Portierki bez pieniędzy na święta. Pusta świąteczna paczka dla Rady Miasta Poznania

Portierki bez pieniędzy na święta. Pusta świąteczna paczka dla Rady Miasta Poznania

  • czwartek, 20 grudzień 2018
W czwartek 20 grudnia odbyło się spotkanie portierów i portierek strzegący miejskich budynków zarządzanych przez ZKZL. Inicjatywa Pracownicza organizuje pomoc prawną. Wszyscy oni zostali przed świętami bez pieniędzy. Pracodawca jest im winien wynagrodzenia za październik i listopad. Jednocześnie po spotkaniu zorganizowano konferencję prasową, na której pracownicy i pracownice przedstawili m.in. warunki swojej pracy.

Jak doszło do tej sytuacji? Przetarg na dozór budynków wygrała firma Vision Group Sp. z o.o., ale pracowników (niektórzy pracują na tych obiektach od wielu lat) zatrudniła agencja pracy tymczasowej CAPREA Sp. z o.o. Zostali oni wynajęci Vision Group, jako tzw. pracodawcy użytkownikowi.

Inicjatywa Pracownicza ujawniała, że firmy wygrywające przetarg na dozór miejskich budynków nie płacą nawet minimalnego wynagrodzenia, zmuszają do pracy po 250-300 godz. miesięcznie i zatrudniają na umowy śmieciowe (cywilnoprawne). Choć od 28 sierpnia Vision Group zobowiązała się zatrudniać portierki i portierów na umowę o pracę, to faktycznie zaoferowano im 1/16 etatów. Resztę płacono na umowę zlecenie. 

W związku z ujawnionymi  machinacjami, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) zerwał umowę z Vision Group. „W odwecie” do dziś nie wypłacono pracownikom należnych wynagrodzeń. 

Cały system outsourcingu doprowadził po raz kolejny do sytuacji, że pracownicy zostali oszukani, ale nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności. Zagmatwany łańcuch zleceniobiorców, podwykonawców, pośredników zmieniających swoje nazwy, siedziby oraz status prawny, w praktyce gwarantuje bezkarność wyzysku. Pracowników przerzuca się między kolejnymi firmami, a ich zatrudnienie jest niestabilne i warunkowane ogłaszanymi nieraz kilka razy w roku kolejnymi przetargami. Odzyskanie straconych wynagrodzeń jest niezwykle trudne. Miasto z kolei, choć było beneficjentem całego systemu, biernie przyglądało się, jak zleceniobiorcy w przetargach zaniżają koszty pracy. Obecnie czuje się zwolnione z odpowiedzialności. W podobny sposób postępuje wiele wyższych uczelni czy instytucji wymiaru sprawiedliwości jak sądy. Outsourcing pozwala im na uzyskanie oszczędności kosztem szeregowych pracowników –  portierek i sprzątaczek. 

Wobec zerwania umowy z Vision Group, na okres jednego miesiąca (grudzień) zlecenie przejęła firma Pewność. Jednak równolegle ZKZL ogłosiło nowy przetarg. Wygrała go jeszcze inna agencja ochrony mienia, która miała zapowiedzieć dotychczasowym pracowników, iż zatrudniać będzie tylko tych z nich z orzeczoną grupa niepełnosprawności. To by oznaczało, że nie tylko tracą wynagrodzenie za październik i listopad, ale 90% z nich straciłoby od nowego roku zatrudnienie. 

Pusta świąteczna paczka przekazana Radzie Miasta Poznania to symbol tego, w jakiej sytuacji znalazło się ponad 30 pracowników strzegących sześciu obiektów zarządzanych przez ZKZL. Po konferencji prasowej „kurierzy związkowi” dostarczyli paczkę radzie miasta, która akurat obradowała nad przyszłorocznym budżetem. Inicjatywa Pracownicza ma nadzieję, że miasto raz na zawsze wypleni wyzysk pracy, który odbywa się w jego imieniu i na terenie jego obiektów. Jedynym rozwiązaniem to natychmiastowe zatrudnienie portierek i portierów bezpośrednio przez ZKZL. IP domaga się także, aby miasto aktywnie wsparło oszukanych pracowników w ich staraniach o odzyskanie należnego wynagrodzenia. W mocy pozostają nasze wcześniejsze żądania związku m.in. dotyczące przeprowadzenia audytu outsourcingu w mieście pod kątem przestrzegania praw pracowniczych. 

Komisja Międzyzakładowa
OZZ Inicjatywa Pracownicza
 przy Teatrze Ósmego Dnia

Poznańska Komisja Międzyzakładowa
OZZ Inicjatywa Pracownicza

Ludzie czytają....

Kto zagraża poznaniakom, raper czy patodeweloperka kontrolująca prezydenta Poznania?

02-03-2023 / Poznań

27 lutego portal epoznan.pl opublikował artykuł (Raper obraża poznaniaków i występuje ze zdjęciem zniszczonej elewacji bloku z Sołacza. Mieszkańcy oburzeni...

Rosja: trzy wieki walki z autorytarną władzą

01-02-2023 / Walki społeczne na świecie

Historia Rosji to nie tylko dzieje ekspansji imperium, ale także nieustannego oporu przeciw władzy. Tak jest do dziś.

Polska – Białoruś: śmierć na granicy

27-02-2023 / Kontrola społeczeństwa

„Oficjalnie, licząc od sierpnia 2021 roku do końca grudnia 2022 r., polscy pogranicznicy przyznali się do 50.668 push-backów. Oni nazywają...

Nowa dekada wojen

22-02-2023 / Walka klas

Od początku lat 90. do 2010 roku – te dwie dekady charakteryzowały się najniższą liczbą ofiar od zakończenia II wojny...