Spotkanie - Palestyna, rzeź na oczach świata

  • rozbrat.org
  • sobota, 26 czerwiec 2010
Wieczorem 23 czerwca na Rozbracie odbyło się spotkanie, którego gośćmi byli Ewa Jasiewicz i Yonatan Shapira. Jasiewicz jest aktywistką Ruchu Free Gaza, Shapira jest byłym żołnierzem armii Izraela, obecnie działającym na rzecz wolnej Palestyny. Ewa Jasiewicz była też jedną z osób, która znajdowała się na pokładzie Flotylli Wolności, zaatakowanej miesiąc temu przez komandosów izraelskich, którzy podczas tej akcji zamordowali dziewięć osób. Paradoksalnie, spotkanie na Rozbracie nie było i nie miało być opowiadaniem o wydarzeniach z 1 czerwca 2010, a przybliżeniem sytuacji w Strefie Gazy i zachęceniem do przyłączenia się do różnych kampanii z tym związanych.
Na początku spotkania wyświetlono fragmenty filmu "Zastrzelić Gazę"(„To Shoot An Elephant" – film dostępny tutaj http://alterkino.org/zastrzelic-gaze-to-shoot-an-elephant) o operacji „Płynny Ołów”, czyli o ataku wojsk Izraelskich na Srefę Gazy pod koniec 2008 r. Jasiewicz w tym czasie przebywała na terenie Gazy. Podczas tej operacji wojskowej zginęło ponad 1300 Palestyńczyków, jedna trzecia z nich to dzieci.

Jasiewicz opowiedziała najpierw ogólnie o sytuacji w Gazie, mówiła o różnych incydentach podczas operacji „Płynny Ołów”, gdzie wskutek precyzyjnych bombardowań miejsc, w których Palestyńczycy mogliby się spotykać, takich jak meczety, ginęły całe rodziny. Mówiła również o blokadzie Gazy, przez którą teren ten jest pozbawiony produktów codziennego użytku, mieszkańcy nie mogą wydostawać się poza granice tego małego skrawka ziemi, a jedynymi granicami otaczającymi Gazę to granica z Izraelem i Egiptem, podczas gdy Egipt oficjalnie nigdy nie wspierał sprawy palestyńskiej, ponieważ, jak się dowiedzieliśmy, jest drugim na świecie odbiorcą pomocy wojskowej z USA, a pierwszym jest Izrael.

Yonathan Shapira opowiadał o tym jak z żołnierza izraelskiego stał się aktywistą działającym na rzecz Palestyny i osobą, która nazywa państwo Izrael „organizacją terrorystyczną”. Shapira był kapitanem w lotnictwie wojskowym, zazwyczaj pracował jako pilot podczas misji ratunkowych pomagających rannym Izraelczykom. Gdy wraz z innymi wojskowymi złożył do swojego dowództwa petycję mówiącą, że nie chcą brać udziału w operacjach wojskowych mających na celu strzelanie do cywilów, nie spotkała się ona z żadną przychylną reakcją a Yonathan był zmuszony zrezygnować ze służby wojskowej, po czym został działaczem na rzecz wolnej Palestyny i od tego czasu jego działalność jest pilnie monitorowana.

Spotkanie zgromadziło niespotykaną ilość gości, kilkadziesiąt osób zapełniło halę dużej koncertowni, wielu z nich zadawało gościom pytania. Nie zabrakło pytań atakujących naszych gości oraz zarzutów, że przecież państwa arabskie oraz sami Palestyńczycy atakują Izrael. Ewa Jasiewicz na to oskarżenie odpowiedziała, że wola samoobrony ze strony okupowanego narodu nie jest niczym nadzwyczajnym, poza tym siła ataków ze strony palestyńskiej jest nieporównywalnie mniejsza w porównaniu z czwartą największą armią na świecie, jaką posiada państwo Izrael. Yonathan Shapira odniósł się do zarzutu o podburzanie narodu palestyńskiego wobec żydowskiego, powiedział, że jest to prawda, jednak również mieszkańcy Izraela poddawani są ciągłemu „praniu mózgu” przez środki masowego przekazu, a działacze pro-palestyńscy wywodzący się z Izraela robią co mogą, aby zniwelować tę nienawiść a skupić się bardziej na koalicji oporu wobec apartheidu Izraela. Porównywał również sytuację Palestyny do okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy, gdyż jego rodzina wywodzi się z Polski. Jasiewicz, nazywając Gazę największym więzieniem na świecie, powiedziała jednak, że trudno powstrzymać tę nienawiść w narodzie, który jest niesprawiedliwie uwięziony.

