autentyczny wgląd w złożone wymiary rewolucji, całościowe opracowanie transformacji społecznej i politycznej trwającej obecnie w syryjskim Kurdystanie. Jej autorzy wykorzystują własne doświadczenia z pracy i walki w regionie, aby pokazać zachodzące tam głębokie przemiany społeczne i polityczne oraz ukazać niezwykłą historię walki z przeciwnościami losu.

Książkę będzie można zakupić na miejscu spotkania. Jest też dostępna w księgarni internetowej Trojki: http://bit.ly/rożawa

Podczas spotkania wyświetlony zostanie film
"Zrodzeni z konieczności. Oblicza frontu walki przeciwko ISIS"

***

Paweł Ziółkowski - dziennikarz, instruktor sztuk walki i działacz społeczny związany z ruchem anarchistycznym. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim. Redaktor portalu Wspieram Kurdyjską Rewolucję w Rojavie, autor posłowia do książki „Rewolucja w Rożawie. Demokratyczna autonomia i wyzwolenie kobiet w syryjskim Kurdystanie”.

Murat Yigit ‒ aktywista kurdyjski, przedstawiciel łódzkiej mniejszości kurdyjskiej. Opowie o sytuacji i życiu codziennym w Rożawie.


Spotkanie odbędzie się w ramach otwartej części ogólnopolskiego zjazdu Federacji Anarchistycznej.

Zapraszamy!

 

https://www.facebook.com/events/2545611555462052/

 


Wydarzenie rozpoczęło się -269 dni temu