Dziewiątka z Reykjaviku

  • niedziela, 16 styczeń 2011
Tydzień od 10 do 16 stycznia 2011 r. został ogłoszony tygodniem solidarności z tzw. Dziewiątką z Reykjaviku, dziewięcioma działaczami anarchistycznymi i lewicowymi, którym za próbę odczytania odezwy w parlamencie grozi kara… dożywotniego więzienia.8 stycznia 2008 r. grupa trzydziestu osób próbowała wejść do budynku parlamentu, aby przerwać obrady i odczytać oświadczenie dotyczące protestu. Wchodząc do parlamentu zostali jednak zatrzymani przez policję i pracowników ochrony. Dziewięć osób otrzymało zarzuty ataku na parlament, za co grozi od roku więzienia do dożywocia.
Ta akcja przyczyniła się do zapoczątkowania fali protestów w Islandii. Doprowadziła także do umocnienia ruchu anarchistycznego, który swoje początki w Islandii bierze z ruchów ekologicznych. Ruch stał się bardziej zorganizowany i gotowy na bezpośrednie konfrontacje z władzą. Kulminacją tego procesu był protest, który odbył się zimą ubiegłego roku pod parlamentem. Tysiące ludzi spędziło tam 48 godzin skandując hasła, paląc ogniska i rzucając kamieniami. Wówczas w Reykjaviku po raz pierwszy od sześćdziesięciu lat policja użyła gazu łzawiącego.

Sprawa Dziewiątki z Reykjaviku to wyraźny przykład represji politycznych. W dniach 18-20 stycznia odbędzie się decydująca rozprawa. Tydzień poprzedzający tę rozprawę postanowiono ogłosić tygodniem solidarności z oskarżonymi.

W specyfice tej małej wyspy, jaką jest Islandia, leży to, że rząd, elity oraz media szczególnie dotkliwie odczuwają krytykę docierającą z zagranicy. Z tego powodu ważne jest aby zwrócić uwagę na tę sprawę i dać odczuć islandzkim politykom, że świat na nich patrzy i wystawia im negatywną ocenę, na jaką sobie zasłużyli.

Solidarność naszą bronią!

Więcej: www.savingiceland.org

Ludzie czytają....

Otwarcie Wolnego Ogrodu Miejskiego Bogdanka

26-04-2021 / Poznań

24 kwietnia miało miejsce oficjalne otwarcie Wolnego Ogrodu Miejskiego Bogdanka (WOMB). Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pracę nad przygotowaniem tego wydarzenia...

Kopi bleibt! Rozbrat support Kopi!

12-05-2021 / Ruch wolnościowy

Jako poznańskie środowisko wolnościowe, wielokrotnie mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony osób związanych ze skłotem Kopi w Berlinie. Poczynając od...