Na spotkaniu gościło kilkoro Palestyńczyków zamieszkujących w Poznaniu, którzy zostali poproszeni przez Ewę Jasiewicz do udzielenia odpowiedzi na pytanie dotyczące struktury klasowej w Palestynie. Przybyły Palestyńczyk wykorzystał tę sytuację aby podziękować za to spotkanie oraz ustosunkować się do wcześniej poruszanych kwestii, również tych antyarabskich.

Podczas spotkania nikt jednak jednoznacznie nie odniósł się do obecnego rządu Palestyny, partii Hamas, która jest skrajnie nacjonalistyczną partią islamistyczną, powiedziano tylko o tym, że aktywiści z zagranicy współpracują z tą partią, jednak nie wchodzą z nimi w relacje polityczne.

Na koniec Jasiewicz i Shapira zaprosili do wzięcia udziału w kampanii „Boycott, Divestment and Sactions for Palestine”, której zadaniem jest przeprowadzanie bojkotów lub akcji bezpośrednich wobec firm izraelskich działających na terenach okupowanych. Jasiewicz powiedziała o kilku firmach, które działają również w Polsce i zachęciła do podjęcia akcji wobec nich w celu nagłośnienia problemu Palestyny.

Spotkanie zakończyło się po prawie trzech godzinach po wielu pytaniach z publiczności, która nagrodziła gości brawami.

Całe spotkanie odbywało się pod czujnym okiem tzw. stróżów prawa, którzy próbowali fotografować wszystkie osoby wchodzące na skłot ukryci w 2 cywilnych samochodach. Przyłapani grozili użyciem najpierw siły, potem wezwaniem wsparcia (okazali przy tym tzw. blachy), następnie wykazali się rażącą nieznajomością przepisów, by na koniec wycofać się i przysłać kolejny nieoznaczony radiowóz. Czerwony fiat stilo miał niestety podobnego pecha jak poprzednie samochody i został bardzo szybko zauważony przez gości spotkania i również musiał się w popłochu wycofać. Tajniacy nie zrezygnowali z akcji krążąc po dzielnicy i co jakiś czas przejeżdżając koło skłotu, dodatkowo w objazdy angażując też oznakowane radiowozy. Cała akcja na parę godzin zajęła przynajmniej 10 policjantów i 5 radiowozów. Jak widać polska policja ma ambicje, by dorównać izraelskiej armii, na szczęście pod względem profesjonalizmu i skuteczności dużo jej jeszcze brakuje.

Relacja filmowa

{hwdvs-player}id=59height=400|width=600{/hwdvs-player}

Fotorelacja

{phocagallery view=category|categoryid=230|limitstart=0|limitcount=0|detail=5|displayname=0|displaydetail=0| imageshadow=shadow1||bgcolor=#ffffff|bgcolorhover=#ffffff|imagebgcolor=#ffffff| bordercolor=#ffffff|bordercolorhover=#666666|displaydownload=0|displaybuttons=1}

Ludzie czytają....

Pandemia nie spadła z nieba. Podsumowanie pierwszych tygodni narodowej…

04-04-2020 / Kontrola społeczeństwa

Rozpoczynamy czwarty tydzień narodowej kwarantanny, licząc od momentu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce 13 marca 2020 r. Niektóre samorządy...

Koronawirus i cybernetyczny łagier

19-04-2020 / Kontrola społeczeństwa

Kiedy wybuchła epidemia w Polsce, wraz z grupą aktywistów i aktywistek organizowaliśmy protest przeciwko podwyżkom cen biletów komunikacji miejskiej w...

Wolność i szczepionki dla wszystkich!

31-03-2020 / Kontrola społeczeństwa

Okazuje się, że konstytucja nie chroni naszych swobód w okresach największego zagrożenia. Obecnie stan epidemii wykorzystuje się do pozbawienia nas...

Kryzysowy Dzień Ziemi

22-04-2020 / Ekologia

22 kwietnia obchodzimy światowy Dzień Ziemi. W tym czasie Polsce dokucza susza i związane z nią pożary. Najgorszym z nich...