Strajk we włoskim Fiacie. Pracownicy żądają większej ochrony przed epidemią

Strajk we włoskim Fiacie. Pracownicy żądają większej ochrony przed epidemią

  • czwartek, 12 marzec 2020
We Włoszech zaatakowanych przez koronawirusa, jak wiemy, sytuacja jest trudna. Placówki publiczne i miejsca rozrywki są zamykane, zgromadzenia i strajki zakazane. Jednocześnie jest silny nacisk biznesu na rząd, żeby nie ograniczać (a wręcz zwiększać) produkcję oraz składowanie i przepływu towarów. Podobno we włoskich magazynach i w fabrykach pracy jest więcej niż było. Jednocześnie kobiety muszą się zwalniać z zakładów, aby zająć się dziećmi i starszymi. We Fiat Pamigliano pod Neapolem pracownicy odmówili pracy i wyszli na spontaniczny strajk, który trwa na całej linii produkcyjnej. Żądają lepszej ochrony przez zagrożeniem.

Pracownicy włoskiego fiata, zdecydowali się na strajk, ponieważ na linii montażowej z oczywistych powodów nie mogą zachować bezpiecznych odległości, aby uniknąć zarażenia. Ich oświadczenie podkreśla, że aktualne środki zapobiegawcze podsumowane hasłem: „Zostaję w domu”, nie dotyczą wszystkich. Zamknięto szkoły i uniwersytety, kina i muzea, ograniczono otwieranie barów i restauracji, wprowadzono zakazy zgromadzeń, ograniczono do minimum podróże z wyjątkiem pracy, zaspokojenia podstawowych potrzeb lub względów zdrowotnych. Jednocześnie 20 milionów pracowników nie mogą zostać w domu. Obecnie nie ma planów ograniczenia transportu publicznego ani przepływu towarów, nie mówiąc już o produkcji. Ta sprzeczność jest więcej niż oczywista. Korporacje – czytamy w serwisie infoaut.org – „zwracają się do rządu o zagwarantowanie ciągłości produkcji za wszelką cenę, nawet w najbardziej zainfekowanych obszarach, nie gwarantując pracownikom nawet najbardziej podstawowych narzędzi bezpieczeństwa. Jak zwykle, wszystko się zmienia, gdy w grę wchodzi zysk”.

 

„Będziemy śledzić historię strajku – deklarują redaktorzy portalu – i wszystkich zmagań, które zaczynają się pojawiać w tej absurdalnej sytuacji, która stwarza dogodne warunki do dyskryminacji i odmowy praw, pomimo poważnej sytuacji kryzysowej”.

Ludzie czytają....

Otwarcie Wolnego Ogrodu Miejskiego Bogdanka

26-04-2021 / Poznań

24 kwietnia miało miejsce oficjalne otwarcie Wolnego Ogrodu Miejskiego Bogdanka (WOMB). Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pracę nad przygotowaniem tego wydarzenia...

Kopi bleibt! Rozbrat support Kopi!

12-05-2021 / Ruch wolnościowy

Jako poznańskie środowisko wolnościowe, wielokrotnie mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony osób związanych ze skłotem Kopi w Berlinie. Poczynając od...